Festyn Powstańczy w Lubomi. Rekonstruktorzy, koncert patriotyczny i występy [ZDJĘCIA]
Na terenie przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi odbył się Festyn Powstańczy „Downe Poloki - o Powstaniach Śląskich i ich bohaterach", podczas którego zaprezentowano pokaz rekonstrukcji, koncert patriotyczny, a także premierę miała publikacja historyczna o powstańcach i Bitwie Bukowsko-Olzańskiej.
Festyn Powstańczy w Lubomi. Żywa lekcja historii, koncert patriotyczny i występy [ZDJĘCIA]
Wydarzenie rozpoczęło się od pokazu rekonstrukcji historycznej. O powstańcach śląskich i ich umundurowaniu opowiedział Artur Student, który jest również autorem nowej publikacji „Downe Poloki - o Powstaniach Śląskich i ich bohaterach". Publikacja była dostępna nieodpłatnie. Przygotowano również specjalne stoisko rekonstrukcyjne, na którym można było jeszcze bliżej poznać historię powstańców. Każdy z uczestników wydarzenia mógł na własne oczy zobaczyć i dotknąć przedmiotów z czasów powstań i symbolicznie cofnąć się do czasu, kiedy w naszym regionie odbywały się walki o niepodległość.
Ponadto przygotowano rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w czterech grupach wiekowych. W grupie najmłodszych dzieci pierwsze miejsce zdobył Wiktor Klimek, drugie miejsce zajęła Anastazja Pukowska, a miejsce trzecie Julia Zychma. Przyznano także wyróżnienie dla Anny Widenki. W drugiej grupie wiekowej pierwsze miejsce zajął Michał Mężyk, drugie Wiktoria Hadrawa, a trzecie Marcelina Klimek. Wyróżnienie zdobyła Maja Mężyk. W trzeciej grupie wiekowej pierwszym miejscem mogła poszczycić się Julia Korzonek, drugim Kinga Cyfka, a trzecim Oliwia Widenka. Wyróżnienie przyznano dla Klaudii Kubik. Ponadto dyrektor GOKSiR Lubomia Jarosław Wieczorek wręczył upominki dla wszystkich pozostałych dzieci, biorących udział w konkursie. Ich prace można było zobaczyć na wystawie.
W ramach wydarzenia przygotowano koncert patriotyczny. Na scenie wystąpiła Mix Orkiestra pod batutą Adama Bobera wraz z solistami Nadią Bober, Kamilem Klimkiem, Michałem Borkowskim oraz Magdaleną Klimek. Zespół zaprezentował najpiękniejsze utwory, m.in. „My pierwsza brygada", „Przybyli ułani" czy „Do bytomskich strzelców". Publiczność aktywnie włączyła się w koncert, śpiewając znane słowa patriotycznych pieśni. Festyn oraz przygotowana publikacja były dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".
Pic na woda! Co to za hasło - downe Poloki? Chcōm erklerować Ślōnzokōm co Gorole myślōm o powstaniach a powstańcach? Polski punkt widzynio o tym co sie u nos dzioło a jako o tym majōm myśleć Ślōnzoki?
Lepszy narychtować co ze ślōnskigo punktu widzynio, co godajōm stare Ślōnzoki! To idzie fajnie poczytać na nowinowym portalu HistoriON we tekstach Pana Piontka "Westfalsko Ławka" ...
Tam gdzie dzieją się fajne rzeczy to ludzi nie interesuje byle kłótnie i ocenianie innych. Piękne festyny które zapoczątkował były dyrektor Goku w obecny postanowił kontynuować. Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie !