Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najlepsze potrawy na dożynki – Pietraszyn 2024

Dożynki to tradycyjne święto plonów, podczas którego dziękuje się za zbiory i trud pracy rolników. Zazwyczaj uroczystości organizowane są pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Jakie potrawy są najlepsze podczas śląskich dożynek? Co warto wiedzieć o samym świecie? Dlaczego w tym roku dożynki odbędą się w Pietraszynie, a nie w Wojnowicach?

Najlepsze potrawy na dożynki – Pietraszyn 2024

Dożynki to okazja do wspólnego świętowania po okresie intensywnych zbiorów. To również uroczyste zakończenie żniw. Na Śląsku nazywane są żniwniokiem bądź żniwnym. Jakich tradycyjnych śląskich potraw można skosztować na dożynkach?

Śląskie potrawy na dożynki

Oprócz oficjalnych uroczystości dożynkowych, korowodu i wręczenia bochna chleba z mąki z ostatnich zbiorów na dożynkach można spróbować lokalnych przysmaków i potraw. Często przygotowują je panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Które pyszne śląskie potrawy mogą pojawić się podczas dożynek?

  • Chleb dożynkowy ze smalcem i ogórkiem małosolnym – nie jest to konkretna potrawa, ale z pewnością każdy powinien skosztować świeżego chleba z tegorocznej mąki z domowym smalcem i świeżymi ogórkami małosolnymi;

  • kluski śląskie – niewielkie okrągłe kluski robione z ziemniaków i mąki ziemniaczanej, które mają charakterystyczną dziurkę w środku, podawane z roladą wołową, sosem mięsnym lub gulaszem;

  • rolada wołowa śląska – zwinięty w rulon płat mięsa, w którego środku znajduje się nadzienie z boczku bądź słoniny wędzonej, cebuli i ogórka kiszonego, podawana z kluskami śląskimi i modrą kapustą;

  • modra kapusta – duszona poszatkowana kapusta czerwona, do której dodaje się cebulę i jabłko pokrojone w kostkę, ocet oraz cukier, tradycyjny dodatek do rolady wołowej;

  • kołacz/kołocz śląski – ten prostokątny wypiek o charakterystycznym maślanym zapachu zawiera najczęściej nadzienie serowe, ale może być ono także makowe lub jabłkowe, nadzienie przełożone jest ciastem drożdżowym, na wierzch kołacza układa się szarpaną posypkę z mąki, masła i cukru (zwykły, waniliowy);

  • żur śląski – gęsta kwaśna zupa przygotowywana na bazie zakwasu żytniego z kiełbasą, wędzonym boczkiem i ziemniakami, to pyszna oraz pożywna potrawa;

  • poleśniki/poliźniki – przypiekany placek drożdżowy bądź z tartych ziemniaków z dodatkiem liści kapusty, który był tradycyjnie wypiekany jako danie główne dożynek czy żniw, poleśniki mogą być polewane śmietaną, posypywane cukrem lub skropione miodem, wspomina się także o poleśnikach z dodatkiem twarogu lub sera;

  • golonka – miłośnicy mięs mogą liczyć na golonkę, czyli mięso z kością z tuszy wieprzowej, która podawana jest z chrzanem i kapustą.

Powyżej zaprezentowaliśmy pyszne dania tradycyjne dla kuchni śląskiej. Z pewnością na wielu uroczystościach dożynkowych pojawią się również inne tradycyjne dania (np. bigos), a także potrawy i przekąski bardziej współczesne.

Osoby, które interesują się dietetyką i zdrowym jedzeniem, na stronie https://pro-farm.pl/ znajdą ciekawe porady oraz przepisy na oryginalne dania na co dzień.

Trochę o samych dożynkach

Dożynki to ludowe święto, które powiązane jest z obrzędami związanymi z końcem żniw. Podczas uroczystości dziękuje się za tegoroczne zbiory. Obecnie obchodzi się je w sobotę lub w niedzielę na przełomie sierpnia i września. Kiedy jednak narodziła się ta tradycja?

Trudno to jednoznacznie określić. Dożynki praktykowane są od wieków w różnych regionach Polski. Tradycja ta pochodzi od plemion słowiańskich oraz bałtyckich. Dzisiaj, uroczystości dożynkowe mają charakter zarówno religijny, świecki, jak i ludowy.

Podczas dożynek odbywa się nie tylko msza dziękczynna, ale także barwny korowód, w którym uczestniczą mieszkańcy wsi bądź miasteczka. Uczestnicy ubrani są odświętnie, część z nich ma stroje ludowe. Przez miejscowość przejeżdżają także traktory, kombajny, ale i tradycyjne wozy zaprzężone w konie. Korowodzie dożynkowemu towarzyszy także orkiestra.

Ważnym elementem dożynek jest przekazanie gospodarzowi uroczystości chleba wypieczonego z pszenicy z tegorocznych zbiorów przez starostów dożynkowych – to symbol pomyślności i dostatku.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości organizowany jest festyn. Odbywają się zabawy taneczne i występy muzyczne, Koła Gospodyń Wiejskich prezentują lokalne smakołyki, których można skosztować. Podczas niektórych dożynek wystawiane są stoiska z lokalnym rękodziełem ludowym.

Dożynki w Pietraszynie

W 2024 roku dożynki w Gminie Krzanowice odbędą się w Pietraszynie, a nie jak pierwotnie planowano w Wojnowicach. Zatwierdzona przez burmistrza zmiana wynika z faktu, że w Wojnowicach nie doszło do wyboru nowego sołtysa i rad sołeckiej, co utrudniałoby organizację uroczystości.

Nic jednak straconego, ponieważ dożynki w Wojnowicach odbędą się za dwa lata. Natomiast w tym roku mieszkańcy gminy będą świętować w Pietraszynie. Wydarzenie planowane jest na 1 września 2024 roku. Dobrej zabawy na tegorocznych dożynkach!

Materiał partnera