Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes WUG, Piotr Litwa: Jeden z dwóch poszukiwanych górników jest wydobywany na powierzchnię. Akcja ratownicza w kopalni Rydułtowy wstrzymana [g. 18:00]

W czwartek (11.07.) o 18:00 prezes Wyższego Urzędu Górniczego przekazał informację o szczegółach działań prowadzonych aktualnie w kopalni Rydułtowy. Konieczne było przerwanie akcji ratowniczej ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej, która może spowodować kolejny wstrząs wysokoenergetyczny, a to mogłoby być groźne dla ratowników. 

Prezes WUG, Piotr Litwa: Jeden z dwóch poszukiwanych górników jest wydobywany na powierzchnię. Akcja ratownicza w kopalni Rydułtowy wstrzymana [g. 18:00]
Na tę chwilę występują trudności w prowadzeniu akcji ratowniczej, spowodowane są dwoma takimi zagrożeniami typowo górniczymi.

Jeden górnik jest wydobywany na powierzchnię, drugiego nie zlokalizowano

Do silnego wstrząsu doszło w kopalni Rydułtowy w czwartek o 8:16. W zagrożonym rejonie znajdowało się wówczas 78 górników. 76 z nich ewakuowano, część poszkodowanych trafiła do szpitali.

- W tej chwili pod ziemią przebywa jeszcze dwóch pracowników. Przy czym jeden z nich został zlokalizowany w wyrobisku w konkretnym miejscu i w tej chwili odbywa się transport tego górnika na powierzchnię - przekazał Piotr Litwa, prezes WUG.

Na razie nie ma pewności, co do tego gdzie znajduje się drugi z zaginionych pracowników. 

- W trakcie akcji są wykorzystywane psy ratownicze, które kilkukrotnie dawały sygnał w różnych miejscach, gdzie ten pracownik może przebywać. Oprócz tego system lokalizacji, który jest stosowany przez ratowników górniczych, również taki sygnał dawał. Później jednak okazało się, że ten sygnał pochodził z lampy pracownika, który wcześniej wyjechał już na powierzchnię, a wcześniej przebywał w tym rejonie - wyjaśnia prezes WUG.

W tej chwili w strefie zagrożenia nie ma ratowników, zostali wycofani.

Ratownicy musieli się wycofać

Na tę chwilę występują trudności w prowadzeniu akcji ratowniczej, spowodowane są dwoma zagrożeniami typowo górniczymi.

- Pierwsze zagrożenie to zagrożenie metanowe, które pojawiło się w rejonie, w którym miało miejsce zdarzenie. To zagrożenie objawia się nadmierną koncentracją stężeń metanu w powietrzu kopalnianym. Można przypuszczać, bo nie jest to sytuacja monitorowana do końca w 100% z uwagi na to, że część czujników, które obserwowały te stężenia, została uszkodzona na skutek wstrząsów. Można przypuszczać że w rejonie są takie miejsca, gdzie występuje nawet atmosfera wybuchowa. Z uwagi na stężenia gazu, jakim jest metan, to jest sytuacja bardzo niebezpieczna, która wymusza na kierowniku akcji prowadzenie akcji w bardzo ostrożny sposób, tak aby nie kumulować kolejnych zagrożeń - tłumaczy Piotr Litwa.

Jednocześnie prowadzone są obserwacje w zakresie aktywności sejsmicznej. Na tę chwilę sytuacja wygląda w ten sposób, że ratownicy górniczy zostali wycofani z rejonu, w którym pracowali w celu odszukania tego ostatniego pracownika, ponieważ aktywność sejsmiczna uległa zwiększeniu i w tej chwili ratownicy udają się do bazy. Po odczekaniu określonego czasu, jeszcze nie wiadomo jak długiego, kiedy będzie można wrócić do rejonu, podjęta zostanie decyzja o kontynuacji akcji ratowniczej.

Zniszczona infrastruktura

Część wyrobisk została zniszczona, część z nich w taki sposób, że wyrobiskami można przejść.

- Wszyscy ci pracownicy, którzy się wycofali o własnych siłach lub przy pomocy ratowników oni tymi wyrobiskami przeszli lub też przeczołgali się, bo na to pozwalały gabaryty. Natomiast jest też informacja taka, że w jednym wyrobisku rumosz skalny obejmuje prawie pełny przekrój wyrobiska, tylko nie wiemy na jakim odcinku. W związku z tym jest takie jedno miejsce, które powoduje nam określoną trudność. I ona też sprawia nam trudność z lokalizacją poszkodowanego - dodaje Piotr Litwa.

Prezes WUG dodał także, że w oparciu o informacje, które zebrał w sztabie, a także na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia, zdarzenie z całą pewnością można sklasyfikować jako tąpnięcie.

Więcej informacji: AKTUALIZACJA Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Nie żyje dwóch górników, duża liczba poszkodowanych [ZDJĘCIA, LIVE]

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .2) 11.07.2024 21:33

Panie miej Ich w opiece !

~010101010 (46.204. * .62) 11.07.2024 19:02

Skoro stanu Górnika nie podają to na powierzchni podadzą zgon.