Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Patroni jastrzębskich ulic: Franciszek Czyż

W kolejnym materiale z cyklu o patronach Jastrzębia-Zdroju, na tapet weźmiemy Franciszka Czyża, którego imieniem została nazwana w 1984 roku ulica znajdująca się w Ruptawie.

Patroni jastrzębskich ulic: Franciszek CzyżMichal88sjz/Wikipedia
Franciszek Czyż jest znany w Ruptawie, gdzie mieszkał do śmierci w 1979 roku.

Patroni jastrzębskich ulic: Franciszek Czyż

Początki

Franciszek Czyż urodził się 24 maja 1891 roku w ówczesnej wsi Ruptawa (aktualnie części Jastrzębia-Zdroju). Pochodził z rodziny, gdzie fundamentami były polskie tradycje. Był ciekawy wiedzy, jednak jako syn małego gospodarza nie miał możliwości rozwoju i zdobycia nawet wykształcenia zawodowego. Ciekawość i żądza wiedzy młodego Franciszka zostały zaspokojone dzięki proboszczowi parafii w Ruptawie – ks. Antoniemu Robocie. Oprócz zamiłowania do historii, kultury i literatury, Czyż szczególnie upodobał sobie język polski – dlatego nie budzi zaskoczenia, że przed pierwszą wojną światową stał się korespondentem „Katolika”.

Wojsko

Podczas I wojny światowej został wcielony do armii pruskiej i walczył na froncie wschodnim przeciwko Francuzom. Ściskało go serce, że kiedy on walczy po stronie niemieckiej, jego rodzina i bliscy są pozbawiani zapasów jedzenia na rzecz Niemców. W końcu, po roku 1918 wraca do domu, gdzie zaczyna pracę w kopalni węgla w Chwałowicach. Franciszek działa też w przygotowaniach do wyzwolenia Górnego Śląska, tworząc własny oddział.

Po wybuchu pierwszego powstania śląskiego ogłoszono przeprowadzenie plebiscytu na Górnym Śląsku 20 marca 1921 roku. Mieszkańcy Ruptawy przygotowywali się do aktywnego udziału w komisji plebiscytowej, a Franciszek Czyż został wybrany na zastępcę przewodniczącego Komisji Plebiscytowej. Niespodziewanie dla Niemców wybucha drugie powstanie śląskie, które zostaje stłumione. Mimo to wyniki głosowania są oczywiste – większość chce przyłączenia Śląska do Polski, co rozwściecza niemieckie władze i przynosi wiele aktów przemocy w ramach prowokacji.

W czasie III powstania śląskiego Czyż pełnił funkcję zastępcy dowódcy 12. kompanii powstańców z Ruptawy. Uczestniczył w walce o Zdrój (3 maja 1921 roku), a następnie brał udział w bitwach pod Paruszowcem, Kędzierzynem oraz Starym Koźlem. Jedną z największych akcji, jakie przeprowadziła kompania Czyża, było rozbrojenie Niemców i Włochów, zajmujących Jastrzębie-Zdrój. Zacięta walka skończyła się wzięciem w niewolę Niemców oraz opuszczeniem przez Włochów obszaru Jastrzębia.

W cywilu

Po kilku heroicznych walkach doszło do zawieszenia broni i Franciszek Czyż znów podjął pracę w kopalni. Niestety był tam źle traktowany przez niemieckich przełożonych, aż ostatecznie zwolniony. Czteroletnie bezrobocie kończy się, gdy rozpoczęto budowę linii kolejowej Jastrzębie-Zebrzydowice. Franciszek Czyż szybko zdobywa awans na nadzorcę torowego i pracuje na tym stanowisku do wybuchu II wojny światowej.

Ze względu na działalność wojskową, w 1940 roku został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Na szczęście dla niego, udaje mu się „wyrwać” z więzienia i pracować, jako fachowiec do spraw kolei niemieckiej. Po wojnie nadal pracował w kolei, aż do 1956 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.

Franciszek Czyż został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Powstańczym. Zmarł w Ruptawie 24 kwietnia 1979 roku.

Już niedługo odkryjemy życiorysy kolejnych ważnych dla naszego miasta postaci i dowiemy się, czym zasłużyli się dla Jastrzębia.

Julia Królikowska

Bibliografia: https://sbc.org.pl/Content/301481/Jastrzab_1992_R003_008_(021).pdf 

JASPedia

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~perfektmen (89.75. * .167) 14.07.2024 19:51

Świetne i ciekawe artykuły, czekam na więcej.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .2) 14.07.2024 07:29

panie redachtur nie likwiduj pan moich wpisów ! bo jo wiem co wtedy zrobić. I jo dali pytom czy Francja je na wschodzie Europy ? Pytom to co un Poljak, katolik , patryiota poszeł robić u Nimca żeby w Dachau nie siedzieć ? A może ty tory tam do Dachau Żydów dowoziły - ni ma mu gańba ? Pikno gorolsko muzyczka !

~Bubububu (91.204. * .42) 13.07.2024 15:58

~DawidMikolajek na terenie ówczesnej Ruptawy ponad 70% ludności było za przyłączeniem do Polski.

~DawidMikolajek (91.221. * .17) 13.07.2024 15:21

Ktoś tu nie uważał na lekcjach historii. Plebiscyt wygrali Polacy ? Na pewno ? Warto sprawdzić dane historyczne.