Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak można zostać pilotem szybowca?

Szybownictwo jest wspaniałą formą rozrywki i sportu. Wiele osób marzy o tym, by zostać pilotem szybowca, jednak nie ma pojęcia, jak można uzyskać taki tytuł.

Jak można zostać pilotem szybowca?

Lot szybowcem to niesamowite wrażenia i cudowna cisza, ponieważ wyróżnia go brak silnika. W czasie przelotu można odnieść wrażenie, że pojazd ten unosi się w powietrzu niczym szybujący ptak. Wiele osób spogląda z zachwytem na cicho lecące nad głowami szybowce, marząc o tym, by usiąść kiedyś za ich sterami. Od czego zacząć taką przygodę z lataniem w przestworzach? Najlepiej od zapoznawczego lotu. Wykonywane są one w aeroklubach lub w prywatnych ośrodkach szkoleniowych, w różnych miejscach w Polsce. Odbywają się w szybowcach szkoleniowych. Wynoszone są one w powietrze z pomocą wyciągarki lub na holu, przez samolot śmigłowy. Sam przelot może trwać od 10 do 60 minut. W tym czasie instruktor i jednocześnie pilot, przekazuje uczestnikowi informacje, dotyczące zarówno wyposażenia maszyny, jaki sposobu latania. Demonstruje również jego możliwości w czasie przelotu. Ten próbny lot pozwala jego uczestnikowi przekonać się, czy faktycznie odpowiada mu taka forma podróżowania i czy poradzi sobie w przestworzach. Większość osób jest zachwycona wrażeniami, jakie daje lot szybowcem. Warto nadmienić, że by przystąpić do kursu na pilota szybowca, trzeba mieć ukończone 14-16 lat, w zależności od wymagań aeroklubu. Bardzo istotne są także wyniki badań lotniczych, które wykonuje się w ośrodkach medycyny lotniczej lub w prywatnym trybie, ale z koniecznym orzeczeniem lekarza z uprawnieniami. Szkolenia prowadzą instruktorzy i wykładowcy. Polskie aerokluby mają wysoko wykwalifikowaną kadrę tych pracowników i doskonałe zaplecze szkoleniowo -dydaktyczne, a także wyposażenie w postaci floty szybowców oraz samolotów.

Szkolenie na pilota szybowca – skorzystaj z oferty polskich aeroklubów

Profesjonalne szkolenie na pilota szybowca zaczyna się od kursu teoretycznego, prowadzonego stacjonarnie. W czasie zajęć, słuchacze poznają zasady bezpieczeństwa, prawo lotnicze, poszerzają wiedzę o planowaniu lotu i o samym szybowcu, a także z podstaw meteorologii, nawigacji czy łączności. Kurs teoretyczny zajmuje z reguły 50-60h. W przerwie zajęć kursanci mogą zajrzeć na stronę bet.pl, by sprawdzić wyniki rozgrywek piłkarskich. Kolejny etap nauki, dotyczy samego latania. Wykonywane jest ono w Polsce na dwóch typach szybowców– SZD-9E „Bocian” i SZD-51 „Puchacz”. Szkolenie praktyczne może zająć do 2-3 tygodni. Możliwe jest również dłuższe wykonywanie lotów, ale w godzinach poranno- wieczornych lub w weekendy. To wygodne rozwiązanie dla osób pracujących. Zaliczony kurs praktyczny ma miejsce wtedy, gdy odbytych jest minimum 40 lotów i w powietrzu ma się spędzone minimum 4 godziny. Szybowiec można prowadzić tylko będąc wyposażonym w spadochron. Pojazdy startowane są za pomocą wyciągu, samolotu, specjalnej wyrzutni, grawitacyjnie- jeśli w górach lub z użyciem samochodu z przyczepioną do niego liną. Każdy lot odbywa się z certyfikowanym instruktorem. Szkolenie kończy egzamin praktyczny, składający się z 2 lotów z instruktorem i 5 lotów samodzielnych.

Latanie na szybowcach to wielka frajda. Może być początkiem przygody z lotnictwem, która może prowadzić uczestnika za stery dużych samolotów pasażerskich czy też wojskowych myśliwców. 

Materiał partnera