Czy Polak może mieć działalność w Czechach?
Wielu przedsiębiorców z Polski rozważa przeniesienie biznesu za granicę. Jak pokazują dane, coraz częściej wybieranym kierunkiem są Czechy. Działalność za granicą to dla wielu osób bardzo atrakcyjny plan na przyszłość. Jednak czy Polak może bez przeszkód założyć firmę w Czechach? Jak wygląda taka procedura i jakie są zalety tego rozwiązania?
Procedura rejestracji działalności gospodarczej w Czechach
Najważniejszą kwestią dla polskich przedsiębiorców jest fakt, że rejestracja działalności gospodarczej w Czechach jest możliwa dla każdego, niezależnie od obywatelstwa. W związku z tym Polak z powodzeniem może zdecydować się na uruchomienie pierwszej firmy lub przeniesienie swojego biznesu właśnie do Republiki Czeskiej.
Cała procedura związana z rejestracją firmy jest stosunkowo prosta. Zainteresowani mają tutaj do wyboru kilka form: jednoosobową działalność gospodarczą (OSVČ) lub założenie spółki handlowej, najczęściej jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (s.r.o.).
1. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach (OSVČ):
- Wymagane dokumenty - dowód osobisty, zaświadczenie o niekaralności, zgoda właściciela nieruchomości na wykorzystanie danego adresu jako adres siedziby firmy.
- Rejestracja - proces rejestracji odbywa się w urzędzie ds. działalności gospodarczej i obejmuje zgłoszenie do rejestru działalności gospodarczej, urzędu skarbowego, oraz zakładów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- Koszty - najważniejsza jest opłata rejestracyjna, która wynosi 1000 CZK. Mogą dojść do tego dodatkowe koszty, np. w przypadku skorzystania z usług doradcy.
1. Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (s.r.o.):
- Akt notarialny - proces rozpoczyna się od spisania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Jest to krok niezbędny do zarejestrowania spółki w Czechach.
- Rejestracja - następnie należy zarejestrować spółkę w sądzie rejestrowym oraz w urzędzie ds. działalności gospodarczej.
- Opłaty - koszt rejestracji wynosi również 1000 CZK, a dodatkowe koszty mogą obejmować wynagrodzenie notariusza i ewentualnych doradców.
Zalety prowadzenia firmy w Czechach
Firma w Czechach to wiele plusów dla przedsiębiorców, które mogą być decydujące w temacie wyboru miejsca prowadzenia działalności. Do największych zalet zaliczyć można z pewnością proste i o wiele korzystniejsze przepisy podatkowe niż np. w Polsce:
- Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15%, a dla spółek 19%. Podatek VAT w Czechach jest naliczany według stawek 10%, 15%, i 21%.
- W Czechach przedsiębiorców dotyczą mniejsze obciążenia biurokratyczne w porównaniu z Polską.
- Czechy umożliwiają korzystanie z ryczałtu podatkowego dla firm z przychodami poniżej 2 000 000 CZK.
Wsparcie w procesie zakładania firmy w Czechach
Chcąc założyć działalność w Czechach trzeba spełnić szereg wymagań i wypełnić odpowiednie wnioski wsparte niezbędnymi dokumentami. W tym procesie bardzo pomocne będzie wsparcie ze strony fachowców. Warto skorzystać z pomocy firmy Czechybiznes.expert, która oferuje kompleksową pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej w Czechach. W ramach swojej oferty zapewnia m.in.:
- Pomoc w wyborze odpowiedniego rodzaju działalności i przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.
- Szybką rejestrację firmy w ciągu 24 godzin od skompletowania dokumentacji, w tym rejestracja w urzędzie skarbowym oraz zakładach ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- Możliwość skorzystania z wirtualnego biura w Ostrawie, co zapewnia profesjonalny adres firmy i obsługę korespondencji.
- Pomoc w założeniu rachunku bankowego w wybranym banku czeskim, uwzględniając specyfikę i potrzeby klienta.
- Skorzystanie z profesjonalnej pomocy pozwala na szybkie i efektywne rozpoczęcie działalności u naszych południowych sąsiadów.
Tekst sponsorowany