Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Edukacja Młode Horyzonty (dawniej Młode Horyzonty Edukacji Filmowej) w Knie PRZEMKO - program dla szkół ponadpodstawowych

Raciborskie Centrum Kultury informuje o rozpoczęciu zapisów na rok szkolny 2024/2025 do 19. edycji projektu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, od tego roku funkcjonującym pod nową nazwą –Edukacja Młode Horyzonty. Jest to cykl, który już od kilku dobrych lat realizujemy w Kino Przemko w Raciborzu dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Edukacja Młode Horyzonty (dawniej Młode Horyzonty Edukacji Filmowej) w Knie PRZEMKO - program dla szkół ponadpodstawowych

Co to jest?

Edukacja Młode Horyzonty to cykle tematyczne dedykowane dla dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe. Starannie wyselekcjonowanym pod kątem danej grupy wiekowej filmom towarzyszą prelekcje oraz zestaw materiałów dydaktycznych do pobrania https://edukacja.mlodehoryzonty.pl/dla-przedszkoli-i-szkol/#section1

Staramy się dopasowywać do otaczającego nas świata oraz zmieniających się okoliczności, dlatego też program w tym roku jeszcze mocniej koncentruje się na rozwoju kompetencji społecznych u dzieci i młodzieży.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują (tutaj: https://edukacja.mlodehoryzonty.pl/zapisy-dla.../ ) swoich uczniów na wybrany cykl i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

Korzyści z udziału w Edukacji Młode Horyzonty:

  • uatrakcyjnienie szkolnych zajęć poprzez pracę z materiałami audiowizualnymi i tekstami kultury,
  • zgłębienie filmów wartościowych pod względem artystycznym i poznawczym, nowości oraz tytułów z kanonu,
  • interdyscyplinarność i międzyprzedmiotowość,
  • dopasowanie poszczególnych cykli do etapów edukacyjnych oraz tematów omawianych podczas zajęć lekcyjnych (powiązanie z podstawą programową MEN),
  • wsparcie merytoryczne dla nauczycieli – materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji, karty pracy, analizy psychologiczne),
  • możliwość wyboru formy uczestnictwa w programie w czasie całego roku szkolnego (w kinie lub online),
  • pobudzanie ciekawości świata i zainteresowań ucznia, doskonalenie kompetencji społecznych,
  • rozwijanie kompetencji miękkich (komunikowanie się z innymi, definiowanie potrzeb, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie).

Cykl NOWE HORYZONTY KINA – szkoły ponadpodstawowe – prezentuje filmy, które nie tylko pokazują nowe tendencje w kinie, ale również otwierają widza na inne perspektywy odbiorcze. Tematyka wybranych tytułów dotyczy zatem problemów aktualnych we współczesnym świecie (ekologia, dyskurs o historii) oraz środków wyrazu wykorzystywanych w kinie najnowszym (zaczerpniętych z literatury).

Wybraliśmy filmy, które równocześnie wpisują się w krąg zainteresowań młodzieży oraz w treści zawarte w podstawach programowych przedmiotów: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie. Obejrzane filmy mogą stać się również inspiracją do dyskusji na godzinach wychowawczych, w czasie których uczniowie będą nie tylko doskonalić kompetencje emocjonalne i komunikacyjne, ale i również społeczne.

  • dedykowany jest starszym uczniom profili humanistycznych szkół ponadpodstawowych,
  • członkom szkolnych kółek filmowych i szkolnych klubów filmowych oraz studentom kierunków humanistycznych,
  • prezentuje filmy, które swoją formą, treścią oraz podjętą problematyką wychodzą poza tematy kina popularnego,
  • ukazuje nowe tendencje w kinie, a przy tym zachęca widza do poznania innych perspektyw odbiorczych,
  • porusza problemy aktualne we współczesnym świecie (ekologia, dyskurs o historii) oraz środki wyrazu i zabiegi formalne wykorzystywane w kinie najnowszym,
  • wpisuje się w krąg zainteresowań młodzieży i ma związek z treściami zawartymi w podstawach programowych przedmiotów: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie,
  • inspiruje do dyskusji na języku polskim i godzinach wychowawczych, w czasie których uczniowie mogą doskonalić kompetencje emocjonalne, komunikacyjne i społeczne.

Uczeń:

  • kształci umiejętność świadomego odbioru utworów literackich i tekstów kultury na różnych poziomach: dosłownym, metaforycznym, symbolicznym, aksjologicznym;
  • doskonali umiejętności wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji;
  • wykorzystuje kompetencje językowe i komunikacyjne w wypowiedziach ustnych i pisemnych;
  • kształtuje dojrzałość intelektualną, emocjonalną i moralną;
  • kształci się literacko i kulturowo.

PROGRAM:

7 października (poniedziałek) godz. 10.00

BERGMAN – ROK Z ŻYCIA reż. J. Magnusson | Szwecja, Norwegia | 2018 |dokumentalny | 117'

1957 był ważnym rokiem dla Ingmara Bergmana - przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina.

Dokument Jane Magnusson zdaje raport z tego momentu w karierze mistrza. Opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady.

12 listopada (wtorek) godz. 10.00

ÁGA reż. M. Lazarov | Francja, Niemcy, Bułgaria | 2018 | aktorski | 96'

Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji, Ága jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji.

Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági - córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.

4 grudnia (środa) godz. 10.00

Niepamięć reż. Ch. Nikou | Grecja, Polska, Słowenia | 2021 | aktorski | 90'

Fabularny debiut młodego greckiego reżysera, opowiadający o dziwnej epidemii i wchodzący do kin w czasie światowej pandemii, to międzynarodowa koprodukcja filmowa powstała przy współudziale polskich partnerów.

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Pokazywana na festiwalu w Wenecji Niepamięć łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (Zabicie świętego jelenia, Faworyta) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (Być jak John Malkovich, Anomalisa), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

9 stycznia (czwartek) godz. 10.00

PROSTE RZECZY reż. G. Zariczny | Polska | 2020 | quasi-dokumentalny | 84'

Filmowy quasi-dokument Niespodziewana wizyta członka rodziny skłania pozostałych do pytania o to, co jest najważniejsze w ich codziennej egzystencji, konfrontuje z nierozliczoną przeszłością ojca rodu.

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance reżyser Grzegorz Zariczny odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W Prostych rzeczach, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja. Mężczyzna pojawia się, żeby pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.

7 lutego (piątek) godz. 10.00

MAŁA MAMA reż. C. Sciamma | Francja | 2021 | aktorski | 74'

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi?

Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes Portretu kobiety w ogniu, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly.

Mała mama to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wiele i wielu z nas odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.

3 marca (poniedziałek) godz. 10.00

ALCARRAS reż. C. Simon | Hiszpania, Włochy | 2022 | aktorski | 120'

Życie rodziny hodowców brzoskwiń w hiszpańskiej Katalonii zmienia się diametralnie, gdy umiera właściciel uprawianej przez nich ziemi a jego spadkobierca zamierza ją sprzedać.

Drugi film autorki „Lato 1993” to rodzinna saga, w której ważną rolę odgrywają najmłodsi bohaterowie, czule portretowani przez reżyserkę. Bezduszny korporacyjny biznes, reprezentowany przez ziemskiego właściciela Pinyola, zderza się tutaj z portretem wielopokoleniowej rodziny farmerów, uprawiającej od pokoleń warzywa i owoce. Empatia i ciepło w prezentowaniu rolniczej rodziny Solé i jej poszczególnych członków to pean na cześć tradycyjnych wartości, płynących z codziennych, życiowych przyjemności. To kino społecznie zaangażowane, a przy tym autentyczne za sprawą występujących w filmie naturszczyków.

8 kwietnia (wtorek) godz. 10.00

JULIE KEEPS QUIET reż. reż. Leonardo van Dijl |Belgia, Szwecja | 2024 |aktorki | 97’

Wyróżniony w canneńskim Tygodniu Krytyki elektryzujący debiut Leonarda van Dijla. Julie to świetnie zapowiadająca się młoda tenisistka, która swoim talentem przewyższa o głowę koleżanki z akademii. Gdy nagle w kierunku jej trenera padają oskarżenia o zbyt bliski kontakt z zawodniczkami, ułożony świat Julie zaczyna się rozpadać. Dziewczyna coś wie, ale postanawia milczeć… Nie ona pierwsza i nie ostatnia. Julie Keeps Quiet to kino wrażliwe, poruszające i precyzyjne, lecz przede wszystkim niezwykle istotne, zadające kluczowe pytania o sens milczenia kobiet w starciu ze wyrachowanym oprawcą. Van Dijl pokazuje świat Julie bez emocjonalnego szantażu, z szacunkiem i cierpliwością, chociaż gdzieś w środku buzują emocje. Nie ma tu jednak rakiet roztrzaskanych o kort – jest cicha walka o przetrwanie.

Wszystkie seanse odbywać się będą w Kinie Przemko przy ul. Londzina 38 w Raciborzu.

Cena biletu: 10 zł

Szczegółowych informacji udziela kierownik kina - Andrzej Śliwicki - pod nr tel. 32 415 32 14.

źródło: RCK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].