Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jaka przyszłość czeka halę sportową w Krzanowicach?

Reorganizacje zaplanowane przez Urząd Miejski w Krzanowicach dotyczące miejscowej hali sportowej budzą liczne pytania wśród mieszkańców. Zapytania te napływają do redakcji Nowin oraz pojawiły się na sesji rady miejskiej i w interpelacji grupy radnych. Jaka więc przyszłość czeka ten obiekt?

Jaka przyszłość czeka halę sportową w Krzanowicach?mad
Na zdjęciu radny Sebastian Herber i burmistrz Andrzej Strzedulla

Na ostatniej sesji rady Sebastian Herber określił zmiany dotyczące hali sportowej jako niepokojące sygnały. Zwrócił uwagę, że dowiedział się o planach przekazania zarządzania halą szkole, zamiast Gminnemu Centrum Biblioteczno-Kulturalnemu w Krzanowicach (GCBK), które obecnie się nią zajmuje. Radny pytał, czy te krążące wśród mieszkańców informacje są prawdziwe, i dopytywał, czym te zmiany są podyktowane.

Burmistrz Andrzej Strzedulla potwierdził, że takie plany rzeczywiście istnieją. Wyjaśnił, że decyzja jest naturalną konsekwencją, ponieważ w 90 procentach użytkownikiem hali jest szkoła, która korzysta z niej do godziny 15. - Wydawało się słuszne, aby całe administrowanie tą halą powierzyć szkole. Dzięki temu będzie jeden gospodarz obiektu, który będzie kompleksowo odpowiedzialny za jego działanie. Stosowne rozmowy zostały już przeprowadzone zarówno z dyrekcją szkoły, jak i z Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie hali - odpowiedział. Burmistrz dodał, że zmiany obejmą także orlik.

Do tematu radni powrócili w interpelacji, którą złożyli jako Klub Radnych Alternatywa dla Gminy Krzanowice. Klub ten tworzą: Szymon Piechaczek, Sebastian Herber, Łukasz Ottawa, Robert Kulig i Mateusz Wolnik. - W związku z planowaną zmianą administratora hali gimnastycznej oraz orlika mieszczących się na terenie Szkoły Podstawowej w Krzanowicach przy ulicy Akacjowej powstało wiele niejasności. Z uwagi na fakt, iż po III Sesji Rady Miejskiej w Krzanowicach problematyka tego tematu nie została przez pana burmistrza dostatecznie omówiona, prosimy, by w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na następujące pytania - napisali. Poniżej publikujemy pytania radnych oraz odpowiedzi z urzędu, udzielone przez sekretarz Joannę Tkocz.


Pytania i odpowiedzi

- Jakie są argumenty za przekazaniem w/w obiektów pod zarządzanie przez Dyrektora SP w Krzanowicach? Dlaczego nadal nie może się tym zajmować GCBK w Krzanowicach?

- Koncepcja przekazania hali sportowej i kompleksów boisk sportowych „Orlik” w trwały zarząd Szkole Podstawowej w Krzanowicach podyktowana została koniecznością usprawnienia koordynacji i optymalizacji zarządzania tą infrastrukturą w celu racjonalnego i efektywnego wykonywania zadań publicznych.

Planowany transfer jest kolejnym, konsekwentnym etapem zapoczątkowanego w ubiegłym roku procesu reorganizacji i usprawnienia funkcjonowania instytucji kultury, która prowadziła działalność także w obszarach niemających odzwierciedlenia w zapisach statutowych.

Gminne Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Krzanowicach jest instytucją kultury i nie prowadzi działalności sportowej. Przepisy prawa jak też statut tej instytucji nie przewidują prowadzenia takiej działalności. Co oznacza, że nieruchomość w postaci hali sportowej nie jest potrzebna tut. instytucji kultury do prowadzenia jej statutowej działalności, w przeciwieństwie do szkoły. Obecnie GCBK administruje budynkiem na podstawie umowy najmu, co od początku było w zamiarze jedynie rozwiązaniem tymczasowym, do czasu przejęcia jej przez właściwą merytorycznie, powołaną do tego rodzaju zadań instytucję. Z kolei „Orlik” jest administrowany przez Urząd Miejski w Krzanowicach.

Szkoła Podstawowa w Krzanowicach, realizując jej zadania statutowe jest głównym użytkownikiem tych obiektów. Placówka korzysta z ww. bazy sportowej codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00, a udostępnianie tych obiektów klubom sportowym i innym podmiotom jest działalnością poboczną. W tej sytuacji rozsądnym i konsekwentnym posunięciem wydaje się przekazanie przedmiotowych środków majątkowych krzanowickiej szkole, jako ich głównemu, faktycznemu i stałemu użytkownikowi.

Ponadto za przekazaniem w trwały zarząd ww. obiektów szkole przemawiają również uwarunkowania architektoniczne. Hala sportowa, jak państwo sami zauważyli na wstępie pisma znajduje się na terenie przy Szkole Podstawowej w Krzanowicach, przy ul. Akacjowej. Co więcej, wielofunkcyjna hala została zlokalizowana na zapleczu budynku szkolnego i jest z nim skomunikowana łącznikiem. Obiekt przeznaczony jest na szkolną salę gimnastyczną wraz z zapleczem technicznym i socjalno-sanitarnym. Oba budynki są też ogrzewane przez jeden, wspólny piec centralnego ogrzewania znajdujący się w szkole. Kompleks boisk sportowych „Orlik” również znajduje się na tym terenie.

Bliska odległość między tymi placówkami, a w zasadzie przyległość do budynku szkolnego, a także użytkowanie przez większość czasu przez społeczność szkolną powodują, że dyrektor szkoły ma lepsze możliwości stałego nadzoru nad obiektami.

Poszerzenie zasobów Szkoły Podstawowej w Krzanowicach o przedmiotowe środki majątkowe przyczyni się w ocenie tut. organu do wzbogacenia oferty placówki, na czym skorzystają przede wszystkim jej wychowankowie.

- Jaki akt prawny będzie regulował zmianę zarządcy w/w obiektów?

- W myśl art. 45 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 344 ze zm.) podstawą przekazania mienia między jednostką nadrzędną a podległą jednostką budżetową jest decyzja odpowiedniego organu jednostki samorządu terytorialnego o przekazaniu składników mienia w trwały zarząd podległej jednostce budżetowej. W związku z powyższym na wniosek dyrektora jednostki w drodze decyzji Burmistrza Krzanowic zostanie ustanowiony trwały zarząd na rzecz Szkoły Podstawowej w Krzanowicach.

- Zachodzi obawa, iż czynności administracyjne polegające na zarządzaniu halą poprzez prowadzenie grafiku rezerwacji pomieszczeń, obsługi kasy fiskalnej spoczną na pracownikach szkoły/nauczycielach. Czy w związku z tym pomysłem planowane jest przeniesienie etatu stricte administracyjnego z GCBK Krzanowice do Szkoły Podstawowej w Krzanowicach?

- Obecnie czynności administracyjne, o których mowa w pytaniu oraz gospodarcze należą do zadań pracownika gospodarczego zatrudnianego na 3/4 etatu przez GCBK w przypadku hali sportowej i na 1/4 etatu przez Urząd Miejski w Krzanowicach w przypadku boiska „Orlik” (ten sam pracownik dwie umowy). Etat ten zostanie przeniesiony od września 2024 r. do Szkoły Podstawowej w Krzanowicach. Ponadto są zawierane umowy zlecenia z animatorami do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych na obu obiektach, co również może być kontynuowane w przypadku dokonania się przedmiotowej reorganizacji.

- W związku z planowanymi zmianami znaczącemu zwiększeniu ulegnie metraż pomieszczeń, którymi administrował będzie Dyrektor SP. Czy w związku z powyższym przewiduje się zwiększenie stanu etatowego woźnych?

- Z uwagi na powyższe nie będzie konieczności zwiększenia stanu etatowego woźnych w szkole.

- Czy przewiduje się zmniejszenie wysokości uposażenia Dyrektora Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w związku ze zmniejszeniem zakresu jego obowiązków?

- Nie przewiduje się zmniejszenia wynagrodzenia dyrektorowi Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Krzanowicach, bowiem stosunek pracy dyrektora GCBK opiera się na zasadzie bezwynikowego świadczenia czynności pracowniczych. Co do zasady dodanie nowych czynności lub zmiana w zakresie treści stosunku pracy nie musi powodować automatycznie zmian w zakresie warunków płacy.

Ponadto wyjaśnić należy, że dyrektor GCBK nie posiada w zakresie obowiązków prowadzenia działalności sportowej i zarządzania halą sportową. Statut GCBK również nie przewiduje prowadzenia takiej działalności.

Poza tym pragnę przypomnieć, że Gminne Centrum Biblioteczno-Kulturalne powstało z połączenia dwóch instytucji kultury – Miejskiego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej, zarządzanych wcześniej przez dwóch dyrektorów. Obecny dyrektor ma szerszy zakres zadań odpowiadając za organizację i nadzór nad działalnością wszystkich domów kultury i bibliotek w gminie. Ponadto w ramach trwającego od ubiegłego roku procesu reorganizacji w obszarze działalności kulturalnej planuje się również przekazanie Gminnemu Centrum Biblioteczno-Kulturalnemu w Krzanowicach Izby Regionalnej w Krzanowicach, administrowanej obecnie przez urząd miejski. W związku z powyższym uważam, że obecne wynagrodzenie dyrektor GCBK jest na poziomie adekwatnym do zakresu realizowanych obowiązków i brak podstaw do jego obniżenia

- Jaki jest koszt kasy fiskalnej, jej serwisu oraz ewentualnego szkolenia pracowników w zakresie użytkowania?

- Nie planuje się zakupu kasy fiskalnej, bowiem opłaty za wynajem i korzystanie z obiektu będą przyjmowane na podstawie wystawianej faktury VAT tylko i wyłącznie przelewem na konto bankowe administratora.

- Jaka kwota VAT na przestrzeni ostatnich 10 lat była odzyskiwana z tytułu prowadzenia w/w obiektów przez MOK /GCBK?

- Na podstawie art. 74 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r.,poz. 120 ze zm.) dokumenty księgowe są przechowywane przez tut. jednostkę przez okres 5 lat. W związku z powyższym żądane dane obejmują tylko okres za lata 2019-2023. Kwota odliczonego podatku VAT z tytułu prowadzenia hali sportowej wyniosła za ww. okres 40 534, 55 zł, tj. średnio 8106, 91 zł rocznie. Po przejęciu hali przez szkołę gmina będzie miała nadal możliwość odliczania podatku VAT z tyt. prowadzenia ww. działalności, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

- Czy przed dokonaniem zmian planuje się przeprowadzenie niezbędnych prac w celu usunięcia usterek, które mogłyby stanowić przeszkodę w uzyskaniu zgody na użytkowanie obiektów przez szkołę wydawaną przy okazji kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

- Wszelkie usterki są usuwane na bieżąco. Nadmieniam, że obecnie hala sportowa prowadzona przez GCBK również podlega systematycznym kontrolom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Użytkownikami są głównie dzieci, uczniowie krzanowickiej szkoły i wymogi bezpieczeństwa sanitarnego są takie same niezależnie od administratora budynku. Pozwalam sobie także nadmienić, że uczniowie i inne osoby korzystające z hali sportowej i „Orlika” będą to nadal robić, bez uszczerbku dla ich dobra i interesów.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Joanna Tkocz

Sekretarz Gminy Krzanowice

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rutka1 (46.204. * .252) 26 minut temu

Szkoła nie jest płatnikiem VAT, więc jak Gmina chce odzyskać te pieniądze?? Szkoła nie jest od prowadzenia sportu, siłowni czy wynajmu, tylko od nauki naszych dxieci

~Maja0 (83.22. * .112) 1 godzinę temu

Niech Burmistrz zapozna się z działalnością MOKSiR - u w Kuźni Raciborskiej albo z GZOKSiT w Tworkowie. Oni potrafią a dyrektor Adamczyk nie potrafi??

~Jojokol (57.129. * .8) 1 godzinę temu

Mono ten z alternatywy bergmeister macal, kto wi

~xxx12 (78.31. * .16) 1 godzinę temu

Proszę nie podszywać się pod Radnych. Wymyśl inny pseudonim

~bobo1 (193.95. * .193) 2 godziny temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyżby jedna osoba w tym maczla swoje paluszki