Energooszczędna termomodernizacja budynku – inwestycja w przyszłość
Ceny energii elektrycznej i cieplnej szybują w górę, co skłania właścicieli budynków mieszkalnych i komercyjnych do szukania energooszczędnych rozwiązań, które nie tylko pozwolą obniżyć rachunki, podnieść komfort cieplny, ale też dostosować obiekt do tego, by spełniał normy ekologiczne. Rozwiązaniem jest termomodernizacja. Jest to inwestycja, która przynosi korzyści na wielu płaszczyznach – od oszczędności finansowych, przez poprawę komfortu życia mieszkańców, po zwiększenie wartości nieruchomości. Jak ją przeprowadzić skutecznie? Od czego zacząć?
Nowoczesna termomodernizacja – plan działania i szacowanie kosztów
Zanim przystąpi się do tworzenia planu modernizacji, należy szczegółowo sprawdzić stan budynku i dowiedzieć się, gdzie występują nieszczelności. Wyłącznie skrupulatna diagnostyka pozwala precyzyjnie ocenić izolacje, stan techniczny okien i drzwi, sposób ich montażu, czy też kondycję systemów wentylacyjnych. Fachowcy, korzystając z nowoczesnego sprzętu jak m.in. kamera termowizyjna, lokalizują miejsca, w których ucieka ciepło i identyfikują nieszczelności. Ofertę usług z tej dziedziny znajdziesz na stronie - termowizja TERMOCENT.
Po przeprowadzonym badaniu tworzony jest raport, w którym proponowane są optymalne działania naprawcze. Można uzyskać podpowiedzi specjalistów w sprawie wykorzystania zaawansowanych systemów izolacyjnych, czy też zastosowania nowoczesnych materiałów, jak i wymiany instalacji i urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacji, a także doboru odpowiednich technologii i ustalenia priorytetów modernizacji.
Skorzystanie z usług specjalistycznej firmy pomaga w oszacowaniu kosztów termomodernizacji i sporządzaniu precyzyjnego, kompleksowego planu prac, które będą optymalne w danym przypadku. Profesjonalny zespół może dokonać pomiarów termowizyjnych, przeprowadzić audyt energetyczny. W ofercie firmy jest też m.in. badanie szczelności drzwiami nawiewnymi, czy dokonywanie diagnostyki kamerą ultradźwiękową - https://termocent.com/lokalizacja-nieszczelnosci-kamera-ultradzwiekowa/.
Realizacja modernizacji
Termomodernizacja, która pozwala oszczędzać energię, powinna być przeprowadzona przy użyciu odpowiednich materiałów, czyli takich o wysokiej efektywności energetycznej i niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Warto wiedzieć, że np. do docieplenia ścian budynku energooszczędnego polecany jest styropian grafitowy, czy też aerogel, który sprawdza się do uszczelniania tam, gdzie wymagana jest wyjątkowo wysoka efektywność izolacyjna przy małej grubości.
Na uwagę zasługują również maty konopne i lniane, które są innowacyjnymi materiałami izolacyjnymi o dobrych parametrach. Wśród popularnych produktów znajdują się także płyty silikatowe, wełna mineralna, czy pianka poliuretanowa. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości, które warto dostosować do specyfiki konkretnego obiektu. Dodatkowo można zastosować farbę termoizolacyjną, o której więcej dowiesz się pod tym linkiem: https://termocent.com/farba-termoizolacyjna/.
Stare, nieprawidłowo zamontowane, nieszczelne okna i drzwi mogą wymagać wymiany. Zainwestowanie w energooszczędne modele to kolejny krok, który pomaga w ograniczeniu uciekania ciepła zimą, czy zachowania odpowiedniej temperatury w klimatyzowanym pomieszczeniu w sezonie letnim. Nie w każdym przypadku wymiana będzie koniecznością, czasem wystarczy ustawienie prawidłowej regulacji lub zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia.
Nowoczesne ogrzewanie i inteligentne systemy zarządzania energią
Po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych można dobrać odpowiednie urządzenie grzewcze dostosowane do nowych warunków izolacyjnych budynku oraz jego zapotrzebowania na ciepło. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które przekształcają energię z otoczenia - powietrza lub wody, np. pompy solankowe wykorzystują energię z gruntu. Stare piece wymieniane mogą być również na kotły kondensacyjne, które są efektywniejsze energetycznie od standardowych – odzyskują ciepło ze spalin, ograniczają ich emisję.
Kolejnym punktem jest inwestycja w inteligentne systemy zarządzanie energią – termostaty, regulatory, czy też czujniki monitorujące zużycie energii i automatycznie regulujące jej pobór. Integracja z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak m.in. panele fotowoltaiczne również przyczynia się do oszczędności.
Materiał zewnętrzny