Łatwiejszy powrót do służby w Policji i Straży Granicznej
Nowe przepisy przewidują zwiększenie efektywności postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji i Straży Granicznej. Chodzi także o stworzenie możliwości pozyskania do tych służb jak największej liczby kandydatów, którzy odpowiadają potrzebom służby w formacjach mundurowych.
Najważniejsze rozwiązania
Wprowadzone zostanie odrębne postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia szkoły ponadpodstawowej w oddziale o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia.
Postępowanie kwalifikacyjne wobec takich kandydatów nie będzie obejmowało testu wiedzy
Kandydaci będą zwolnieni z testu sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej, przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli funkcjonariusze lub pracownicy (Policji lub Straży Granicznej).
Absolwenci takich klas będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do Policji i Straży Granicznej.
Zmienią się przepisy odnoszące się do byłych funkcjonariuszy, którzy postanowili ponownie wstąpić do służby w Policji lub Straży Granicznej. Przygotowane zostaną dla nich nowe ścieżki postępowania kwalifikacyjnego.
Wprowadzona zostanie zmiana polegająca na podniesieniu z 3 lat do 5 lat możliwości zastosowania uproszczonej procedury kwalifikacyjnej dla byłych funkcjonariuszy Policji, którzy zdecydowali się powrócić do służby.
Do Policji będą mogli zostać przyjęci byli funkcjonariusze, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby po upływie 5 lat od zwolnienia ze służby w Policji. Kandydaci ci będą musieli przejść również test sprawności fizycznej.
Byli funkcjonariusze Policji, którzy posiadają stopień w korpusie co najmniej oficerów młodszych Policji – ze względu na nabyte kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz kompetencje – będą podlegali skróconemu postępowaniu kwalifikacyjnemu. Dla tych kandydatów nie będzie cenzusu czasowego związanego z pozostawaniem poza służbą. Dodatkowo kandydaci nie będą przechodzili testu wiedzy, testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego, w tym testu psychologicznego.
Wprowadzona zostanie osobna procedura kwalifikacyjna dla byłych funkcjonariuszy, którzy chcą być przyjęci do służby kontrterrorystycznej. Kandydaci ci będą zwolnieni z testu wiedzy.
Ułatwienia będą również dotyczyły powrotów do służby byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zmiany w tym zakresie będą dostosowane do specyfiki systemu naboru do tej formacji.
Proponuje się również wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących służby kontraktowej w Policji, które będą stanowiły kolejną ścieżkę umożliwiającą wstąpienie do służby w tej formacji. Do służby kontraktowej wstępować będą mogli również emerytowani funkcjonariusze Policji, w tym funkcjonariusze innych służb.
źr. MSWIA
Coś takiego. Niedawno pod koszarami na jedno miejsce policjanta czekało 5 chętnych. Gdzie teraz oni są?
Korpus oficerów młodszych uproszczone możliwości powrotu?
Ludzi właśnie te osoby powinny przechodzić bardzo szczegółowe egzaminy zwłaszcza dotyczące kompetencji, wiedzy i predyspozycji.
Oficerowie po 6 miesiącach Szczytna w trybie weekendowym, śmiech a nie kompetencje i wiedza.
Oficerem powinien być funkcjonariusz z co najmniej 15 letnim stażem i awansem od posterunkowego począwszy
Wiedza i kompetencje nie biorą się ze znajomości i rodzinnych klanów a z praktyki której dzisiaj tym oficerom młodszego korpusy zdecydowanie brakuje. Anen
Wszystkich z ulicy niech przyjmą
Dzięki wprowadzanym zmianom nastąpi fala odejść z niewielkim stażem. Nikt nie będzie ciułał na betonów
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem