Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kim jest groomer? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zawodzie

Uwielbiasz zwierzęta i chcesz związać z nimi swoją przyszłość zawodową? Interesujesz się psią i kocią pielęgnacją? Poznaj zawód groomera, który cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, jak zostać profesjonalnym fryzjerem zwierząt i dlaczego warto zdecydować się na tę profesję.

Kim jest groomer? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zawodzie

Kim jest groomer?

Nazwa „groomer” wywodzi się od angielskiego słowa „groom”, czyli pielęgnować. W Polsce groomer często nazywany bywa również fryzjerem zwierząt lub psim fryzjerem. Rzeczywiście istotą pracy groomera jest kompleksowa pielęgnacja i stylizacja sierści zwierząt towarzyszących — psów i kotów. Zakres jego pracy nie ogranicza się jednak do czynności typowo fryzjerskich. Wykonuje on także inne zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne, które mają na celu poprawę wyglądu zwierząt lub zapobieganie chorobom. Groomer może pracować w salonie piękności dla zwierząt, przychodni weterynaryjnej bądź wykonywać swoje usługi u klienta.

Czym zajmuje się groomer?

Wbrew pozorom codzienna praca groomera nie jest wcale monotonna. Wręcz przeciwnie — osoba wykonująca ten zawód musi sprostać różnym wyzwaniom. Do podstawowych obowiązków groomera należą:

  • kompleksowa pielęgnacja sierści — kąpanie, czesanie, szczotkowanie, trymowanie,
  • strzyżenie, 
  • stylizacja fryzur,
  • przycinanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • pielęgnacja okolic oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap,
  • mycie zębów,
  • przygotowanie do wystaw,
  • usuwanie insektów,
  • wykonywanie zabiegów odżywczych, regeneracyjnych i relaksacyjnych.

Jakie cechy powinien mieć dobry groomer?

Praca groomera wymaga dobrego podejścia do zwierząt, rozwiniętego zmysłu estetycznego oraz chęci do nauki i łatwości w dostosowywaniu się do różnych warunków. Dobry groomer powinien być z pewnością miłośnikiem zwierząt, który rozumie ich zachowania i potrafi z nimi współpracować. Przydatna będzie również empatia oraz cierpliwość w stosunku do trudniejszych czworonożnych klientów. 

W tym zawodzie ważną rolę odgrywają również zdolności manualne, kreatywność, staranność i precyzja. Chociaż groomer pracuje przede wszystkim ze zwierzęciem, musi umieć dostosować się do oczekiwań ich opiekunów i zdobyć ich zaufanie. Niezbędne w są więc także rozwinięte zdolności komunikacyjne. Praca groomera bywa nieprzewidywalna i wymagająca, dlatego taka osoba powinna umieć pracować w dynamicznych warunkach i wykazywać dużą odporność na stres. 

Kto może zostać groomerem?

Profesjonalny groomer powinien ukończyć kurs groomerski. Może zapisać się na niego każdy, kto ma pasję i predyspozycje do pracy ze zwierzętami. Dla zainteresowanych kształceniem w tym kierunku dostępny jest kurs groomera https://cdz.edu.pl/kursy/164. Jego uczestnicy mogą nabyć zarówno szeroką wiedzę teoretyczną z zakresu pielęgnacji zwierząt towarzyszących oraz kosmetyków dla psów, jak i informacje  dotyczące marketingu oraz prowadzenia własnej działalności.

Dlaczego warto zostać groomerem?

Zawód groomera to dla wielu osób nie tylko praca, ale także pasja. Jeśli lubisz pracę ze zwierzętami, taka ścieżka zawodowa może przynieść Ci mnóstwo satysfakcji. Dodatkowo jako fryzjer zwierząt zyskasz dużą elastyczność dotyczącą wyboru miejsca pracy i sposobu jej wykonywania (własna działalność gospodarcza, praca na etacie, praca dodatkowa). Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na usługi groomerskie będzie nadal rosło — pracy w tym kreatywnym i ciekawym zawodzie z pewnością więc szybko nie zabraknie. 

Groomer to nowy zawód, który pozwala połączyć pasję do zwierząt z pracą. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do zawodu można szybko zbudować własną markę i rozpocząć pracę na własny rachunek, w salonie piękności lub gabinecie weterynaryjnym. Rynek usług groomerskich stale się rozwija, dlatego warto rozważyć taką ścieżkę zawodową. 

Materiał partnera