Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po 10 latach fundusz sołecki powróci do Nędzy. Ile środków otrzymają poszczególne sołectwa?

Poprzednia wójt Nędzy, Anna Iskała, sprzeciwiała się funduszowi sołeckiemu, argumentując, że jego istnienie rozbija środki, co uniemożliwia realizację większych inwestycji jednocześnie. Jej następca, Leszek Pietrasz, ma inne zdanie; już podczas kampanii wyborczej deklarował przywrócenie funduszu.

Po 10 latach fundusz sołecki powróci do Nędzy. Ile środków otrzymają poszczególne sołectwa?arch. Nowiny.pl/ zdjęcie poglądowe
W Nędzy w ramach funduszu sołeckiego rozdysponowano nieco ponad 282 tys. zł

Fundusz faktycznie wróci do Nędzy po decyzji rady gminy z poprzedniej kadencji. Aby mógł zostać wyodrębniony, rada musi podjąć stosowną uchwałę do 31 marca każdego roku, a uchwała ta dotyczy kolejnego roku kalendarzowego. Jeśli rada gminy nie zamierza wyodrębnić funduszu sołeckiego na kolejny rok, musi również do 31 marca podjąć uchwałę o jego niewyodrębnieniu. Radni z Nędzy podjęli decyzję o wyodrębnieniu funduszu 27 lutego 2024 roku. Po dziewięciu latach była to więc inna uchwała niż wcześniej. Sam fundusz powróci do Nędzy po 10 latach.

Anna Iskała, poprzednia wójt Nędzy, wielokrotnie powtarzała, że jej zdaniem fundusz sołecki to rozbijanie środków, za które sołectwa i tak nie są w stanie zrealizować większych inwestycji. Odwrotną uchwałę do tej podejmowanej przez lata skomentowała w rozmowie z Nowinami, gdy była jeszcze wójtem tej gminy, następująco: „Moje zdanie w kwestii funduszu sołeckiego pozostaje niezmienione, jednakże nie kandyduję na kolejną kadencję jako wójt tej gminy. Nie mogę narzucać swoich poglądów mojemu następcy, dlatego zaproponowaliśmy radnym uchwałę, którą poparli”.

O powrocie funduszu sołeckiego mówiło się natomiast w ostatniej kampanii wyborczej. Obecny wójt Leszek Pietrasz zapewniał, że chce tego rozwiązania.

Pewne jest więc, że fundusz powróci do gminy w przyszłym roku. Spytaliśmy, jakie środki trafią do poszczególnych sołectw. Sekretarz Krystian Dolipski odesłał nas do Ustawy o funduszu sołeckim i zamieszczonego tam wzoru. W skrócie: pod uwagę brana jest liczba mieszkańców danego sołectwa, gminy oraz dochody bieżące samorządu.

W Nędzy do podziału było 282 754,68 zł. Poszczególnym sołectwom, jak wyjaśnia Dolipski, przypadają w tym roku następujące kwoty:

  • Babice: 49 295,88 zł
  • Ciechowice: 30 600,94 zł
  • Górki Śląskie: 50 663,80 zł
  • Nędza: 50 663,80 zł
  • Szymocice: 25 331,90 zł
  • Zawada Książęca: 45 546,76 zł
  • Łęg: 30 651,60 zł

Wójt Leszek Pietrasz w wydanym zarządzeniu w sprawie funduszu sołeckiego precyzuje, że środki funduszu mogą być przeznaczone na realizację przedsięwzięć na obszarze sołectwa, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Aby sołectwo otrzymało środki z funduszu sołeckiego, musi zostać zwołane zebranie wiejskie. Efektem zebrania jest uchwała dotycząca wniosku o przeznaczenie funduszu sołeckiego. Uchwalony wniosek sołtys przekazuje wójtowi do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym sołectwo chce otrzymać środki.

Co dalej dzieje się z wnioskiem? Wójt sprawdza, czy wniosek spełnia warunki formalne. Jeśli jest prawidłowy, rada gminy podejmuje uchwałę o włączeniu przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszu sołeckiego do budżetu gminy. Jeśli jest nieprawidłowy, wójt odrzuca wniosek w terminie 7 dni, informując o tym sołtysa. Wójt może odrzucić wniosek, jeśli nie spełnia on określonych warunków, o których mowa w ustawie o funduszu sołeckim, np. gdy we wniosku nie wskazano, na co mają zostać przeznaczone pieniądze. W takiej sytuacji sołectwo musi ponownie zająć się tą sprawą.

Ludzie

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Krystian Dolipski

Sekretarz Gminy Nędza

Leszek Pietrasz

Wójt Gminy Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].