Sporty ekstremalne – czy Twoje ubezpieczenie Cię ochroni?
Aktywność fizyczna miewa różnorodne oblicza. Niektórym wystarczy praca w ogrodzie, inni preferują regularne bieganie, jazdę na rowerze lub sporty zespołowe. Trzecią grupę stanowią osoby, które w aktywności poszukują dodatkowego dreszczyku emocji i realizują swoją pasję w postaci sportów ekstremalnych. Należysz do tej grupy i chcesz ograniczyć ryzyko związane ze sportem poprzez odpowiednie ubezpieczenie? Dowiedz się, jak sprawdzić, czy Twoja aktualna polisa obejmuje uprawiane przez Ciebie sporty. Podpowiadamy również, dlaczego ubezpieczenie sportów ekstremalnych jest tak bardzo ważne i jak wybrać najlepszą ofertę na rynku!
Dlaczego sporty ekstremalne wymagają dodatkowego ubezpieczenia?
Przygotowując ofertę, towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze kalkuluje poziom ponoszonego przez siebie ryzyka, a mianowicie prawdopodobieństwo, że osoba ubezpieczona skorzysta z polisy, a więc towarzystwo weźmie na siebie odpowiedzialność finansową. Nie jest tajemnicą, że niektóre sporty są znacznie bardziej kontuzjogenne od innych. Gdy grasz w tenisa stołowego, ryzyko, że odniesiesz poważny uszczerbek na zdrowiu lub Twój stan będzie wymagał wezwania pogotowia jest dość znikome.
Co innego w przypadku aktywności i dyscyplin takich jak sporty walki, sporty motorowe, kajakarstwo górskie, wspinaczka, speleologia czy jazda na snowboardzie bądź nartach poza wyznaczonymi trasami. Wówczas każdy wypadek może prowadzić do zagrożenia życia, a w ekstremalnych warunkach stosunkowo łatwo o drobny błąd, potknięcie i w efekcie bardzo groźny uraz. Nie bez znaczenia pozostają koszty ratownictwa medycznego – znacznie wyższe w trudno dostępnym terenie – na przykład w wysokich górach.
Towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą aktywności sportowe na trzy grupy:
- sporty amatorskie,
- sporty wysokiego ryzyka,
- sporty ekstremalne.
W niektórych ofertach istnieje podział wyłącznie na tę pierwszą i ostatnią kategorię. Poszczególne pakiety ubezpieczeniowe mogą obejmować zakresem ochrony tylko sporty amatorskie albo wszystkie poza ekstremalnymi. Ta ostatnia grupa ze względu na najwyższy poziom ryzyka zazwyczaj wymaga właśnie dodatkowej polisy.
Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje planowane aktywności
Zanim zdecydujesz, że musisz kupić ubezpieczenie od sportów ekstremalnych, uwzględnij, że wspomniany podział na kategorie nie jest uniwersalny. Oznacza to, że dana aktywność w ofercie poszczególnych towarzystw może, ale nie musi być klasyfikowana jako ekstremalna. Ciekawy przykład stanowi wspinaczka górska, która bywa uznawana za ekstremalną dopiero od pewnej wysokości nad poziomem morza.
Jeśli posiadasz już polisę NNW, w pierwszej kolejności upewnij się, że Twój ulubiony sport nie znajduje się na liście tych, objętych ochroną. Aby tego dokonać, zajrzyj do ogólnych warunków ubezpieczenia. Próżno tam szukać uprawianej przez Ciebie dyscypliny? W takim razie naprawdę warto kupić dodatkową polisę!
Dlaczego ubezpieczenie sportów ekstremalnych jest tak istotne?
Najważniejszym argumentem przemawiającym za ubezpieczeniem od sportów ekstremalnych jest niewątpliwy wysoki poziom ryzyka, który ponoszą osoby uprawiające takie dyscypliny. W niektórych aktywnościach, takich jak wspomniana wspinaczka, nie ma miejsca na błędy. Jeśli dotychczas udawało Ci się ich uniknąć i uważasz, że możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, pomyśl o potencjalnych konsekwencjach.
Najbardziej ponurą, jednak zdecydowanie wartą uwzględnienia stanowi śmierć. Na tę ewentualność możesz ubezpieczyć swoich bliskich, zapewniając im środki finansowe, które ułatwią rodzinie odnalezienie się w nowej sytuacji. Nie bagatelizuj też skutków uszczerbku na zdrowiu. Odniesione urazy mogą wymagać długotrwałego leczenia lub rehabilitacji, a przez to sowitego wsparcia finansowego, które daje polisa. Co w przypadku, gdy uszczerbek na zdrowiu uniemożliwi Ci wykonywanie dotychczasowej pracy? W tym kontekście potencjalne świadczenie finansowe także ma fundamentalne znaczenie.
Uprawiasz sporty ekstremalne za granicą? Zwykłe ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj ich nie obejmuje. Koszty leczenia i transportu medycznego sięgają dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy złotych, a w niektórych krajach, ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią na czele, mogą okazać się jeszcze wyższe. To samo dotyczy kosztów ratownictwa medycznego.
Jak wybrać optymalne ubezpieczenie sportów ekstremalnych?
Ubezpieczenia od sportów ekstremalnych są na rynku dość popularnym produktem, bo w ostatnich latach wzrosła liczba osób decydujących się na takie aktywności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając optymalną ofertę:
- Wartość ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia – dostosuj polisę w taki sposób, aby w ekstremalnej sytuacji zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo finansowe.
- Zakres terytorialny – jeśli zamierzasz uprawiać sport za granicą, upewnij się, że dane ubezpieczenie działa w konkretnym kraju.
- Świadczenia szpitalne – ich obecność w ubezpieczeniu pozwoli Ci na bezkosztowy pobyt w placówce.
- Koszty adaptacji miejsca zamieszkania – mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Ciekawe ubezpieczenie sportowe w postaci pakietu Extreme proponuje towarzystwo ubezpieczeniowe Balcia Insurance. W ramach polisy możesz liczyć na ubezpieczenie NNW wraz ze zwrotem kosztów leczenia i rehabilitacji oraz świadczeniami na pobyt w szpitalu. Ubezpieczenie wyróżnia się bardzo szeroką listą sportów ekstremalnych i zasięgiem terytorialnym na cały świat z ochroną przez 24 godziny na dobę. Oferta udowadnia, że ten rodzaj ubezpieczenia wbrew pozorom nie musi być bardzo kosztowny, a do Twojej dyspozycji są trzy zróżnicowane pakiety cenowe.
Pielęgnuj swoją pasję bez zbędnego ryzyka i stresu dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu!
Materiał partnera