Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rewitalizacja byłej łaźni po KWK Anna zbliża się do końca. Zobacz zdjęcia z wewnątrz i z drona [GALERIA]

Mamy dużą nadzieję, że prace budowlane zakończą się zgodnie z planem z końcem września. Trwają ostatnie prace montażowe, także tworzenie nasadzeń wokół obiektu. Inwestycja zmierza do końca. Po pracach budowlanych i odbiorach robót przyjdzie czas na wyposażenie obiektu – zapowiada burmistrz, Piotr Kowol.

Rewitalizacja byłej łaźni po KWK Anna zbliża się do końca. Zobacz zdjęcia z wewnątrz i z drona [GALERIA]ska
Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec września. Następnie wnętrza będą wyposażane w meble i potrzebne sprzęty.

Rewitalizacja byłej łaźni po KWK Anna zbliża się do końca. Zobacz zdjęcia z wewnątrz i z drona [GALERIA]

W budynku przyszłej Biblioteki, ZOPO oraz OPS trwają ostatnie prace wykończeniowe. Wykonane są ściany, posadzki, prace inżynieryjne oraz przede wszystkim roboty związane z odtworzeniem pierwotnej elewacji budynku. Centralnym elementem w bibliotece będzie maszyna wyciągowa, zachowano także część suwnic, które pozwolą zachować postindustrialny charakter tego miejsca. - Nastąpił widoczny postęp robót. Czekają nas jeszcze prace wykończeniowe, czyli malowanie i prace elektryczne z montażem oświetlenia. Wyposażenie wewnętrzne obiektu będzie realizowane ze środków własnych miasta, jesteśmy na etapie przygotowania aranżacji wnętrza i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia procedury przetargowej na dostawę i montaż wyposażenia. Nie dokonujemy również zmian związanych z planowanym zagospodarowaniem budynku i przeniesieniem do obiektu miejskich instytucji. Na parterze siedzibę będzie miała Biblioteka, natomiast na pierwszym piętrze swoje miejsce znajdą Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych – zapewnia burmistrz.

Rewitalizacja byłej łaźni to pierwszy etap prac na terenie po kopalni. Kolejny ma być obszar szybu Chrobry

Jak się dowiedzieliśmy, otwarcie obiektu planowane jest z końcem roku, jednak wszystko zależy od prac aranżacyjnych wewnątrz budynku, już po zakończeniu prac budowlanych. Po oddaniu do użytku budynek i jego obejście, czyli między innymi altany czytelnicze i mały plac zabaw, będą ogólnodostępne. Na tym terenie znajduje się również były szyb Jan, przekształcony w wieżę widokową z której rozpościera się widok w kierunku Krzyżkowic, Pszowskich Dołów i Kalwarii. – Między innymi ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, a w szczególności osób korzystających z wieży, teren będzie jednak otwarty w określonych godzinach i zamykany na noc. Obiekt będzie również monitorowany, aby uniknąć ewentualnych aktów wandalizmu, a także zapewnić bezpieczeństwo osobom z niego korzystającym – mówi Piotr Kowol.

Co z dalszą częścią terenu po kopalni? - W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w konkursie ogłoszonym w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji) w działaniu „Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu” złożyliśmy wniosek wraz z programem funkcjonalno-użytkowym. Obecnie trwa ocena złożonych wniosków. Jedno jest pewne, że będziemy podejmować wszelkie możliwe starania, aby na dalszą rewitalizację terenu i budynków po byłej kopalni Anna pozyskać środki zewnętrzne. Na dzisiaj mamy zagwarantowaną część środków na budowę miejskiego żłobka. Do końca sierpnia 2026 roku żłobek, który jest jedną z części całego obszaru wokół szybu Chrobry, ma zostać otwarty. Dlatego też ten etap rewitalizacji pogórniczego terenu traktować będziemy priorytetowo – wyjaśnia burmistrz Kowol. Czy w planach nie będzie przeszkadzało sąsiedztwo działającej elektrociepłowni? - Produkcja w tym zakładzie jest na tyle mała, że nie będzie kolidować z zagospodarowaniem terenu czy też z pracami remontowo-adaptacyjnymi pozostałych obiektów w tym obszarze. Oczywiście działalność elektrociepłowni jako funkcjonującego zakładu została ujęta w naszych planach, między innymi pod kątem zapewnienia drogi dojazdowej. Warto podkreślić jednak, że budynek elektrociepłowni stanowi pod kątem architektonicznym integralną część całego kompleksu budynków przemysłowych zaprojektowanych na początku XX wieku przez Hansa Poelziga. Kompleks ten jest jednym z najciekawszych istniejących obiektów architektury przemysłowej, nie tylko na Śląsku – podkreśla burmistrz.

Wewnątrz postępują prace wykończeniowe

Warto dodać, że w momencie przeprowadzki Biblioteki z budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, pomieszczenia po niej zostaną zaaranżowane na cele społeczne. Powstanie tam klub seniora, który będzie zapewniać nie tylko miejsce do spotkań, ale także aktywizacji starszych mieszkańców. Znajdzie tam też swoje miejsce wypożyczalnia sprzętu medycznego.