Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kryzys Odry i złota alga. Wiceminister mówi o planach na miliony euro, aby powstrzymać katastrofę ekologiczną

Posłanka Gabriela Lenartowicz zwraca uwagę na kluczowe problemy źródłowe związane z zasoleniem Odry oraz koniecznością wsparcia systemowych rozwiązań dotyczących odsalania i minimalizacji zasalania wód. Jak podkreśliła, wyzwania te nie mogą zostać rozwiązane natychmiast, a konieczne jest opracowanie technologii minimalizujących szkody oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego.

Kryzys Odry i złota alga. Wiceminister mówi o planach na miliony euro, aby powstrzymać katastrofę ekologicznąŚUW
Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski zaprezentował wodowskaz, z którego pomiarów wynikało, że obecnie tylko około jedna trzecia pierwotnej głębokości Kanału Gliwickiego jest wypełniona wodą, a resztę zajmują zanieczyszczenia

W ostatnich dniach zbiornik Dzierżno Duże, który jest zasilany wodami rzeki Kłodnicy i przylega do Kanału Gliwickiego, zmaga się z poważnym problemem – pojawiła się tzw. złota alga, która doprowadziła do masowego śnięcia ryb. W wyniku tego zjawiska wyłowiono ponad 12 ton martwych ryb. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się złotej algi do Kanału Gliwickiego i Odry, ustawiono bariery między zbiornikiem a kanałem. Obecnie zarówno zbiornik, jak i część kanału zostały wyłączone z użytkowania. Wojewoda śląski Marek Wójcik określił sytuację jako kryzys ekologiczny, zaznaczając, że budowle hydrotechniczne Kanału Gliwickiego pozwalają na regulację przepływu wody, co może ograniczyć dalsze skutki skażenia.

Podczas konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski zaprezentował wodowskaz, z którego pomiarów wynikało, że obecnie tylko około jedna trzecia pierwotnej głębokości Kanału Gliwickiego jest wypełniona wodą, a resztę zajmują zanieczyszczenia. Podkreślił, że mieszkańcy województwa śląskiego borykają się z problemem zanieczyszczenia kanału od kilkudziesięciu lat.

Koperski ogłosił, że rozpoczęto rozmowy z Bankiem Światowym na temat nowego projektu wartym 1,5 miliarda euro, który ma na celu dalszą rewitalizację i oczyszczenie Kanału Gliwickiego. Zaznaczył, że choć technologicznie możliwe jest oczyszczenie kanału, główną przeszkodą są kwestie finansowe. Jeśli rozmowy zakończą się pomyślnie, prace projektowe mogą rozpocząć się już w przyszłym roku.

Posłanka ziemi raciborskiej, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Środowiska, Gabriela Lenartowicz zaznaczyła, że dwa lata temu, to w Kanale Gliwickim, rozpoczęła się największa katastrofa ekologiczna w Polsce. - I też tu musimy zacząć rewitalizować Odrę, skupiając się – poza działaniami doraźnymi – na działaniach przyszłościowych, systemowych, które wreszcie musimy przedsięwziąć - powiedziała.

Lenartowicz dodała, że zatrzymanie zrzutów zasolonej wody jest niemożliwe ani natychmiastowo, ani nawet w przyszłości po ewentualnym zamknięciu kopalń. Konieczne jest zatem określenie optymalnych technologii i rozważenie finansowego wsparcia dla kosztownych rozwiązań, w tym energetycznych.

- W tym przypadku już przygotowujemy, także w Komisji Środowiska, odpowiednie zmiany przepisów, które umożliwią wsparcie tych rozwiązań ze strony kopalń - podkreśliła. - A drugą ważną kwestią, z którą musimy się uporać w ogóle, jeśli chodzi o czystość wód powierzchniowych w Polsce, to zrzut ścieków komunalnych, dokończenie Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych - dodała.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Marek Wójcik

Wojewoda Śląski 

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~obserwator11 (83.22. * .184) 3 godziny temu

Profesor Zaleski(Bank Światowy i Rada Gospodarki wodnej jednocześnie , Pani Gabriela Lenartowicz i kilka innych znanych postaci. W komplecie po 1,5 mld euro . Genialne. Ci sami ludzie co na Zbiorniku Racibórz.Jeszcze nie wiedzą co chcą zrobić, ale już wiedzą ile chcą

~obserwator11 (83.22. * .184) 3 godziny temu

Profesor Zaleski(Bank Światowy) Rada Gospodarki wodnej jednocześnie

~obserwator11 (83.22. * .184) 3 godziny temu

Profesor Zaleski(Bank Światowy) i Rada Gospodarki wodnej jednocześnie

~Soil (46.204. * .193) 3 godziny temu

Kluczowym problemem są kopalnie, które zrzucają słoną wodę, a to powoduje zakwit alg. Żadne pieniądze nie pomogą Odrze jeśli wody nie przybędzie, a wiadomo, że nie przybędzie. Jedynie zaprzestać trucia Odry przez kopalnię.

~Bulka (95.164. * .44) 6 godzin temu

Buhaha teraz będą walczyli z zasolenie. wód, ale zimą sól sypią tonami na drogi, bo przecież truciciele w 30 letnich kopciuchach muszą jeździć.

tixx 8 godzin temu

Droga Pani Lenartowicz. Czy słyszała Pani o czystej Sekwanie w Paryżu? To może zacytuję złONET:
"W Sekwanie zaplanowano maraton pływacki i "wodny" odcinek triathlonu. Jako pierwsi w rzece mieli pływać triathloniści. Ich treningi zostały jednak odwołane, a wtorkowe zawody przełożone i być może odbędą się w innym miejscu. Powód? Zanieczyszczenie kałem, które na dwa dni przed zawodami przekraczało normy w rzece aż 10-krotnie. Rok temu z podobnego powodu odwołano kilka innych imprez, w tym zawody pucharu świata w pływaniu na wodach otwartych. Specjalnie na igrzyska zbudowano dwie nowe oczyszczalnie ścieków i wielki zbiornik na wodę odpływową. Nakazano też, by ścieki z zacumowanych na Sekwanie łodzi odprowadzano do systemu kanalizacyjnego, a nie rzeki. W tym samym celu przyznano również po 6 tys. euro dotacji dla 20 tys. gospodarstw domowych. Mimo wydania prawie 1,5 mld euro i wielkiej presji, by świat usłyszał o czystej Sekwanie, zawody na igrzyskach przekreślił zwykły deszcz."

~uśmiechajcie_się (77.222. * .229) 9 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teraz to już są uśmiechnięte ryby i nie ma żadnej katastrofy ekologicznej.

~obserwator11 (83.22. * .184) 9 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ta pani brała udział w konsultacjach na Politechnice Gliwickiej wtedy kiedy awantura z Odrą była jej potrzebna.Osobiście sygnalizowałem ten problem i nie tylko ten. Mam nadzieję że chociaż teraz nie pomyliła kanałów ,tak jak zrobiła to razem z Marszałkiem myląc lokalizacje pobrania próbek na poziomie województw a nawet gmin w trakcie kampanii wyborczej ;-)

~ZłotaAlga (46.204. * .80) 10 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co byśmy zrobili bez takiej poślicy? Prawdziwe złoto.

~wtf (37.201. * .95) 12 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Posłanka Gabriela Lenartowicz zwraca uwagę na kluczowe problemy.
Ta pani jest po prostu niezastąpiona.