Wodzisławski Festiwal Fantastyki Konstancja przeszedł do historii. Czegoś takiego miasto jeszcze nie widziało [ZDJĘCIA]
17 sierpnia w Wodzisławiu Śląskim odbył się pierwszy Festiwal Fantastyki Konstancja.
Wydarzenie fantasy zapoczątkowały turnieje planszówek, takich jak: Złap Kadr, Karak, Catan (eliminacje do Mistrzostw Polski Catan 2024), Unmatched, Wsiąść do pociągu czy Mindbug, które odbywały się w Młodym Mieście oraz Pałacu Dietrichsteinów. Dodatkowo, w sali multimedialnej w Pałacu przez cały dzień można było wypożyczyć grę z dziesiątek dostępnych pozycji.
Konstancja to także plener malarski "Imaginarium", który odbył się w dwóch turach po 3 godziny. Jego tematem była szeroko pojęta fantastyka. Zanim uczestnicy ruszyli szukać inspiracji, plener poprzedziła tematyczna prelekcja. "Imaginarium" poprowadziła Patrycja Ostoya Bażyńska, malarka pochodząca z Wodzisławia Śląskiego, pasjonatka larpów oraz fanka historii, baśni, legend i mitologii.
Prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Pałacu Dietrichsteinów. Wystawa potrwa od 20 sierpnia do 7 września. Od 9 września będzie można odbierać swoje dzieła.
W Parku Miejskim odbyły się warsztaty, między innymi "Pracownia różdżek i mioteł", gdzie pod okiem Julii Jarząbek uczestnicy dowiedzieli się jak ręcznie tworzyć różdżki i miotły, które odgrywają kluczową rolę w życiu czarodziejów. Grupa Inicjatyw Twórczych z kolei poprowadziła Turniej Fantastyczny.
W Pałacu Dietrichsteinów odbył się panel dyskusyjny poświęcony tematowi projektowania gier. Wystąpili: Marek Golonka- twórca gier RPG i autor "Zgrozy". Pisze scenariusze gier dla wielu wydawców. Jest również wykładowcą i uczy o mechanikach w grach. Maciej Stępień - polski projektant gier. Stworzył grę "Kocie Królestwa" wydaną w 2023 roku jak i należy do grupy testerskiej Fatamorgana i Dawid Toman - projektant gier, współtwórca gry "Kolory na Kolory", która jest wydana przez Winged Souls. Prowadzi również spotkania z grami w stowarzyszeniu Happy gry i my.
Podczas wydarzenia "Konstancja. Wodzisławski Festiwal Fantastyki" można było również wcielić się w rolę swojej ulubionej postaci popkultury i wziąć udział w konkusie cosplay, w którym przewidziano nagrody w dwóch kategoriach: występ sceniczny oraz najlepszy strój. Konkurs odbył się wieczorem w Pałacu Dietrichsteinów.
W trakcie trwania Festiwalu nikt nie chodził głodny. Imprezie towarzyszył Zlot Food Trucków.
Program dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: "Bardzo Młoda Kultura 2023-2025. Projekt współrealizowany jest przez Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego, który jest operatorem programu Bardzo Młoda Kultura w woj. śląskim.
Przed każdymi wyborami mamy większy festiwal fantastyki.