Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tworzenie kolekcji numizmatycznej - jakich błędów unikać?

Numizmatyka, czyli kolekcjonowanie monet i banknotów to hobby, które z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Budowanie kolekcji od podstaw stanowi długotrwały proces, który wymaga wiedzy oraz zaangażowania. Jakich błędów unikać podczas zbierania monet? Oto kilka cennych porad!

Tworzenie kolekcji numizmatycznej - jakich błędów unikać?

Systematyczne czyszczenie i pielęgnacja monet

Numizmatyka to nie tylko kupowanie i kolekcjonowanie monet, to także odpowiednia dbałość o stan kolekcji. Systematyczne czyszczenie to zdecydowanie jedna z czynności, które mają istotny wpływ na stan zachowania kolekcjonowanych monet. Warto jednak pamiętać, że każda moneta może wymagać doboru innych środków chemicznych oraz techniki czyszczenia. Ta zasada dotyczy szczególnie wiekowych przedmiotów, które dla przykładu, przez lata zostały zabrudzone ziemią. 

Niewłaściwe obchodzenie się z monetami oraz zły dobór techniki czyszczenia mogą doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń, które niestety obniżą wartość kolekcjonerską takiego przedmiotu. Więcej informacji na temat profesjonalnego czyszczenia monet możesz znaleźć pod adresem: https://aukcje.numimarket.pl/czyszczenie-monet/, gdzie znajdziesz praktyczne porady niezbędne dla początkującego kolekcjonera.

Czyszczenie monet - czy jest wskazane? Przekonaj się!

Dokładnie przemyślany zakup monet do kolekcji

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z numizmatyką, decyduje się na zakup całkowicie losowych monet, często kierując się wyłącznie kryterium ceny zakupu. Nieprzemyślane decyzje zakupowe mogą odbić się na realnej wartości całej kolekcji. Zamiast kilku przypadkowych monet lepszym wyborem będzie inwestycja w rzadsze okazy, które w przyszłości będą znacznie wyraźniej zyskiwać na wartości. Należy również uważać na stan kupowanych przedmiotów. 

Nawet najrzadsza moneta czy banknot nie będzie łakomym kąskiem dla kolekcjonerów, jeżeli nie zadbamy o jej stan. Uszkodzenia mechaniczne, czy przebarwienia mogą oznaczać gwałtowny spadek ceny przy ewentualnej odsprzedaży. Powinniśmy unikać też okazyjnych ofert, które często można znaleźć w internecie. Jeżeli ktoś oferuje monetę w znacznie niższej cenie, aniżeli jej wartość rynkowa, może okazać się, że jest to oszustwo, a sam przedmiot okaże się falsyfikatem.

Prawidłowe przechowywanie kolekcji

Jednym z częściej popełnianych błędów, szczególnie wśród początkujących kolekcjonerów jest niewłaściwe przechowywanie monet. Taki stan rzeczy może prowadzić do powstawania uszkodzeń mechanicznych (np. zarysowań) lub chemicznych (m.in. korozja). Jeżeli na momentach widoczne będą oznaki nadmiernego zużycia, ich wartość rynkowa znacząco zmaleje. Aby zadbać o dobry stan kolekcji, możemy zainwestować w specjalne klasery lub dedykowane opakowania z tworzywa sztucznego, w tym przede wszystkim:

  • specjalne holdery do przechowywania monet,
  • paletki wykończone miękkim materiałem,
  • pudełka dedykowane dla kolekcjonerów,
  • starannie zamknięte woreczki strunowe.

W ten sposób, dzięki niewielkim nakładom finansowym, nasze monety będą odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i z pewnością zachowają doskonały wygląd, a co za tym idzie - będą one zyskiwać na wartości.

Kolekcje numizmatyczne a włamywacze

Posiadając zasobną kolekcję monet, warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Ze względu na rosnącą wartość oraz łatwość odsprzedaży, numizmatyka od lat cieszy się ogromną popularnością wśród włamywaczy. Klasery przepełnione cennymi monetami to dla przestępców sposób na szybki zysk. Z tego powodu lepiej nie pokazywać swojej kolekcji osobom postronnym, a najlepiej w ogóle nie wspominać o tym, że zajmujemy się kolekcjonowaniem numizmatów. Takie informacje mogą szybko rozpowszechniać się w szerszym gronie osób, co może zwiększać ryzyko włamania. Same klasery dobrze jest też przechowywać w bezpiecznym, postronnym miejscu. Praktycznym rozwiązaniem może być np. zamykana szafa, która utrudni dostęp włamywaczom.

Poszerzanie horyzontów i wiedzy własnej 

Jedną z największych wartości, jakie daje nam numizmatyka, jest przede wszystkim możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia na temat monet oraz ich historii. Jeżeli posiadamy już własną kolekcję, warto zgłębić informacje na temat roku wydania poszczególnych jej elementów, w tym m.in. materiału, z którego zostały wybite, czy też realnej wartości na rynku. 

Ogromną skarbnicą ciekawostek są targi oraz wystawy organizowane przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Wiedzę możemy również pogłębiać w internecie, chociażby na forach dyskusyjnych, zrzeszających kolekcjonerów z Polski, ale i ze świata. Takie miejsca pozwalają też zdobyć nowe znajomości wśród osób o podobnej pasji. Bardziej doświadczony kolega lub koleżanka, którzy od lat budują swoje kolekcje, z pewnością będą służyć radą czy to w kwestii doboru nowych monet, czy też ich odpowiedniej pielęgnacji.

Materiał partnera