Przez las na dwóch kółkach. W Kuźni Raciborskiej odbył się XXVI Rodzinny Rajd Rowerowy
Niemal 200 uczestników wzięło udział w 26. edycji Rodzinnego Rajdu Rowerowego Szlakiem Pożaru z 1992 r., który w odbył się w niedzielne popołudnie, 25 sierpnia na stadionie miejskim w Kuźni Raciborskiej. Organizatorem imprezy - jak co roku - był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.
Rekreacja, a nie rywalizacja
Kuźniańskiemu rajdowi - prócz dobrej zabawy - przyświeca głównie rekreacja. Nie ma tu mowy o sportowej rywalizacji, ponieważ zawodnicy nie pokonują trasy na czas. Uczestników - podobnie jak w ubiegłych latach - klasyfikowano w dwóch kategoriach: dziecięcej - do 12. roku życia i młodzieżowo-dorosłej - powyżej 12. roku życia.
Na trasie, liczącej około 26 km znalazło się osiem punktów kontrolnych, na których na uczestników rajdu czekały zadania losowe, sprawnościowe i zręcznościowe. - Punkty obsadzone były przez strażaków, leśników, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, pracowników Kuźni Kultury, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Kuźnia Przyszłości, stowarzyszenia kamperowców, TKKF "Tajfun" oraz właścicieli pasieki "Kuźniański Bartnik" - wymienia zaangażowanych dyrektor MOKSiR Anna Gasidło.
Za każde poprawnie wykonane zadanie rowerzysta otrzymywał punkty wpisywane na specjalne karty. Dla trzech uczestników, którzy zdobyli najwyższą punktację czekały atrakcyjne nagrody. Co więcej - nagrody powędrowały również do najstarszego i najmłodszego uczestnika tegorocznego rajdu. Z kolei spośród wszystkich uczestników wylosowano jedną osobę, która wyjechała ze stadionu nowym rowerem ufundowanym przez właściciela restauracji "Nad Rudą".
Jak zaznaczyła szefowa kuźniańskiego domu kultury, dla nich - jako organizatorów - liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników. - To jest nasz priorytet, a dzięki szerokiej współpracy z wojskiem, leśnikami, strażą pożarną czy organizacjami pozarządowymi mieliśmy pewność, że zawodnicy będą bezpieczni i dotrą szczęśliwie na metę. Tak szeroka współpraca odbyła się po raz pierwszy i myślę, że w kolejnych latach będziemy ją kontynuować. Bo razem możemy więcej - mówi A. Gasidło.
Kuźniańskie lasy z najpiękniejszą trasą rowerową w Polsce
Do przygotowanego 26-kilometrowego odcinka z uznaniem odniósł się burmistrz Wojciech Gdesz. Na dowód przywołał rozegrane dzień wcześniej w Kuźni Raciborskiej Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Gravelowym z udziałem największych gwiazd polskiego kolarstwa, w tym z pierwszą polską medalistką olimpijską w kolarstwie - Mają Włoszczowską. - Usłyszeliśmy tu wczoraj wiele ciepłych słów na temat naszych tras, że potrafimy perfekcyjnie zorganizować imprezę rangi Mistrzostw Polski. Jestem przekonany, że państwo - mówię tu do rodziców, którzy jesteście z dziećmi - zaszczepiacie tym najmłodszym sportowego ducha zdrowej rywalizacji.
Burmistrz powołał się ponadto na obecnego na sobotniej imprezie Józefa Gawliczka z Rybnika, zwycięzcę Tour de Pologne z roku 1966, który powiedział: - "Na trasie różnie bywa, ale na sam koniec, wszyscy podają sobie ręce". I być może dziś tu też są przyszli olimpijczycy - zaznaczył W. Gdesz.
Nagrodzeni uczestnicy rajdu:
Kategoria do 12. roku życia:
1. miejsce: Wiktoria Nieszporek (72 pkt.)
2. miejsce: Noemi Pyszny (68 pkt.)
2. miejsce: Adam Wrzodak (68 pkt.)
3. Tymek Sachajko (67 pkt.)
3. Bartosz Ptak (67 pkt.)
3. Patrycja Gajewska (67 pkt.)
3. Julia Gajewska (67 pkt.)
Kategoria powyżej 12. roku życia:
1. miejsce: Krystian Bednorz (79 pkt.)
1. miejsce: Marcin Poloczek (79 pkt.)
2. miejsce Karina Kubala (78 pkt.)
3. miejsce: Wiktoria Morciniec (77 pkt.)
3. miejsce Jolanta Bociuk (77 pkt.)
3. miejsce: Tomasz Ptak (77 pkt.)
3. miejsce: Sonia Szymik (77 pkt.)
Najstarszy uczestnik: Gabriela Rogalska
Najmłodszy uczestnik: Elena Schweigstill
Nagroda główna (rower): Zuzanna Zawada
Bartosz Kozina
Ludzie
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej
Burmistrz Kuźni Raciborskiej