Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powrót do szkoły - o czym warto wiedzieć?

Blisko pół miliona uczniów wraca dziś do szkół w województwie śląskim. Wszyscy powinni się czuć bezpiecznie na drogach i chodnikach dzięki wrześniowej akcji policyjnej, niektórzy pojadą do szkoły za darmo, inni z kolei wrócą dziś do domów ze specjalnymi tytami!

Powrót do szkoły - o czym warto wiedzieć?M. Michalska/UM Rybnik
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera z uczniami SP nr 5 w Rybniku.

Rozpoczęty dziś (2 września) rok szkolny 2024/2025 potrwa do 27 czerwca przyszłego roku. Uczniowie z województwa śląskiego ferie zimowe powinni zaplanować miedzy 17 lutego a 2 marca 2025. Do tego czasu będą mieli jeszcze okazje do dłuższych chwil wytchnienia od szkolnych obowiązków - 1 listopada przypada bowiem w piątek, a 11 listopada — w poniedziałek. Tym samym do końca roku można będzie liczyć na dwa przedłużone weekendy, a w grudniu na przerwę świąteczną. Ta potrwa od 21 grudnia do pierwszych dni stycznia.

Zmiany, zmiany, zmiany

Chwile wytchnienia mogą się przydać po wprowadzeniu w życie zmian w systemie edukacji. A tych jest sporo! Uczniowie szkół podstawowych będą od tego roku szkolnego mieli mniej zadań domowych - mają one być realizowane w innej formule niż dotychczas. Czekają ich za to obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Odchudzona o ok. 20% będzie podstawa programowa dla uczniów podstawówek, choć już na egzaminie ósmoklasisty konieczna będzie znajomość większej liczby lektur niż dotychczas, zmianom ma ulec też arkusz egzaminacyjny z matematyki.

Sporo zmian zajdzie też w szkołach ponadpodstawowych. Ich uczniowie mogą już zapomnieć o przedmiocie pod nazwą Historia i Teraźniejszość — zniknął on całkowicie z planów lekcji klas pierwszych i drugich, starsi uczniowie będą kończyć jego naukę w tym roku szkolnym. W liceach, technikach i branżówkach również okrojona będzie podstawa programowa — z listy lektur obowiązkowych zniknął na przykład „Konrad Wallenrod” A. Mickiewicza, uczniowie nie będą też już musieli czytać całego „Pana Tadeusza”, a jedynie fragmenty. Obowiązkowe będą też szkolenia strzeleckie.

Nadal ważą się losy nauczania religii. Od 1 września ocena z tego przedmiotu ma nie być wliczana do średniej ocen na koniec roku. MEN wyraziło też zgodę na organizację lekcji religii w grupach tworzonych spośród uczniów innych klas — ma to pozwolić na większą elastyczność w organizacji tych zajęć dla uczniów w różnym wieku. Te przepisy kwestionuje m.in. Konferencja Episkopatu Polski, a sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.

Wszystkie szkoły w Polsce od 1 września muszą być przygotowane do przestrzegania nowych standardów ochrony dzieci przed przemocą — to pokłosie wejścia w życie tzw. "Ustawy Kamilka". Od tego roku szkolnego obowiązkiem szkolnym objęte zostaną również wszystkie dzieci pochodzące z Ukrainy. W życie wchodzą też nowe zapisy regulujące prawo do emerytury dla nauczycieli, a także zasady wydawania przez szkoły nowych legitymacji szkolnych.

Od dziś zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą mogli spokojniej, bardziej wnikliwie zapoznawać się z zagadnieniami poruszanymi na szkolnych zajęciach. Młodzież zyska czas na poszerzanie swoich zainteresowań czy zacieśnianie rówieśniczych relacji, a Państwo, Szanowni Rodzice, przestrzeń do budowania rodzinnych więzi - przekazala ministra edukacji Barbara Nowacka, podkreślając jednocześnie, że właściwą reformę MEN planuje na rok 2026.

Statystyki

W samym tylko Rybniku do szkół poszło dziś 22 640 uczniów i wychowanków:

  • w 42 przedszkolach (w tym cztery szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi) – 4626 dzieci w 208 oddziałach (w tym dwa przedszkola specjalne),
  • w 34 szkołach podstawowych – 10 632 uczniów w 561 oddziałach (w tym dwie szkoły specjalne),
  • w 5 liceach ogólnokształcących – 2 586 uczniów w 103 oddziałach (w tym jedno specjalne),
  • w 5 technikach – 3 958 uczniów w 157 oddziałach,
  • w 5 branżowych szkłach I stopnia – 537 uczniów w 32 oddziałach (w tym jedna szkoła specjalna),
  • w 2 branżowych szkołach II stopnia – 53 uczniów w 6 oddziałach (w tym jedna szkoła specjalna)

Z kolei w Wodzisławiu Śląskim do szkół podstawowych i przedszkoli pójdzie w sumie 4832 uczniów (publiczne przedszkola - 1491, szkoły podstawowe: 3341). Blisko 500 z nich to uczniowie, którzy w tym roku po raz pierwszy w życiu zasiądą w szkolnych ławach:

  • Szkoła Podstawowa nr 1: 56 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 2: 33 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 3: 48 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 4: 26 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 5: 58 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 8: 37 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 9: 31 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 10: 39 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 15: 32 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 16: 26 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 17: 26 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 21: 23 pierwszoklasistów,
  • Szkoła Podstawowa nr 28: 46 pierwszoklasistów.

Na pierwszoklasistów w Wodzisławiu Śląskim, Rybniku i wielu innych gminach w regionie czekały tradycyjne „tyty”, czyli mniejsze lub większe rogi obfitości, wypełnione gadżetami i słodyczami.

Komunikacja

Uczniowie z terenu powiatu wodzisławskiego, korzystający z przejazdów autobusowych organizowanych przez samorząd, mogą dziś korzystać z autobusów całkowicie za darmo. Wystarczy pokazać ważną legitymację szkolną.

Powracają również „normalne” rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Większość przewoźników wykorzystała czas wakacji na korekty rozkładów jazdy i przystosowanie ich do aktualnych potrzeb - warto więc dla pewności sprawdzić, o której jeździ nasz ulubiony autobus.

Na rozpoczęcie roku szkolnego zwracają uwagę również policjanci. Przez cały wrzesień prowadzić oni będą akcję „Bezpieczny powrót do szkoły". W jej trakcie mundurowi będą bacznie przyglądać się wszystkim użytkownikom ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale i rowerzystów czy pieszych, których wraz z początkiem nowego roku szkolnego przybędzie w pobliżu placówek edukacyjnych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].