Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

1000 nowych miejsc pracy w Gorzyczkach. Centrum logistyczne Amazon oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po pełnym rozruchu nowe centrum logistyczne Amazon będzie mogło wysyłać nawet 90 tys. paczek dziennie. To 11. takie centrum w Polsce, w którym docelowo znajdzie zatrudnienie 1000 osób. W czwartek 12 września dokonano oficjalnego otwarcia obiektu. 

1000 nowych miejsc pracy w Gorzyczkach. Centrum logistyczne Amazon oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA, WIDEO]ska
Symboliczne przecięcie wstęgi przez zarządzających nowym centrum logistycznym Amazon oraz zaproszonych gości.

1000 nowych miejsc pracy w Gorzyczkach. Centrum logistyczne Amazon oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA, WIDEO]

Amazon uruchomił nowe centrum logistyczne w Gorzyczkach (gm. Gorzyce, powiat wodzisławski), świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności w Polsce. To już 11. obiekt firmy w kraju i 3. w woj. śląskim. W ciągu pierwszego roku od uruchomienia, Amazon stworzy ponad 1 000 stałych miejsc pracy. Łączna powierzchnia centrum logistycznego w Gorzyczkach wynosi 211 000 m². 

- Uruchomienie centrum dystrybucji w Gorzyczkach jest dla nas kolejnym, ważnym etapem rozwoju działalności Amazon w CEE. Nowe centrum usprawni nie tylko naszą sieć logistyczną w Polsce, ale też w sąsiednich krajach europejskich, przyczyniając się do szybszej realizacji dostaw oraz efektywniejszego procesowania zamówień dla klientów Amazon w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla Tomasz Michalski, zarządzający centrum logistycznym Amazon w Gorzyczkach i Bielanach Wrocławskich. Właśnie centra w Bielanach Wrocławskich i Poznaniu były pierwszymi obiektami Amazona w Polsce. Tomasz Michalski podczas oficjalnego otwarcia centrum w Gorzyczkach opowiedział o działalności firmy w Polsce oraz o rozwoju firmy i podstawowych celach. - To, co w naszej ocenie jest bardzo dużą wartością, w miejscach i regionach, gdzie jest Amazon, zmieniamy rzeczywistość pod kątem jakości i poziomu pracy pracowników. To, co jeszcze dziesięć lat temu wydawało się z punktu widzenia pracownika czymś niewyobrażalnym, teraz jest standardem. Myślę tutaj o benefitach, takich jak transport pracowników z miejsca zamieszkania do zakładu pracy i z powrotem, posiłki za złotówkę, opieka medyczna. W tej chwili jest to coś, co każda firma, która konkuruje z nami w regionie musi wdrożyć jako standard - podkreślił Tomasz Michalski. 

- Tereny inwestycyjne w Gorzyczkach, z uwagi na położenie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy państwa i węzła autostradowego, należą do najbardziej atrakcyjnych w południowej części województwa śląskiego. Cieszę się, że strefę i gminę Gorzyce wybierają zarówno potentaci światowego biznesu, jak i rodzimi przedsiębiorcy. Obok nowo otwartego centrum logistycznego swoje inwestycje przygotowują miejscowi przedsiębiorcy, prężnie działające firmy rodzinne. Pełne uruchomienie nowej strefy przemysłowej przełoży się na dodatkowe wpływy budżetowe, co pozwoli na realizację przez gminę Gorzyce kolejnych inwestycji niezwykle ważnych dla mieszkańców, np. w zakresie infrastruktury drogowej, rekreacyjnej oraz oświatowej. Uruchomienie strefy oznacza również wiele nowych miejsc pracy, co w kontekście zmian demograficznych w naszym powiecie i województwie ma bardzo duże znaczenie. Dlatego m.in. w związku z inwestycją zwróciłem się do starosty wodzisławskiego z prośbą o uruchomienie nowych kierunków kształcenia w naszych szkołach ponadpodstawowych – komentuje Daniel Jakubczyk, wójt gminy Gorzyce.

Oprócz dyrektora zarządzającego centrum Tomasza Michalskiego oraz wójta gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka, otwarcie nowego obiektu zaszczycili swoją obecnością także m.in. II wicewojewoda śląski Michał Kopański, Sławomir Płonka - dyrektor ds. operacji Amazon w regionie CEE, wicestarosta powiatu wodzisławskiego Barbara Chrobok, wicekurator śląskiej oświaty Elżbieta Modrzewska oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anna Słotwińska-Plewka , a także przedstawiciele samorządu gminy Gorzyce - zastępca wójta Daniel Kurasz, przewodniczący Rady Gminy Gorzyce Piotr Wawrzyczny, sołtys Gorzyczek Renata Wojtas, a także przedstawiciele współpracujących organizacji społecznych. 

- Chciałbym w tym miejscu podziękować radnym tej i poprzedniej kadencji. Ta historia zaczęła się dwie kadencje wstecz. Radni podejmowali trudne decyzje o tym, na jakich warunkach grunty mogą być sprzedane, czy muszą być przyjęte i spełnione przez firmy odpowiednie założenia. Ostatecznie w 2015 roku te obostrzenia zostały poluzowane i znaleźli się inwestorzy. To być może także wskazówka dla innych gmin, że trzeba być otwartym na przedsiębiorców i wyciągać do nich pomocną dłoń, co myślę robimy od kilku czy nawet kilkunastu lat - podkreslił przewodniczący rady gminy Piotr Wawrzyczny. 

Po oficjalnej części zaproszeni goście mogli zobaczyć, jak wyglądają poszczególne działy nowego centrum logistycznego, a także jak wygląda od A do Z proces sortowania i wysyłania paczek. Gorzyczki to znacząca lokalizacja w regionie. Miejscowość leży przy granicy z Czechami i dzięki autostradzie A1 tworzy ważny węzeł komunikacyjny z północno-zachodnią częścią kraju. Lokalizacja nowego centrum logistycznego pozwala na efektywne zarządzanie siecią transportową Amazon – odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami nie przekraczają 2-3 godzin jazdy, co umożliwia szybką i sprawną obsługę zamówień. Co więcej - do centrum przynależy zintegrowany plac manewrowy oraz parking dla 82 ciężarówek, co czyni go pierwszym budynkiem Amazon w Europie o tak dużym potencjale logistycznym. Obiekt w Gorzyczkach zajmuje się głównie zamówieniami typu „non sortable”, czyli produktami wielkogabarytowymi i niestandardowymi, jak np. meble czy sprzęt ogrodowy. To produkty, których nie można automatycznie sortować na przenośnikach taśmowych. 

- Mamy obecnie dwa centra, które operują takimi produktami - jedno w Bielanach Wrocławskich, drugie w Gorzyczkach. Regały wysokiego składowania w naszym centrum mogą pomieścić 311 tys. m sześć. towarów. Wieża może pomieścić 340 tys. m sześć. towarów - wyliczał podczas oprowadzenia gości Piotr Sobieski, leader centrum logistycznego w Gorzyczkach. 

Warto dodać, że nowy obiekt będzie mógł wysyłać dziennie nawet 90 tys. przesyłek, a pozostałe centra Amazon, które zajmują się mniejszymi gabarytami, mogą wysyłać nawet do 1 mln przesyłek w ciągu doby. 

Zatrudnienie i możliwości rozwoju

Amazon zapewnia stabilne zatrudnienie – od 1 października 2024 r. stawka godzinowa dla pracowników poziomu początkowego wyniesie 33,92 zł/godz. brutto, wliczając premię za obecność zgodnie z grafikiem. Ponadto firma oferuje atrakcyjny pakiet benefitów: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, bezpłatny dojazd do pracy autobusem na wybranych trasach (m.in. Rybnik, Racibórz, Jastrzębie Zdrój, Żory) czy ciepłe posiłki za 1 zł. Warto dodać także, że w centrum w Gorzyczkach do dyspozycji pracowników jest ratownik medyczny, a także 22 stacje pierwszej pomocy wraz z automatycznymi defibrylatorami AED, które pozwalają na uzyskanie szybkiej pomocy w kryzysowej sytuacji. 

– Kolejne centrum logistyczne Amazon w województwie śląskim, po Sosnowcu i Gliwicach, to szansa na rozwój zawodowy dla mieszkańców okolicznych Gorzyczek. Osobom dołączającym do naszego zespołu zapewniamy wiele opcji podnoszenia kwalifikacji, jak np. finansowany przez Amazon kurs na operatora wózka widłowego UDT oraz pozwalający na uzyskanie certyfikatu i tym samym uprawnień uznawanych w całym kraju. Mam nadzieję, że stabilność naszej oferty zatrudnienia, a także wynikające z niej liczne korzyści zachęcą wielu miejscowych kandydatów do aplikowania na stanowiska dostępne w centrum logistycznym w Gorzyczkach – komentuje Marcelina Bednarczyk, kierowniczka ds. rekrutacji kandydatów w krajach UE, Amazon.

Pracownicy Amazon zyskują również dostęp do atrakcyjnego pakietu szkoleń. Mogą np. rozpocząć naukę jęz. angielskiego czy skorzystać z flagowego, realizowanego od 10 lat programu „Postaw na swój rozwój” już od pierwszego dnia pracy. Amazon finansuje także udział pracowników w kursach doszkalających, a także studia na wybranych kierunkach: technologia, transport, administracja, studia biznesowe, mechanika i systemy przemysłowe. Dofinansowanie może wynosić nawet 26 tys. zł.

Kandydaci na stanowiska początkowe nie muszą posiadać doświadczenia – oferta odpowiada na potrzeby osób rozpoczynających karierę zawodową lub planujących zmianę branży. Rekrutacja na stanowiska początkowe oraz specjalistyczne w centrum logistycznym w Gorzyczkach jest obecnie otwarta, a szczegółowa lista dostępnych ofert znajduje się na stronie: www.amazon.pl/Gorzyczki 

STEM Kindloteka - ukłon w stronę nauki

Wraz z otwarciem nowego centrum logistycznego Amazon, w Gminnej Bibliotece Publicznej w pobliskim Godowie, powstała STEM Kindloteka. To nowoczesna przestrzeń edukacyjna stworzona w ramach programu realizowanego przez Amazon we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog oraz fundacją Zaczytani.org. Placówkę wyposażono w czytniki Kindle, tablety, roboty edukacyjne oraz inne narzędzia technologiczne, które mają na celu rozpowszechnianie edukacji STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) wśród dzieci i młodzieży. Zgodny z celami zrównoważonego rozwoju projekt tworzy kreatywną przestrzeń do zdobywania wiedzy i poszerzania kompetencji, wspierając rozwój lokalnych społeczności i wolontariacką aktywność pracowników Amazon.

– Z radością otwieramy kolejną, już 97. Kindlotekę w Polsce – miejsce, które sprzyja rozwojowi czytelnictwa oraz kształtowaniu umiejętności STEM wśród dzieci i młodzieży. Jest to możliwe nie tylko dzięki wspaniałym edukatorom bibliotek w całym kraju, ale także dzięki warsztatom – chociażby z majsterkowania czy bajkoterapii - które wolontariusze Amazon regularnie prowadzą w swoich lokalnych Kindlotekach. Liczymy na to, że te inicjatywy staną się doskonałą formą efektywnego spędzania czasu także dla mieszkańców Godowa i okolic – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Ta biblioteka powstała w pomieszczeniach po byłej strażnicy wojskowej, gdzie kiedyś ponad 100 wojskowych mieszkało na stałe, pracując na granicy. Dziękuję za wybranie naszej biblioteki na to niezwykłe miejsce. Biblioteka prężnie działa, organizując różne zajęcia, m.in. z LEGO czy robotyki, a zapewne Kindloteka poszerzy także bazę dydaktyczną naszej gminy i naszych dzieci - podkreślił podczas otwarcia STEM Kindloteki wójt Godowa Mariusz Adamczyk

STEM Kindloteka wyposażona jest w sprzęt, narzędzia oraz książki pozwalające na realizację zajęć edukacyjnych, np. warsztatów programistyczno-robotycznych w oparciu o metodę STEM. Podczas oficjalnego otwarcia obiektu z lekcji pokazowej mogli skorzystać uczniowie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Pieczki w Godowie. 

10 lat Amazon w Polsce

– W 2024 roku świętujemy 10-lecie działalności operacyjnej Amazon w Polsce. Centralne położenie naszego kraju w Europie znacząco wspiera działania logistyczne, zwłaszcza w e-commerce, co sprzyja rozwojowi działalności Amazon nad Wisłą oraz zwiększaniu wartości naszych inwestycji. Nieustannie koncentrujemy się na tworzeniu innowacyjnych usług dla naszych klientów, partnerów handlowych oraz dla rozwijających się z nami MŚP. Lokalizacja naszego najnowszego centrum jest zatem doskonałą szansą dla Gorzyczek i całego regionu na dalszy, dynamiczny rozwój – podsumowuje Sławomir Płonka, dyrektor ds. operacji Amazon w regionie CEE.

W ciągu ostatnich 10 lat, licząc od uruchomienia pierwszego centrum logistycznego w Polsce w 2014 roku, Amazon zainwestował w kraju ponad 20 mld złotych, wspierając rozwój segmentu e-commerce, działających w nim przedsiębiorców, społeczności, a także lokalnego zatrudnienia. Do 2022 roku firma stworzyła nad Wisłą ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, a jej inwestycje wygenerowały lokalnie ponad 15 mld zł wynagrodzeń. Amazon stał się tym samym integralną częścią lokalnej gospodarki, przyczyniając się do wzrostu polskiego PKB o ponad 24 mld zł na koniec 2022 roku.

Centrum logistyczne Amazon Gorzyczki. fot. materiały prasowe Amazon

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Xdxdxd (37.31. * .61) 1 godzinę temu

Miało być w Rypniku a jest w Gorzycach.
I tak trzymać żal w rybnej osadzie wielki.

~Obywatelka26 (91.204. * .100) 3 godziny temu

Witajcie w kołchozie czy obozie pracy gdzie wyniszczą cię fizycznie i psychicznie, gdzie obiecany zarobek jest z premią i z masą gwiazdek (pies pogrzebany jest w zapisie "wliczając premię za obecność w pracy zgodnie z grafikiem" - piątek, świątek, niedziela, nocka). Zapomnij o urlopie na żądanie (= obcięcie premii), masz wyznaczoną przerwę 15 minutową (nie można oczywiście sobie wybrać kiedy) w ciągu dnia (liczy się od momentu opuszczenia stanowiska do powrotu - najgorzej mają ci co są na drugim końcu hali bo jeszcze muszą dojść a czas leci) - przekroczysz czas o minutę = brak premii, masz narzucony grafik - twoja prośba nic nie znaczy, spóźnisz się z nie swojej winy - obcięcie premii, kierownik dźwiga normę co tydzień (nie wyrabiasz - obcięcie premii). Amazon miesięcznie NISZCZY ok 5 TYS NIESPRZEDANYCH laptopów i telewizorów, nie sprzeda taniej - woli zniszczyć. Pracownicy zarabiają grosze (niekiedy nawet poniżej średniej krajowej), nawet w Niemczech, Francji mają wyższe zarobki (14 euro za godzinę). Pracownik Amazona w Włoszech zarabia minimum 2500 euro, a w Polsce? - najniższą krajowa. Ta sama robota, ta sama firma ale jest różnica. Poszukajcie opinii byłych pracowników, filmików na YT o warunkach. Kiedyś był nawet reportaż na TTV czy Fokusie o pracy w Polskim Amaz..ie (jak traktowali kobietę w ciąży czy osobę z chorym kręgosłupem...)