Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pokaz filmu "Wrócimy do Polski"

W rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz w związku z obchodami Dnia Sybiraka Raciborskie Centrum Kultury zaprasza 17 września 2024 o godz. 12.30 do RCK DK "Strzecha" przy ul. Londzina 38 na pokaz filmu dokumentalnego pt. "Wrócimy do Polski" i spotkanie z jego reżyserem - Henrykiem Jureckim.

Pokaz filmu "Wrócimy do Polski"

INFORMACJA O FILMIE

Główni bohaterowie filmu to: dwoje polskich nauczycieli i kapłan, wywiezieni w 1940 roku w głąb ZSRR.

Ich drogi życiowe zeszły się w dalekim Kazachstanie, w pobliżu granicy z Chinami.

W skrajnie trudnych warunkach zorganizowali naukę dla 65 polskich dzieci, chroniąc je przed utratą tożsamości narodowej, religijnej i kulturowej. W chwili największej próby, zachowali wielkość ducha.

Film opiera się na faktach udokumentowanych i opisanych przez naocznych świadków.

- Stanisław Błoński – przed wojną był inspektorem szkolnym w Tarnopolu. W 1939 r. aresztowali go Sowieci i wywieźli do obozu pracy w Norylsku. Po ataku Niemiec na ZSRR, został zwolniony z łagru i odnalazł swoją rodzinę w Kazachstanie. Błoński widząc dzieci pozostawione bez możliwości intelektualnego rozwoju, zorganizował nauczanie i utworzył pierwszą polską szkołę. Pomimo braku papieru i atramentu szkoła funkcjonowała bardzo dobrze. Po odkryciu grobów katyńskich w 1943 r., Związek Radziecki zerwał stosunki dyplomatyczne z Rządem Polskim w Londynie i zmuszał Polaków do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Stanisław Błoński odmówił. Został aresztowany i trafił do łagru. Zmarł z wycieńczenia.

- Ludwika Kownacka była doktorem filozofii w zakresie polonistyki we Lwowie. Została wywieziona z matką do Kazachstanu. Tam wraz ze Stanisławem Błońskim, założyła szkołę i w klasie licealnej uczyła polską młodzież. Pisała dodające otuchy wiersze, których Polacy uczyli się na pamięć. Z powodu odmowy przyjęcia sowieckiego obywatelstwa została wywieziona do łagru w Swierdłowsku, gdzie zmarła na zapalenie płuc.

- Tadeusz Fedorowicz - ukończył studia prawnicze we Lwowie. W 1936 przyjął święcenia kapłańskie. W 1940 r. dobrowolnie i za zgodą przełożonych, dołączył do transportu Polaków wywożonych na Sybir. Tam pracował przy wyrębie lasu i organizował potajemne msze. Po zwolnieniu z łagru dostał się do Armii Andersa. Trafił do Kazachstanu. Nauczał dzieci religii i czynił posługę duszpasterską dla rodzin polskich zesłańców.

Ks. Fedorowicz nie przyjął obywatelstwa radzieckiego i został aresztowany. Oskarżono go o szpiegostwo i kontrrewolucję. Uwolniony został dopiero po powstaniu armii Berlinga, gdzie w celach propagandowych zgodzono się na wojskowych kapelanów. Wrócił do Polski w 1944 r. Pracował w ośrodku dla

Informacja o reżyserze:

Henryk Jurecki. Niezależny realizator filmów. Pierwsze filmy realizował na początku lat 80. na taśmie celuloidowej. Działał w Akademickim Klubie Filmowym we Wrocławiu. Na początku lat 90. współtworzył pierwszą w Europie Wschodniej prywatną telewizję „ECHO”. Realizował filmy dokumentalne dla TVP-1 i TVP-2 oraz wiele reportaży do programu „Ekspres Reporterów”. Współpracował z TVP Polonia i TVP Wrocław. Jego film dokumentalny pt. Cud jako jeden z 10 najciekawszych Telewizja Polska wytypowała do udziału w Polish Film Festival in America w Chicago. W 2016 roku Henryk Jurecki zdobył w Gdyni nagrodę główną na Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci za film pt. Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi. W 2023 roku na 38. Festiwalu Maksymiliany we Wrocławiu film Wrócimy do Polski zdobył nagrodę publiczności w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Wstęp wolny!

źródło: RCK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].