Szlakiem cieszyńskiego tramwaju
Co nam przychodzi do głowy, gdy myślimy o Cieszynie i Czeskim Cieszynie? Polska, Czechy, przejście graniczne. A czy wiecie, że ponad sto lat temu, przed podziałem miasta, oba brzegi Olzy łączył tramwaj, który kursował w latach 1911-1921 od dworca kolejowego (dziś po stronie czeskiej) do koszar (teraz po stronie polskiej). Dziś historia tramwaju znowu łączy miasta w jedną całość – tym razem spajając je atrakcyjną ofertą turystyczną.
W Cieszynie i Czeskim Cieszynie powstał nowy, transgraniczny produkt turystyczny inspirowany tą właśnie historią, a co za tym idzie, w przestrzeni miasta zaszło wiele korzystnych zmian, m.in. gruntownie zmodernizowano Rynek, ulicę Głęboką i Zamkową w Cieszynie, a także ulicę Dworcową (Nádražní) w Czeskim Cieszynie. W miejscu dawnych przystanków tramwaju wstawiono tablice informacyjne z mapą szlaku i kodami QR, wybudowano także Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej tam, gdzie dawniej znajdowała się strażnica graniczna. Co ważne, wszystkie te miejsca są łatwo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z małymi dziećmi. Bez wątpienia to właśnie Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej najpełniej oddaje ducha tego wspólnego, polsko-czeskiego projektu. Koniecznie musicie je odwiedzić! Miejsce, które jeszcze dwie dekady temu stanowiło barierę pomiędzy dwoma częściami narodami, dziś zostało zamienione w przestrzeń prawdziwie wspólną, transgraniczną, integrującą. W nowym centrum informacji turystycznej odwiedzających obsługują osoby mówiące zarówno po polsku, jak i po czesku; turyści mogą obejrzeć film oraz wystawę o historii miasta i linii tramwajowej. Na odwiedzających czekają m.in. przewodniki, ulotki, widokówki oraz atrakcje dla najmłodszych turystów, na przykład gry multimedialne.
Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej to też nowa, atrakcyjna przestrzeń – zielony dach, dostępny z poziomu chodnika, na który można wejść i obserwować drugi brzeg Olzy, a także samą rzekę, niegdyś dzielącą a dziś łączącą dwie części miasta. Przy budynku Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej znajdziecie replikę tramwaju z początku XX w. – czerwonego Ringhoffera – którą niemal w całości wykonano prawdziwie rzemieślniczymi metodami z materiałów, jakie były dostępne sto lat temu. Replika została odtworzona z wielką dbałością o historyczną dokładność. To prawdziwa perełka dla wszystkich turystów odwiedzających Cieszyn i Czeski Cieszyn – w końcu jak często ma się okazję usiąść w wagonie tramwajowym, który jest wierną kopią pojazdu sprzed ponad stu lat i dosłownie dotknąć historii? Jedynym nowoczesnym elementem w zabytkowym wnętrzu tramwaju jest prezentacja, którą można obejrzeć na ekranie, rozsiadając się wygodnie na jednej z ławek.
Na uwagę zasługuje też mapping – multimedialna projekcja, performance nawiązujący do historii miasta. Wieczorową porą możecie zobaczyć, jak elewacje cieszyńskiego ratusza oraz budynku informacji turystycznej w Czeskim Cieszynie zamieniają się w niezwykłe ekrany prezentujące dzieje jednego kiedyś miasta. Sam szlak cieszyńskiego tramwaju można zwiedzać na różne sposoby. Przystanki, mijane na trasie spaceru, niosą informacje, z którymi można zapoznać się zarówno poprzez skorzystanie z zamieszczonej mapy, jak i za pomocą przewodnika i ulotki. Dla potrzeb szlaku powstała także podstrona internetowa oraz aplikacja na smartfony, której funkcjonowanie oparte jest na rzeczywistości rozszerzonej. Zwiedzając Cieszyn nową trasą turystyczną, koniecznie musicie też odwiedzić punkty na Kulinarnym szlaku cieszyńskiego tramwaju.
Zapraszamy na spacer ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna szlakiem cieszyńskiego tramwaju, jak przed stu laty, naprawdę czując się jak w jednym mieście.
Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej ul. Zamkowa 1, Cieszyn