Oznaczenia części samochodowych
Jeżeli decydujesz się na szukanie nowych części do swojego samochodu samodzielnie, powinieneś się odpowiednio przygotować. Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na oznaczenia znajdujące się na poszczególnych elementach? Zastanawiałeś się, co oznaczają? Jeżeli nie, to najwyższa pora!
Na częściach samochodowych znajdziesz skróty, które powiedzą ci wiele o pochodzeniu elementu, a także o jego jakości. Jeżeli będziesz potrafił je poprawnie odczytać, z pewnością kupisz dokładnie taką część, jakiej w danym momencie potrzebujesz. Poniżej wyjaśniamy poszczególne skróty i doradzamy, jakie części samochodowe kupić.
Co kryją skróty?
Symbole na częściach samochodowych wiele mówią o ich jakości, dlatego warto potrafić je rozszyfrować. Wyróżniamy 4 główne skróty, które możesz znaleźć na elementach do samochodów: OE lub O, OEM, OEQ oraz AM. Pokrótce wyjaśnimy znaczenie każdego z nich
OE lub O
Skrót ten pochodzi od słów Original Equipment. Oznacza, że część z takowym oznaczeniem została wyprodukowana przez producenta pojazdu. Cechują się one wysoką jakością – wykorzystuje się je na tzw. pierwszy montaż.
OEM
OEM (zamiennie OES lub Q), czyli Original Eqipment Manufacturer to części pochodzące z tej samej linii produkcyjnej co części z oznaczeniem OE lub O. Zanim jednak trafią do sprzedaży, usuwane są z nich oznaczenia producenta samochodu i zastępowane są logo producenta części. Jakością dorównują częściom OE.
OEQ
Części z oznaczeniem OEQ (Original Equipment Quality) to zamienniki niemalże dorównujące pod kątem jakości oryginalnym częściom. Często noszą jeszcze dodatkowe oznaczenia, uściślające ich właściwości, w tym:
- P – części o jakości niższej niż oryginały,
- PC – części o porównywalnej lub zbliżonej jakości do oryginałów, polecane przez dystrybutora,
- PJ – części, których jakość została potwierdzona przez instytuty.
AM
Elementy z oznaczeniem AM (Aftermarket) są produkowane z innych materiałów i z użyciem innych technologii niż w przypadku komponentów oryginalnych. Nie zawsze oznacza to, że cechują się niższą jakością od oryginałów – o tym świadczą 2 dodatkowe oznaczenia w postaci:
- Z – części spełniające standardy bezpieczeństwa, jednak o niższej jakości niż oryginalne,
- ZJ – zamienniki cechujące się jakością wyższą niż komponenty oryginalne.
Jakie auto części wybrać — oryginalne czy zamienniki?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, gdyż zakup części oryginalnych, jak i zamiennych ma swoje wady i zalety. Do plusów kupna części oryginalnych należy fakt, że wyróżniają się one wysoką jakością i idealnym dopasowaniem do pojazdu. Niestety często idzie za tym również wysoka cena. Zamienniki mogą posiadać nieco niższą jakość (lecz niekoniecznie), ale na ogół są tańsze od części oryginalnych. Wystarczy poprawnie odczytać oznaczenia na komponentach, aby poznać ich dokładne właściwości!
Gdzie kupić części samochodowe?
Szukasz części samochodowych dobrej jakości i w przystępnej cenie? Znajdziesz je w sklepie motoryzacyjnym Auto Części Lipiec. Szeroki asortyment, przystępne ceny i chętni do pomocy pracownicy to tylko kilka zalet tego sklepu motoryzacyjnego. Kup komponenty najwyższej jakości w sklepie z auto częściami blisko Świebodzina – tutaj zapoznasz się z jego ofertą!
Materiał zewnętrzny