Wody Polskie w Gliwicach wprowadziły całodobowy dyżur powodziowy
Nie ustają działania terenowe Wód Polskich w Gliwicach spowodowane obecnością niżu genueńskiego na obszarze Polski. IMGW wydał ostrzeżenie III stopnia dla południowej części kraju, w tym również obszarów administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, tj. województwa śląskiego i opolskiego.
Dyżur powodziowy Wód Polskich
W związku z niekorzystnymi warunkami hydrologiczno-meteorologicznymi Wody Polskie w Gliwicach wprowadziły dyżur powodziowy, który pełniony będzie w trybie pracy 24/24 do odwołania. Pozostają też w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach.
W piątek (13.09.) o 23:00 Wody Polskie przekazały komunikat, dotyczący podnoszenia się stanów wód, przede wszystkim w lokalnych, mniejszych rzekach. Stany ostrzegawcze osiągnęły wodowskazy na rzece Złoty Potok (wodowskaz Jarnołtówek) oraz na rzece Prudnik (wodowskaz Prudnik). Pracę rozpoczął zbiornik Jarnołtówek – zapora prawidłowo piętrzy wodę.
- Stany wód w regionie wykazują tendencję wzrostową. Na godz. 23.00 zarówno w zlewni Odry jak i Wisły na obszarze administrowanym przez PGW WP RZGW w Gliwicach zachowany pozostaje reżim koryt rzecznych. Nasi pracownicy pracują w terenie, podejmując działania na obiektach hydrotechnicznych i pozostają do dyspozycji służb zarządzania kryzysowego - informują Wody Polskie.
Wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach zachowują niezmiennie rezerwę powodziową, większą od wymaganej i gotowe są w razie konieczności do przyjęcia fali wezbraniowej. Zwiększony został także odpływ ze zbiornika Dzierżno Duże, a w dniu 12 września od godziny 16:00 także ze zbiornika Turawa. Stale gotowy do pracy jest zbiornik Racibórz Dolny oraz polder Buków. Sprawne są wszystkie pompownie w administracji PGW WP, będące na terenie RZGW w Gliwicach.
Ręka na pulsie
Odbywają się posiedzenia wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego w Opolu oraz w Katowicach, w czasie których omawiana jest sytuacja hydro-meteorologiczna, przygotowanie służb do działania, bieżące czynności oraz zabezpieczone środki dla osłony przeciwpowodziowej a także zaplecze kadrowe poszczególnych służb.
Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono w gminach Rudziniec i Głogówek.
W związku z sytuacją meteorologiczną oraz przewidywanymi intensywnymi opadami deszczu Wody Polskie w Gliwicach informują, że od dnia 13 września 2024 r. zostaje zamknięta dla żeglugi Odrzańska Droga Wodna od km 174+850 (OH Zawada) do km 181+300 (OH Ujście Nysy – granica RZGW w Gliwicach).
Prognozy nie są optymistyczne
Zgodnie z prognozami IMGW w dniach od 13-15 września 2024 r. dobowe sumy opadów w województwie śląskim, i opolskim mogą wynieść nawet około 120–150 mm, a punktowo wartości te mogą być większe.
W sobotę opady wyniosą od 20 mm do 40 mm na zachodzie i od 40 mm do 50 na wschodzie, a na południowym wschodzie lokalnie do 70 mm. Możliwe są lokalne podtopienia. Z uwagi na ponadnormatywne prognozowane opady deszczu woda może wystąpić miejscowo z koryt mniejszych lokalnych rzek. - Apelujemy o zachowanie ostrożności i nieprzebywanie w czasie wezbrania na obwałowaniach rzek, skarpach cieków oraz zaporach zbiorników i nie utrudnianie pracy służb - podkreślają Wody Polskie.
Służby analizują sytuację w Czechach
Służby w Polsce na bieżąco analizują również prognozy przygotowywane przez instytucje meteorologiczne w Czechach oraz aktualną sytuację za południową granicą. - Wymieniamy informacje z Povodi Odry – odpowiednikiem PGW WP RZGW w Gliwicach dla rzeki Odry. Wszystkie zbiorniki wielofunkcyjne w Republice Czeskiej mają zapewnione pełne rezerwy powodziowe i są gotowe na przyjęcie fali wezbraniowej - wyjaśniają Wody Polskie.
Wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.