Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PGE wyjaśnia, dlaczego trzeba było dokonać zrzutu ze zbiornika przy Elektrowni Rybnik

- Planowane jest ograniczanie zrzutów wody, jeśli rzędna poziomu wody w zbiorniku osiągnie 221 m n.p.m. - informuje PGE.

PGE wyjaśnia, dlaczego trzeba było dokonać zrzutu ze zbiornika przy Elektrowni RybnikL. Tyl/UM Rybnik
Zrzut wody z zalewu do Rudy

Ostanie gwałtowne opady deszczu spowodowały wzrost poziomu wody w rybnickim zbiorniku. W dniu 15.09.2024 r. ok. godz. 20.20 poziom wody w zbiorniku osiągnął poziom ostrzegawczy, tj. 221 m n.p.m. – dlatego podjęto kroki opisane w pozwoleniu wodno-prawnym oraz instrukcji eksploatacji zbiornika wodnego, czyli zrzut wody w ilości 25 m3/s za zaporę czołową.

Zakładowy Komitet Powodziowy powołany w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Rybnik jest w stałym kontakcie z centrum zarządzania kryzysowego w Rybniku i Kuźni Raciborskiej. Na podstawie uzyskanych danych (dopływów rzeki Ruda i Nacyna) sukcesywnie regulowany jest odpływ ze zbiornika, tak aby zapobiec przepełnieniu i ochronić zaporę czołową. Wszystkie działania prowadzone są tak, żeby uniknąć jakichkolwiek podtopień. Zbiornik Rybnik, gromadząc duże ilości wody, chroni tereny położone za zaporą czołową przed skutkami powodzi. Zrzuty wody dokonywane są tylko w sytuacji zagrożenia wałów oraz zapory czołowej zbiornika, a co za tym idzie ryzyka niekontrolowanego zalania dużych obszarów.

Poziom ostrzegawczy wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221 m n.p.m., a poziom krytyczny, który ze względów bezpieczeństwa nie może zostać przekroczony, to 221,30 m n.p.m. Jego przekroczenie grozi przerwaniem wałów zbiornika oraz uszkodzeniem zapory czołowej. Już przy rzędnej poziomu wody 221,20 m n.p.m. Elektrownia zobowiązana jest dokonywać zrzutów wody równych ilości wody dopływającej do zbiornika.

Z uwagi na pozwolenie wodno-prawne i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy Elektrowni Rybnik, w zbiorniku stale musi być utrzymywany minimalny biologiczny przepływ wody, czyli określona ilość. Nie jest więc możliwe dokonywanie zrzutów wody poniżej tej ilości.

Poziom wody w zbiorniku jest na bieżąco monitorowany. W tym roku najniższą rzędną poziomu wody, tj. 220,37 m n.p.m., odnotowano 12.09.2024 r., co było związane z przygotowaniem go na przyjęcie zwiększonej ilości wody na skutek prognozowanych opadów. Działania związane z obniżeniem rzędnej poziomu wody w zbiorniku zostały podjęte niezwłocznie po otrzymaniu informacji dotyczącej prognozowanej sytuacji pogodowej.

Obecnie (stan na: 16.09.2024 r. godz. 13.30) rzędna poziomu wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221,119 m n.p.m., dlatego dokonywane są i na bieżąco monitorowane zrzuty wody w ilości 25 m3/s. Planowane jest ograniczanie zrzutów wody, jeśli rzędna poziomu wody w zbiorniku osiągnie 221 m n.p.m.

Obecnie dopływ wody do zbiornika zaczyna znacząco spadać. Rzeka Ruda, poniżej zbiornika w miejscowości Rudy Raciborskie i Kuźnia Raciborska, znajduje się w swoim korycie.

źródło: Departament Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE GiEK, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Luk4s (83.22. * .94) 1 godzinę temu

12.09 nie był zwiększony zrzut w Stodołach
Na stronie hydro.imgw.pl stacja Stodoły.
Można było dać choć 2m³ wiecej przez te 2-3 dni, a 15 i 16 dać o te 2m mniej. Przypominam że 14stego już ostro lało...
Proszę sprawdzić co się działo na tej stacji pomiarowej w ostatnich 2 tygodniach i skomentować jeszcze raz z omówieniem wykresu kiedy co sie działo i jakie podjęte były "działania" przed puszczeniem 26! m3/s prawie awaryjnie na Rudy, Rudę Kozielską i Kuźnię.

Dziękujemy za nie puszczenie 40m3/s...