Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Świder glebowy — do czego służy wiertnica?

Świdry glebowe to niezastąpione narzędzie, które znacznie ułatwia wykonywanie otworów w ziemi, znajdujące zastosowanie w różnych branżach. Dzięki nim prace, które tradycyjnie zajmują wiele czasu i wymagają dużego wysiłku, mogą być realizowane o wiele szybciej. W tym artykule omówimy, jak działają świdry glebowe, gdzie znajdują zastosowanie oraz jakie korzyści płyną z ich używania.

Świder glebowy — do czego służy wiertnica?

Czym jest świder glebowy?

Świdry glebowe, określane również mianem wiertnic lub otwornic, to narzędzia służące do wykonywania otworów w glebie. Zbudowane są z trzonka umożliwiającego prowadzenie maszyny oraz śruby pociągowej o spiralnym kształcie, który ułatwia jej wwiercanie się w ziemię, zakończonej ostrzem tnącym przecinającym podłoże podczas obracania świdra. Napędzane są one najczęściej poprzez silniki spalinowe, które za pomocą przekładni wprawiają w ruch śrubę pociągową lub ręcznie. 

Do czego są przeznaczone otwornice do gleby?

Świdry glebowe mają szerokie zastosowanie w wielu branżach, w szczególności w ogrodnictwie i budownictwie. W przypadku pierwszej z nich są nieocenione przy przygotowywaniu terenu pod nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz montażu systemów nawadniających. Dzięki nim można precyzyjnie wykonać otwory o odpowiedniej głębokości, co znacząco przyspiesza przebieg prac. 

W branży budowlanej wiertnice glebowe wykorzystywane są natomiast głównie do wykonywania otworów pod słupki ogrodzeniowe, fundamenty czy inne elementy. Ich użycie zapewnia stabilność montowanych elementów, co przekłada się na bezpieczeństwo wznoszonych konstrukcji.

Podstawowy podział świdrów glebowych ze względu na sposób działania

Świdry glebowe pod względem sposobu ich działania dzielą się głównie na dwa modele — ręczne i spalinowe. Pierwsze z nich są lżejsze, bardziej poręczne i idealne do mniejszych prac, gdzie zamiast dużej siły roboczej o wiele ważniejsza jest precyzja wykonywanych otworów.

Z kolei wiertnice glebowe spalinowe, wyposażone w silnik, pozwalają na wykonanie cięższych prac w krótszym czasie. Tego typu modele, których wynajem oferuje wypożyczalnia sprzętu budowlanego Renta, są wykorzystywane przede wszystkim podczas wiercenia otworów na większych obszarach lub gdy występujące na danym terenie warunki glebowe są trudniejsze, co uniemożliwia efektywne zastosowanie ręcznych otwornic do gleby.

Jakie korzyści podczas realizacji prac ziemnych zapewnia wiertnica glebowa?

Korzystanie ze świdrów glebowych podczas wykonywania otworów w ziemi przede wszystkim przekłada się na szybszą oraz zarazem efektywniejszą realizację prac. Uzyskane za ich pomocą zagłębienia cechują się również większą precyzją niż w przypadku, gdyby powstały poprzez kopanie ręczne. Umożliwiają one także wykonywanie otworów o różnych głębokościach i szerokościach, dzięki czemu są uniwersalnymi narzędziami sprawdzającymi się w wielu branżach. 

Dodatkowo wiertnice do gleby są łatwe w obsłudze. Ich użytkowanie nie wymaga specjalnych umiejętności czy uprawnień poza podstawowym przeszkoleniem dotyczącym obsługi maszyny oraz BHP. 

Czym się kierować przy wyborze spalinowej wiertnicy do gleby?

Jeśli zastanawiasz się, jaka wiertnica glebowa będzie najlepsza, musisz wiedzieć, że wybór spośród jej spalinowych modeli powinien uwzględniać takie kwestie jak moc silnika, rodzaj wiertła, waga oraz ergonomia narzędzia.

Moc silnika decyduje o wydajności świdra, zwłaszcza podczas wykonywania otworów w twardszych, mocno zbitych, gliniastych glebach. Zazwyczaj waha się ona od 1,5 kM do 4 kM. Im jest ona wyższa, tym wiertnica glebowa jest w stanie lepiej poradzić sobie z wykonywaniem otworów w każdym podłożu. 

Rodzaj wiertła w otwornicach do gleby powinien zostać z kolei dostosowany nie tylko do rodzaju podłoża, na którym będzie ona użytkowana, ale także średnicy i głębokości wykonywanych za jej pomocą otworów.

Waga świdra glebowego to natomiast element, który będzie znacząco wpływał na wygodę jego użytkowania oraz precyzję wykonywanych otworów. Cięższe modele są bardziej stabilne, ułatwiając precyzyjne prowadzenie narzędzia podczas wiercenia, zwłaszcza w twardych glebach. Dodatkowo ciężar pomaga w utrzymaniu świdra w pionie, co jest istotne dla zachowania prostej osi otworu. Jednak ich przenoszenie z miejsca na miejsce, zwłaszcza przy wykonywaniu kilku odwiertów może być męczące. 

Ostatnią istotną kwestią przy wyborze świdra glebowego jest ergonomia.  Dobrze zaprojektowane narzędzie minimalizuje zmęczenie, zmniejsza ryzyko urazów i umożliwia dłuższą, bardziej wydajną pracę. Dlatego też jego uchwyt powinien być dobrze dopasowany do dłoni operatora oraz wykończony za pomocą materiałów antypoślizgowych. Dodatkowo warto, aby wybrana otwornica do gleby była wyposażona w amortyzację redukującą przenoszone wibracje. Dla zachowania bezpieczeństwa prac prowadzonych z jej użyciem powinna mieć także łatwo dostępne mechanizmy startu i zatrzymywania. 

Wybór odpowiedniego świdra do gleby do wykonywania precyzyjnych otworów w podłożu na podstawie tych kryteriów pozwala maksymalnie wykorzystać jego potencjał bez względu na to, czy użytkowany on będzie podczas realizacji prac budowlanych, sadowniczych czy ogrodniczych. 

Materiał partnera