Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl Kolektywu KEJOS pt. "NIE TAK TY"
W 2022 roku podczas obchodów 30-lecia Teatru Teatredr i Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego OFF-ka mieliśmy okazję zobaczyć artystów Kolektywu KEJOS w plenerowym spektaklu pr. "Epitafium błazna", który wystawiono na Placu Dominikańskim.
Tym razem zapraszamy na najnowsze widowisko pt. "NIE TAK TY", które odbędzie się 13 października (niedziela) o godz. 19.00 w RCK RDK.
Reżyseria, koncepcja, wykonanie - Artyści Kolektywu KEJOS: Marta Kuczyńska, Zuzanna Nir i Jacek Timingeriu
Konsultacja reżyserska: Lorenz Wenda
Kostiumy: Barbara Szymczak, Olga Rudzińska
Scenografia: Barbara Szymczak
Opracowanie muzyczne: Jacek Timingeriu
Muzyka: Mikołaj Nowicki
Produkcja: Diana Wolińska
Administracja: Katarzyna Pytlos
Promocja: Magdalena Zdrodowska
Partnerzy i producenci: Stowarzyszenie KE-JOS-THE-AT-ER, Kolektyw KEJOS, Centrum Nowego Cyrku, Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, MDK w Zgorzelcu, Raciborskie Centrum Kultury, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Czas trwania: 60 min
"Nie Tak Ty” to spektakl cyrkowo teatralny oparty na technikach współczesnej klaunady, gdzie postaci klaunów tworzone są na podstawie osobistych predyspozycji, doświadczeń i cech charakteru poszczególnych aktorów.
Trzy postacie, artyści - Nadpobudliwy Muzykant, Przygnębiona Tancerka i Wypalona Cyrkówka próbują dać świetny, na-wysokim-poziomie-występ. Coś jednak ciągle idzie nie tak. Ich pokaz grzęźnie w nieustającej serii pomyłek, nieporozumień i błędów. Stopniowo odsłaniają się wewnętrzne konflikty i napięcia drzemiące pod powierzchnię stereotypowo przypisanych ról. Próbując spełnić wysokie oczekiwania natrafiają na problemy dotyczące nie tylko artystów ale wielu innych ról we współczesnym świecie.
Nie Tak Ty to częściowo improwizowana seria etiud klaunowych, cyrkowych sztuczek, choreografii i wykonywanej na żywo muzyki. Przedstawienie w odpowiedzi na reakcje publiczności oraz wraz z upływem czasu ulega ciągłym zmianom. Podstawowymi środkami wyrazu są tu emocje, ruch, taniec i cyrkowe sztuczki, ale ważny aspekt stanowi również muzyka. Pojawią się m.in. fragmenty i reinterpretacje znanych powszechnie melodii. Dzięki bazowaniu na współczesnej klaunadzie, spektakl dotyka tematów tabu i opowiada o trudnych sprawach i emocjach ściągając z nich zbędny patos i ciężar, dzięki komunikacji z widzem poprzez atrakcyjny, przystępny humor.
Artyści Kolektywu KEJOS: Marta Kuczyńska, Zuzanna Nir i Jacek Timingeriu w pracy nad spektaklem kontynuują artystyczne eksperymenty nad własnym językiem teatralnym. Jako inspiracje do powstania sztuki podają schematy działań teatralnych zaczerpnięte z twórczości Bogusława Shaeffera i Samuela Becketta, a także Tadeusza Kantora.
Wstęp wolny!
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
źródło: RCK