„Wędrówki z Łyskiem” - rodzinny spektakl i gra terenowa
Wodzisławskie Centrum Kultury wraz ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum zapraszają na teatralne wydarzenie familijne. Już 12 października o godz. 14:00 na scenie WCK będzie można obejrzeć spektakl „Łysek z pokładu Idy”, będący adaptacją opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników.
To historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem. Po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię więc po pewnym czasie traciły często wzrok. Między bohaterami - górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.
Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej, niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje.
Liczymy na obecność widzów wieku 8-108 lat i zachęcamy do rodzinnego uczestnictwa w tym wydarzeniu. Do udziału w nim obowiązują bezpłatne wejściówki, które czekają już w kasie WCK. Tuż po spektaklu, o godz. 15:40 zapraszamy rodziny z dziećmi (minimalny wiek: 6+) do udziału w grze terenowej zainspirowanej lokalną historią i folklorem górniczym. Podczas twórczych działań w centrum Wodzisławia Śląskiego uczestnicy będą mieli okazję wykazać się umiejętnością współpracy, pobudzą swoją wyobraźnię i będą się dobrze bawić. Grę terenową tworzą aktorzy Teatru Ateneum oraz wolontariusze z Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Przyjdź, poznaj lokalną historię i spędź twórczo czas z rodziną. Dla uczestników gry terenowej przewidujemy drobne upominki. Na grę wskazany strój sportowy, który będzie dostosowany do warunków pogodowych. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: Dział Projektów i Animacji Kulturalnej WCK, nr tel. 32 455 48 55 (wew. 28).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2024”.
źródło: WCK