Rafako złożyło wniosek o upadłość spółki. "Jedyne możliwe rozwiązanie"
TEKST AKTUALIZOWANY
Zarząd Rafako podjął decyzję o niezwłocznym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Utracono zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań firmy.
AKTUALIZACJA, 26.09.2024 r.:
26 września Zarząd Rafako poinformował, że złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Wniosek został złożony do Sądu Okręgowego w Gliwicach (XII Wydział Gospodarczy).
Upadłość ma ochronić interesy wszystkich
Komunikat giełdowy w sprawie zamiaru złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości opublikowano w środę 25 września przed północą.
Zdaniem zarządu spółki to obecnie jedyne rozwiązanie, które najszerzej może ochronić interesy zarówno Rafako jak i jego wierzycieli, akcjonariuszy oraz pracowników.
W odrębnym komunikacie spółka przekaże informację o fakcie złożenia wniosku o upadłość.
Jako jedną z przyczyn tej decyzji wskazano brak możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami Rafako szczegółowych zasad konwersji zobowiązań na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań Rafako SA wobec jego kluczowych wierzycieli.
Istotne pogorszenie bieżącej płynności
To pozwoliłoby firmie odzyskać zdolność, by pozyskać finansowanie zewnętrzne na realizację przyszłych zamówień.
Przyczyną jest także "wyczerpanie możliwości finalizacji takich uzgodnień z kluczowymi wierzycielami w horyzoncie czasowym wymaganym dla prowadzenia niezakłóconej istotnie działalności operacyjnej, w związku z istotnym dodatkowym pogorszeniem się bieżącej płynności finansowej".
Bardzo zła sytuacja Rafako pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy JSW Koks zdecydowało się na zakończenie mediacji dotyczących budowy elektrociepłowni w Radlinie. Był to ostatni duży kontrakt realizowany przez spółkę z Raciborza: Fatalne wieści dla Rafako. JSW Koks S.A. wycofała się z mediacji ws. elektrociepłowni w Radlinie.
Komunikat spółki o szczególnych okolicznościach
Zarząd RAFAKO S.A. z siedzibą w Raciborzu („Emitent”) niniejszym podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 25 września 2024 roku, w związku z:
(1) brakiem możliwości - do powyższej daty - uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami Emitenta szczegółowych zasad konwersji zobowiązań Emitenta wobec takich wierzycieli na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Emitenta lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań Emitenta wobec jego kluczowych wierzycieli, który skutkowałby analogiczną redukcją ogólnej kwoty zadłużenia Emitenta wobec jego wierzycieli do poziomu, który pozwoliłby na odzyskanie przez Emitenta dodatniego poziomu kapitałów własnych oraz na odzyskanie przez Emitenta zdolności finansowej umożliwiającej pozyskanie finansowania zewnętrznego przyszłych zamówień realizowanych przez Emitenta;
(2) przeprowadzoną w tym samym dniu oceną wskazującą na wyczerpanie możliwości finalizacji takich uzgodnień z kluczowymi wierzycielami Emitenta w horyzoncie czasowym wymaganym dla prowadzenia niezakłóconej istotnie działalności operacyjnej Emitenta, w związku z istotnym dodatkowym pogorszeniem się bieżącej płynności Emitenta wynikającej w szczególności z okoliczności, o których Emitent informował w raporcie bieżącym numer 41/2024 z dnia 9 września 2024 roku informującego o zakończeniu postępowania mediacyjnego przez JSW KOKS S.A.,
- potrącenie wierzytelności przez JSW KOKS S.A. z wierzytelności wzajemnych, skorzystaniu z zabezpieczenia finansowego
- i złożeniu żądania wypłaty gwarancji bankowej, z związku z umową nr NR/18/U/2019 z dnia 12 czerwca 2019 roku, na mocy której Emitent realizuje na rzecz JSW KOKS S.A. przedsięwzięcie inwestycyjne o nazwie: „Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A. – Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym” w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ – Koksownia Radlin”.
co w ocenie Emitenta uniemożliwia odzyskanie przez Emitenta stabilności finansowej koniecznej dla zapewnienia możliwości dalszego prowadzenia działalności przez Emitenta, w tym regulowania jego wymagalnych zobowiązań, jak również uniemożliwia pozyskanie przez Emitenta inwestora strategicznego w dłuższej perspektywie,
Zarząd Emitenta podjął decyzję w formie uchwały Zarządu, o niezwłocznym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości Emitenta w związku z utratą przez Emitenta zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań Emitenta, która w związku z powyższymi okolicznościami ma charakter trwały,
a tym samym oznacza, iż została spełniona przesłanka upadłościowa, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku - Prawo upadłościowe.
W ocenie Zarządu Emitenta podjęcie powyższej uchwały jest w obecnych okolicznościach jedynym możliwym rozwiązaniem umożliwiającym w najszerszym możliwym stopniu celu ochronę prawnie uzasadnionych interesów zarówno Emitenta jak i wszystkich jego interesariuszy, w szczególności jego wierzycieli, akcjonariuszy oraz pracowników. O złożeniu wniosku, o którym mowa powyżej, Emitent poinformuje w trybie kolejnego raportu bieżącego.
Pobierz 25092025_RB_48_2024_podj_cie_decyzji_ZA_FINAL.pdf (format pdf, rozmiar ~631.39 k)Zobacz również:
Tylko ileż czasu można budować tą elektrociepłownię w Radlinie? To nie wina JSW ale Rafako, że nie potrafi dokończyć tej inwestycji przez tyle lat.