Jubileusz na 105! Chóru Jadwiga
Ponad stuletnia historia Chóru Mieszanego Jadwiga jest imponująca i zasługuje na to, by ją uczcić. Wodzisławskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert jubileuszowy z okazji 105-lecia działalności artystycznej grupy 26 października na godz. 17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Koncert rozpocznie wyjątkowe wykonanie Hymnu Śląska, skomponowanego przez prof. Jacka Glenca. Następnie grupa odśpiewa a capella Modlitwę o pokój. W dalszej części koncertu nie zabraknie repertuaru polskiego i zagranicznego oraz krótkich wspomnień i podsumowań. Będzie to z pewnością wspaniałe widowisko pełne pięknej muzyki, śpiewu, emocji i wzruszeń. Chór jest jedną z najdłużej działających grup artystycznych działających na wodzisławskiej ziemi. Jego członkowie pamiętają trudne czasy wojny, okres powojenny, czas odbudowy i transformacji naszego kraju. W historii chóru i jego chórzystów zawiera się historia naszego regionu i kraju. Jubileusz jest ważnym podsumowaniem ponad stuletniej historii Wodzisławia Ślaskiego. Chór „Jadwiga„ z Wodzisławia Śląskiego - Radlina II skupia w swoich szeregach mieszkańców z dzielnicy Radlin II i okolicznych dzielnic. Zespół kultywuje miłość do śpiewu i wykonuje kompozycje polskiej i światowej literatury chóralnej, zarówno świeckiej jak i kościelnej. Dyrygentami grupy są Donata Miłowska oraz Ryszard Ucher.
- Koncert jubileuszowy to wydarzenie, do którego przygotowujemy się od miesięcy. Wystąpimy na nim z różnorodnym repertuarem. Będzie trochę klasyki od romantyzmu do współczesności, utwory rozrywkowe m.in. z repertuaru Edith Piaf, a także piosenki śląskie w nowym, współczesnym opracowaniu Jacka Porszke. Na scenie zaśpiewa około 30 chórzystów z towarzyszeniem 15 osobowej orkiestry. Do współpracy zaprosiliśmy solistów, Karolinę Hozer oraz Pawła Mazurka. Chcemy naszą historię opowiedzieć nie tyle słowem, ale przede wszystkim muzyką - zapowiada Ryszard Ucher, prezes chóru Jadwiga.
Za datę powstania chóru Jadwiga uważa się 6 stycznia 1919 roku, kiedy to po zakończeniu I wojny światowej przy udziale ks. Jana Ruty, z członków istniejącego od kilku lat chóru „Wanda” stworzono chór, którego patronką została św. Jadwiga.
- Postać św. Jadwigi, od której chór przyjął również nazwę, jest dla nas symboliczna. Ta patronka, pochodząca z Bawarii, która niesie ze sobą orędzie łączenia, a nie dzielenia ludzi. To bardzo ważne na Śląsku - dodaje Ryszard Ucher.
Czas narodzin chóru zbiega się z czasem ponownego uzyskiwania niepodległości przez Polskę. Dla narodu polskiego wszelkie inicjatywy, które miały na celu krzewienie polskości były bardzo ważne, a taką inicjatywą było m. in. tworzenie towarzystw śpiewaczych. Chór krzewił pieśnią słowo i kulturę polską uczestnicząc w corocznych zjazdach śpiewaczych. Pierwszym prezesem po II wojnie światowej został Augustyn Brachmański, a zaraz po nim ś. p. Paweł Kowol, który pełnił tę funkcję przez 50 lat. Rozkwit działalności nastąpił w 1978 r. z chwilą pojawienia się Pani dyrygent Teresy Ucher, która przez 15 lat dyrygowała bezinteresownie chórem. W 1992 r. dzięki życzliwości księdza proboszcza Antoniego Stycha, chór uzyskał możliwość prowadzenia prób w nowym budynku parafialnym, gdzie ma swoją salkę, w której próby trwają do dziś. W 1993 r. Teresa Ucher batutę dyrygenta przekazała swojemu synowi Ryszardowi Ucher, absolwentowi Akademii Muzycznej we Wrocławiu, oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1996 r. Ryszard Ucher zaprosił do współpracy drugiego dyrygenta panią Donatę Miłowską, absolwentkę Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1998 r. patronat nad chórem sprawował Urząd Miasta Wodzisławia Śl. Obecnie zespół tworzy pod skrzydłami ARA, czyli Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury.
Chór "Jadwiga" oprócz koncertów w Polsce występował poza granicami naszego kraju. W 1999 r. grupa występowała w Watykanie na Placu św. Piotra. Z okazji 80-lecia istnienia chóru Ojciec Święty Jan Paweł II podarował śpiewakom obraz z błogosławieństwem papieskim. Chór występował w tym czasie, także z koncertami kolędowymi w czeskiej Karvinie. Pielgrzymował także po Wilnie, gdzie śpiewał dla Matki Boskiej Ostrobramskiej. W 1999 r. odznaczono sztandar chóru Honorową Złotą Odznaką , a z okazji 90-lecia sztandar chóru otrzymał Honorową Złotą Odznakę z wieńcem laurowym. W 2009 r. chór został włączony w poczet Konfraternii Najstarszych Chórów i Orkiestr woj. śląskiego oraz otrzymał odznakę ,,Zasłużony dla kultury polskiej”. W 2014 r. chórzyści otrzymali dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. Z okazji 100-lecia swego istnienia sztandar chóru został odznaczony Złotą Odznaką z Brylantem, która jest najwyższym odznaczeniem śpiewaczym Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Obecnie „Jadwiga” swoim bogatym repertuarem pieśni świeckich i sakralnych uświetnia koncerty organizowane przez okręg wodzisławski ŚZChiO. Chór występuje podczas uroczystości państwowych i kościelnych. W tym roku, w czerwcu chór otrzymał międzynarodową nagrodę Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr im. Stanisława Moniuszki za całokształt twórczości i wkładu dla rozwoju ruchu śpiewaczego na Śląsku. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie chór czy orkiestra może otrzymać. Nagroda została wręczona podczas 31. Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej „Trojok Śląski”. Zespół był również gościem na Dniu Mowy Ojczystej „ŚWIYNTO ŚLÓŃSKIJ GODKI” w Radlinie. Tylko w tym roku Mieszany Chór „Jadwiga” wystąpił m. in. w parafii św. Marii Magdaleny w Radlinie II, parafii WNMP w Wodzisławiu Śląskim podczas 29 Spotkań Kolędowych, parafii WNMP w Wodzisławiu Śląski podczas koncertu Maryjnego oraz w bazylice w Pszowie. To prężnie działająca grupa, która nieprzerwanie występuje i tworzy nowe programy koncertowe.
Wstęp na koncert „Jubileusz na 105!” jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc w kasie WCK. Liczba wejściówek jest ograniczona.