Soczewki kontaktowe? Najlepszy wybór!
Soczewki kontaktowe to o wiele więcej niż prawidłowe widzenie. Są coraz częściej wybierane jako stała metoda korekcji wad wzroku, a nowoczesne soczewki kontaktowe zyskują coraz więcej zwolenników. Kiedy najlepiej się sprawdzają i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych? Sprawdzisz w naszym artykule.
Kto może nosić soczewki kontaktowe?
Masz wątpliwości, czy soczewki kontaktowe będą odpowiednie dla Twojej wady wzroku? Mamy dobre wieści, ponieważ dla każdej wady wzroku istnieje odpowiedni rodzaj:
- Soczewki sferyczne „plusy” – są przeznaczone dla osób dalekowzrocznych.
- Soczewki sferyczne „minusy” – korygują krótkowzroczność.
- Soczewki toryczne – opracowane zostały dla astygmatyków.
- Soczewki progresywne – umożliwiają prawidłowe widzenie zarówno dla bliży, jak i dali, co odnosi się do problemu starczowzroczności (czyli prezbiopii).
Zanim kupisz soczewki – musisz o tym wiedzieć!
Chcesz zacząć nosić soczewki? Najpierw powinieneś umówić się na konsultację u optometrysty. Nawet jeśli znasz swoją wadę i jej skalę w dioptriach, to do wyboru odpowiednich soczewek potrzebujesz jest jeszcze kilka innych informacji.
Soczewki kontaktowe mają kształt wycinka kuli. Aby idealnie przylegały do oka i pozostawały przez cały czas niewyczuwalne, muszą mieć prawidłowo dobrane parametry: średnicę oraz krzywiznę soczewki. Jeśli Twoją wadą jest astygmatyzm https://www.bezokularow.pl/poradnik/astygmatyzm-objawy-test-i-sposob-leczenia to specjalista określi odpowiedni cylinder. Natomiast pacjenci z prezbiopią będą mieli ustaloną również addycję (dla widzenia bliży i dali).
Jeśli znamy już powyższe szczegóły, to przechodzimy o krok dalej. Podczas badania wzroku wskazana jest ocena filmu łzowego, czyli naszych naturalnych zdolności nawilżania oczu. Znaczenie ma także nasz tryb życia i warunki, w których na co dzień przebywamy i pracujemy. Jest to ważne z tego względu, że soczewki kontaktowe mają różny stopień uwodnienia. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane te sprawy, optometrysta podpowie Ci jakie szkła kontaktowe będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom.
Czas noszenia soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe możemy nosić w trybie dziennym lub całodobowym. Jeśli funkcjonujesz na co dzień w regularnym rytmie, czyli jesteś aktywny w ciągu dnia, a w nocy śpisz, to najlepsze dla Ciebie będą soczewki do noszenia w trybie dziennym. Ściągamy je każdego wieczora, przemywamy w specjalnym płynie i chowamy do pojemnika.
Soczewki całodobowe to opcja dla tych, którzy muszę mieć zapewnione doskonałe widzenie o każdej porze. Wiele osób pracuje o różnych porach, pełnią nocne dyżury itp. Taki rodzaj szkieł kontaktowych pozwala na to, by położyć się w nich spać i mieć je na oczach przez wiele dni bez przerwy.
Czy w takim razie wybierając soczewki miesięczne całodobowe, zdejmujemy je faktycznie po upływie trzydziestu dni? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że wysoka tlenoprzepuszczalność i stopień uwodnienia soczewki pozwalają na długotrwałe noszenia. Ale na ich powierzchni mogą się gromadzić osady zaburzające nasz komfort. Dlatego warto raz na jakiś czas ściągać takie soczewki w celu przemycia ich i dezynfekcji. To działanie może być potrzebne częściej, np. gdy przebywasz w warunkach dużego zanieczyszczenia powietrza (kurze, pyły itd.).
Soczewki jednodniowe – kiedy je wybrać?
W wielu sytuacjach najlepiej sprawdzają się soczewki jednodniowe https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe. Gdy z jakiegokolwiek powodu nie chcemy sobie zawracać głowy pielęgnacją szkieł kontaktowych – możemy wybrać produkt jednorazowego użytku. Za każdym razem, gdy potrzebujesz – wyjmujesz sterylne soczewki z blistra, a na koniec dnia, po ściągnięciu soczewek z oczu – wyrzucasz je.
Biorąc pod uwagę koszt użytkowania różnego rodzaju szkieł kontaktowych, soczewki jednodniowe są droższe. Dlatego będą one dobrym wyborem, gdy potrzebujesz tego rodzaju korekcji od czasu do czasu., np. na trening, na spotkanie lub podróż. Jeżeli szukasz rozwiązań oszczędnych – wybierz soczewki dwutygodniowe lub miesięczne.
Materiał zewnętrzny