Piotr Masłowski apeluje do Donalda Tuska o dialog w sprawie Elektrowni Rybnik
Informacja o zakończeniu produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Rybnik do końca przyszłego roku odbiła się w regionie ogromnym echem. Apel do premiera Donalda Tuska wystosowali już rybniccy radni, nad takim krokiem poważnie zastanawiają się radni z Czerwionki-Leszczyn. Senator Piotr Masłowski do apelu dorzuca kilka pomysłów na rozwiązanie tej trudnej sytuacji.
Informacja o zakończeniu produkcji energii elektrycznej w rybnickiej elektrowni do końca przyszłego roku pojawiła się nieoczekiwanie. Wcześniejsze zapowiedzi polityków i właścicieli mówiły o funkcjonowaniu zakładu do końca 2030 roku, przy jednoczesnym uruchomieniu bloków gazowych w roku 2026.
Na wieść o przyspieszeniu daty wyłączenia bloków węglowych, na ulice Rybnika wyszli protestujący pracownicy i związkowcy, domagając się zmiany tych niekorzystnych z ich punktu widzenia planów. Relacjonowaliśmy te wydarzenia na naszym portalu:
Apel do władz kraju i właścicieli Elektrowni Rybnik wystosowali tego dnia rybniccy radni miejscy, zwracając uwagę, że decyzja o wcześniejszym zamknięciu zakładu wpłynie negatywnie nie tylko na pracowników, ale i kooperujące z elektrownią firmy.
Apel podobnej treści planują wystosować na październikowej sesji również radni z Czerwionki-Leszczyn. Chcą oni prosić o przedstawienie wieloletniej strategii transformacji Elektrowni Rybnik, a także o dialog i poszanowanie umów zawartych ze stroną spoleczną.
W podobnym tonie wypowiedział się również senator RP, Piotr Masłowski. W apelu m.in. do premiera Donalda Tuska zwrócił uwagę, iż nadal nieznane pozostają efekty wprowadzenia w naszym kraju rynku mocy, przez co decyzja o zamknięciu zakładu wydaje się być przedwczesną, i termin mógłby zostać przedłużony do roku 2028.
Opcją minimalną dla istniejącego zakładu jest stworzenie interwencyjnej rezerwy zimnej, jako opcji awaryjnej, w razie zawirowań na światowych rynkach energii. Ta elektrownia może być po prostu rezerwą "na wypadek" - tego typu rozwiązanie już w Polsce funkcjonowało - dodawał senator Masłowski.
Parlamentarzysta zwrócił też uwagę, że przedłużenie działalności bloków węglowych do 2028 roku pozwoli miastu Rybnik na uruchomienie tam planowanej już Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Zdaniem senatora, za takim rozwiązaniem przemawiają przygotowana infrastruktura, wykwalifikowana kadra oraz brak konfliktów społecznych jeśli chodzi o umiejscowienie takiej spalarni śmieci. Instalacja pozwalałaby na produkcję energii cieplnej przy niewielkich nakładach finansowych.
Uzasadnienia polegające na przedstawieniu danych finansowych Elektrowni Rybnik powinny raczej skłaniać do refleksji nad skutecznością zarządu spółki, niż sensem istnienia zakładu w Rybniku. Decyzje o tym, kiedy i jakie bloki pracują, zapadają w Lublinie i Bełchatowie, a nie w Rybniku. To prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której w mieście, gdzie działają kopalnie, chce się zamykać elektrownie, a zostawia się zakłady oparte o nieekologiczny węgiel brunatny czy położone w pobliżu dróg morskich. Czyżbyśmy znowu planowali sprowadzać węgiel zza mórz? - pytał senator Masłowski.
Senator postuluje wydzielenie ze struktur PGG S.A. zespolonej kopalni ROW, i połączenie jej z Elektrownią Rybnik, co pozwoliłoby zapewnić blokom węglowym paliwo bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów transportu. Jednocześnie, Piotr Masłowski zaproponował wykorzystanie licznych w okolicy nieużytkow pogórniczych, które mogłyby zostać przeznaczone do produkcji stale zyskującej na popularności biomasy.
Poniżej pełna treść wystąpienia senatora Piotra Masłowskiego w sprawie Elektrowni Rybnik:
Ludzie
Prezes Rady Ministrów
Senator
Nowa kopalnia na Paruszowcu była "be". "Nowocześni inaczej" zrobili wszystko żeby inwestycja padła. Mógł być tani prąd i ciepło systemowe z węglowej elektrowni Rybnik, a może będzie droższy prąd z importowanego gazu i spalarnia śmieci. Super. U niektórych mózg zaczyna pracować dopiero wtedy, gdy życie ich kopnie poniżej pleców. Niestety czasem jest już wtedy za późno.
Jesteście zabawni. Marzenie POKOtu, o kolejnej wielkiej upycharni / spalarni odpadów, jakim jest tak wielka elektrownia węglowa, spełnia się. Odkąd wstąpiliśmy do EU, przemysł niemiecki nie musi już upychać swoich śmieci we Włoszech i płacić włoskiej mafii. Polska jest tańsza. Polskie płuca przecież wielokrotnie mniej wartościowe.
Najpierw Rybnik w wyborach wybiera sobie kata,a teraz z katem chcecie rozmawiac wy normalni czy cos nie tak z glowka?,to ze bedziecie bez pracy to wasza wlasna wina,wazne ze nie rzadzi PiS a wy sie usmiechajcie,za usmiech w lewackich sklepach daja wam chleb za darmo a nawet i pizze
Przecież chcieliście uśmiechniętej Polski- to się uśmiechajcie. A, że pracy młodzi ludzie nie będą mieć- przecież w uśmiechniętej Polsce nie samą pracą człowiek żyje. Brak słów na Wasze rządy!!
Panie Senatorze, przecież to wy rządzicie! Sam Pan do siebie apeluje? Przecież to cyrk jest.
Z DT nie ma sensu taki "dialog". On rozumie tylko widok tysięcy ludzi protestujących pod swoją kancelarią i l lecące na pysk słupki sondaży.
W każdym innym przypadku cynicznie wykorzystuje sytuację i ludzi - np związkowców w Rafako czy te panie od czerwonych błyskawic. Ile i jak długo mu się uda - to jego. Ludzie zmądrzeją - przeniesie się z uśmiechem do Brukseli, Strasburger'a, Berlina.
Slusznie. Przez 5 lat ludzie dostaną sowite wynagrodzenia. Elektrownia to najwyższe zarobki jakie sobie można wyobrazić. Największe w naszym regionie.
Przestano smrodzic, zamknac te stare nieretowne projekty.Brawo
Mała POprawka. Miedzianowłosy für Deutschland jest z zopPOt, nie Danzig.
Uśmiechać się proszę do lewaków i chorej ue
Chcieliście bardziej po europejsku? Macie po europejsku. Trzeba było myśleć wcześniej. Na zachodzie to już norma. Myśleliście, że tu będzie inaczej? To szukajcie teraz nowej pracy
Oj pjoter jesteś w tej samej partii co pan z Gdańska ,ale zagrywka dobra media napiszą, że się starasz pijar dobry. Rybniczanie to lubią. W ogóle oni lubią Piotrków. Ten 0,49 ładnie dba o Rybnik. Dzięki Piotr naprawdę doceniam.mam nadzieję, że powstanie Ra spalarnia i będą do Rybnika zwozić śmieci z całej Europy:) w Rybniku są ładne zapachy z klokocina, wysupiska i Boguszowicach i oczywiście król miasta zalew zielony tu wody lecznicze akwenu