Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poznaj popularne rodzaje nawozów azotowych

Nawozy azotowe tworzą zdecydowanie największą grupę preparatów do nawożenia roślin uprawnych, stosowanych zarówno w rolnictwie, jak i w ogrodnictwie. Azot jest niezbędnym makroelementem uczestniczącym we wszystkich kluczowych procesach wegetacyjnych roślin, a z uwagi na jego powszechne niedobory w glebie konieczne jest uzupełnianie tego składnika. Wykorzystuje się do tego właśnie nawozy azotowe, których popularne rodzaje omawiamy w naszym artykule.

Poznaj popularne rodzaje nawozów azotowych

Warto wiedzieć – nawożenie precyzyjne:

Podstawowym argumentem przemawiającym za precyzyjnym nawożeniem jest ograniczenie kosztów zakupu nawozów. Ceny preparatów nawozowych są bardzo wysokie i trudno wyrokować, czy w przewidywalnej przyszłości spadną. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed rosnącymi kosztami jest więc zmniejszenie dawek nawozów, co będzie mieć bezpośrednie przełożenie na opłacalność produkcji rolnej.”
Źródło: https://mindly.pl/rolnictwo,ac305/nawozenie-precyzyjne-dlaczego-warto,17853

Zastosowanie nawozów azotowych

Azot należy do trzech najważniejszych makroelementów pobieranych przez rośliny uprawne (obok fosforu i potasu). Odpowiada m.in. za syntezę białek, które stanowią materiał budulcowy roślin, wzrost (stymuluje rozwój części zielonych roślin uprawnych), uczestniczy również w procesie fotosyntezy.

Niedobory azotu w glebie, a tym samym w roślinach, natychmiast odbijają się na wielkości i jakości plonów. Stąd trudno byłoby sobie wyobrazić sytuację, w której w profesjonalnym gospodarstwie rezygnuje się ze stosowania nawozów azotowych.

Musisz wiedzieć:
Należy natomiast pamiętać, że w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, od lat mamy problem z nadmiernym stosowaniem nawozów azotowych. Jest to pokłosie rezygnacji z badań gleby, które dałyby odpowiedź na pytanie o rzeczywiste niedobory azotu i tym samym umożliwiłyby precyzyjne ustalenie dawkowania.”
Źródło: https://polfert.com.pl/nawozy/azotowe

Ważne jest trzymanie się podstawowych zasad nawożenia

Konieczność stosowania nawozów zawierających azot to jedno, natomiast czymś zupełnie innym jest ich prawidłowe dawkowanie. Niestety, w Polsce wciąż mamy duży problem z nadmiernym stosowaniem nawozów azotowych, co stanowi przede wszystkim zagrożenie dla środowiska naturalnego, ale również przyczynia się do degradacji gleb.

Warunkiem poprawnego nawożenia azotem jest regularne przeprowadzanie badań gleby, które mają na celu określenie rzeczywistych niedoborów tego makroelementu. Dodatkowo przypominamy o podstawowych zasadach stosowania nawozów sztucznych, czyli o unikaniu nawożenia zmarzniętej i ośnieżonej gleby oraz o rezygnacji z rozsypywania nawozów w czasie opadów deszczu.

Najczęściej spotykane rodzaje nawozów azotowych

Nawozy azotowe występują pod różnymi nazwami i postaciami. Są nawozy granulowane, prillowane, płynne lub przeznaczone do rozpuszczania w wodzie. Podstawowy podział sprowadza się natomiast do:

  1. Mocznika – jest to organiczny nawóz o bardzo wysokiej zawartości azotu (aż 46%), stanowiący najbardziej skoncentrowaną formę stałego nawozu azotowego dostępną na rynku. Mocznik może być stosowany zarówno do nawożenia gleby, jak i w formie nawożenia dolistnego. W glebie ulega przekształceniu do postaci amoniaku i dwutlenku węgla.

  2. Azotanu amonu – jest to nawóz nieorganiczny, stanowiący źródło azotu w formie azotanowej i amonowej. Zawiera około 34% azotu, który jest łatwo i szybko przyswajany przez rośliny. Przeznaczony do stosowania również przedsiewnie i na wczesnym etapie rozwoju roślin.

  3. Siarczanu amonu – to nieorganiczny nawóz azotowy, zawierający około 21% azotu w formie amonowej, dodatkowo wzbogacony o siarkę. Często wybierany do nawożenia rzepaku.

  4. Azotanu wapnia – czyli saletry wapniowej, która dostarcza roślinom azot w formie azotanowej, dodatkowo stanowiąc źródło wapnia. Stężenie azotu wynosi tutaj około 15,5%.

Wspomnijmy również o nawozach azotowych w formie roztworów oraz o ciekłym amoniaku, które szczególnie dobrze nadają się do nawożenia dużych pól uprawnych.

Warto się zapoznać z publikacją: Jak należy stosować nawozy azotowe, aby nie powstało szkodliwe stężenie azotu w glebie? https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-article-f7572c9e-be5e-425b-98ef-0331b80ac611

Materiał partnera