GDOŚ wydał zgodę na pierwszy azyl dla nutrii. "Pozostałe wnioski nie spełniają wymogów prawnych"
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zezwolenie na przetrzymywanie nutrii w ramach działań zaradczych. Zamieszka w nim 30 osobników.
GDOŚ wydał decyzję
Wniosek w sprawie utworzenia tego azylu został złożony 30 września 2024 roku, pismo uzupełniono 7 października. O zgodę na wydanie zezwolenia dot. przetrzymywania nutrii i wykorzystywania do działań edukacyjncych do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożył podmiot "Zagroda 3 Siostry Martyna Fojcik"
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pozytywną decyzję w tej sprawie we wtorek (8.10.). Tym samym zezwolił na przetrzymywanie nutrii "w ramach działań zaradczych".
8 października 2024 r. GDOŚ wydał decyzję, która zezwala na przetrzymywanie nutrii przez ten podmiot w ramach działań zaradczych.
- Zezwolenie jest ważne do czasu śmierci osobników nutrii albo ich przekazania do innego podmiotu uprawnionego do ich przetrzymywania - wyjaśnia GDOŚ.
Jak jednak wynika z informacji przekazanych przez urząd, na ten moment pozostałe podmioty, które złożyły wnioski w sprawie przetrzymywania nutrii, nie spełniają wymogów prawnych w zakresie prowadzenia takiej działalności.
Ruszamy z odłowem
Informacją o otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi z GDOŚ podzieliła się również znana rybnicka fundacja Pet Patrol.
- Mamy to! Dziś ruszamy z LEGALNYM odłowem. Ośrodek dla naszych słodzików powstaje w cudownym miejscu w Zagroda_3siostry. Będziemy Was na bieżąco informować o postępie prac - piszą wolonatriusze na swoim fanpage'u.
Zachęcają jednocześnie do wsparcia wszystkie osoby, którym nie jest obojętny los nutrii. - Chcemy stworzyć idealne warunki i ruszyć dalej, z drugą częścią projektu!!! Prosimy o każdy grosz i udostępnianie. Dziękujemy za Wasze wsparcie - zwraca się Pet Patrol.
Zbiórka dostępna jest tutaj: Zbudujmy ośrodek! Uratujmy rybnickie nutrie!
Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie azylu. A sam projekt jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich przewiduje przygotowanie schronienia dla 30 osobników, kolejna - dla większej liczby zwierząt.
- Odpowiednią działkę przekaże pod dzierżawę Urząd Miasta Rybnik. Czas ucieka, a bez środków finansowych nie da się stworzyć ośrodka bo to ogromne koszty. Trzeba przystosować teren do naturalnych potrzeb tych zwierząt. Budowa obejmuje utworzenie zbiornika wodnego, kompleks odpowiednio wzmocnionych tuneli, woliery oraz „pancerne” ogrodzenie i monitoring. To tylko bardzo podstawowe elementy. Za tym wszystkim kryją się wymogi bezpieczeństwa, dobranie odpowiednich materiałów itd. Wszystko po to, aby pomimo że zapadł wyrok, te istotki mogły w spokoju przeżyć swoje życie w dobrych i godnych warunkach - wylicza Pet Patrol Rybnik.
Przypomnijmy, że stworzenie azylu bądź azyli dla nutrii do szansa dla nutrii, aby uratować je przed eliminacją. Sprawdź: Jak utworzyć azyl dla zwierząt?