Jak JSW Koks zamierza zakończyć budowę elektrociepłowni Radlin wobec widma upadłości Rafako?
Skierowaliśmy do JSW Koks pytania dotyczące budowy elektrociepłowni w Radlinie oraz rurociągu wyprowadzającego ciepło z tej instalacji do miasta. JSW Koks zapewnia, że podejmie wszelkie działania, ale w większości odpowiedzi brak konkretów.
- Jak JSW Koks zamierza przeprowadzić certyfikację elektrociepłowni w Radlinie, zważywszy na fakt, że jest to rolą producenta - RAFAKO S.A. - który może znaleźć się w stanie upadłości?
- JSW KOKS S.A. podejmie wszelkie wymagane, niezbędne działania, aby dokończyć budowę EC Radlin, które uzależnione będą od dalszego rozwoju sytuacji wynikającej ze zgłoszenia przez RAFAKO S.A. wniosku o upadłość.
- Czy w kontekście możliwej upadłości RAFAKO S.A. istnieje możliwość synchronizacji EC Radlin z siecią do końca roku?
- Obecny plan przedstawiany przez RAFAKO S.A. zakładał, że synchronizacja będzie przeprowadzona w tym roku, jednak obejmował on bardzo optymistyczne podejście RAFAKO S.A. do możliwości zakończenia części prac, które bez powodzenia i pozytywnego efektu końcowego prowadzone były w ostatnich miesiącach. Wobec powyższego JSW KOKS S.A. analizuje obecnie wpływ takich działań na możliwość przeprowadzenia synchronizacji w najbliższych tygodniach przy jednoczesnym uwzględnieniu sytuacji RAFAKO S.A.
- Jakie kroki zamierza podjąć teraz zarząd JSW Koks w celu zakończenia inwestycji w EC Radlin? Jaki jest harmonogram tych działań? Czy da się określić orientacyjną datę zakończenia inwestycji w obecnej sytuacji?
- JSW KOKS S.A. podejmie wszelkie wymagane, niezbędne działania by dokończyć budowę EC Radlin , które uzależnione będą od dalszego rozwoju sytuacji wynikającej ze zgłoszenia przez RAFAKO S.A. wniosku o upadłość.
- Czy kolejne opóźnienia w realizacji inwestycji nie zrodziły ryzyka konieczności zwrotu 134 mln zł dotacji ze środków NFOŚiGW?
- Generowanie opóźnień przez RAFAKO S.A., związanych z brakiem przekazania EC Radlin do eksploatacji, w kolejnych prolongowanych terminach jest i było jednym z kluczowych ryzyk, z uwagi na które JSW KOKS S.A. podejmowało kolejne kroki zabezpieczające i skupiające się na utrzymaniu finansowania z NFOŚiGW.
- Kiedy zakończy pracę Elektrociepłownia Marcel? Czy są czynione kroki w celu wydłużenia jej pracy? Jeśli tak, to jakie? Czy jest to możliwe w kontekście wymogów emisyjnych, których EC Marcel nie spełnia?
- Elektrociepłownia Marcel jest podmiotem działającym poza strukturami JSW KOKS S.A.
- Na jakim etapie znajduje się proces budowy rurociągu wyprowadzającego ciepło z EC Radlin do Miasta Radlin?
- JSW KOKS S.A. zakończyło postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy tego zakresu prac.
Zobacz również:
- Dobre wieści dla Rafako. Sąd nakazał zwrot milionów złotych pobranych przez JSW Koks
- Rafako złożyło wniosek o upadłość spółki. "Jedyne możliwe rozwiązanie"
- Zarząd Rafako: JSW Koks usiadł na naszych 20 mln zł. Środków na wypłaty starczy na miesiąc. Reszta w rękach syndyka
- JSW Koks odgryza się Rafako - koszty ciągle rosły, a efekty nie były zadowalające
Całe to Rafako już dawno upadło a teraz to jest tylko podtrzymywanie trupa przy życiu.
JSW podcięło gałąź na której siedzi. EC Marcel, Elektrownia Rybnik - węgiel powinien być w rezerwie - tym bardziej że można spalać węgiel gorszej jakości nienadający się do koksowni.
EC Marcel powinna być pozostawiona i działać jako rezerwa mocy oraz w razie W.