Groźna toksyna w mące z popularnego marketu. Nie spożywaj jej
GIS ostrzega przed spożyciem mąki z określonych w komunikacie partii produktu. Wykryto w niej groźne dla ludzkiego zdrowia mytotoksyny. Komunikat pojawił się na stronie GIS w poniedziałek (14.10.).
Stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w kilku partiach mąki żytniej
Zagrożenie:
W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii 31492/24 mąki żytniej typ 720 chlebowej. Dodatkowe badania przeprowadzone przez producenta na próbce pochodzącej z 3 różnych partii (31485/24, 31492/24 i 31495/24) wyprodukowanych z tego samego surowca potwierdziły niezgodność.
Ochratoksyna A jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium, która ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka.
Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanych numerach partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.
Szczegóły dotyczące produktu:
- Produkt: Gdańskie Młyny - Mąka żytnia typ 720 chlebowa, 1 kg
- Numery partii podlegających wycofaniu: 31485/24, 31492/24, 31495/24
- Data minimalnej trwałości: 11.2024
- Producent: Gdańskie Młyny Sp. z o.o., ul. Na Ostrowiu 1, 80-873 Gdańsk
- Dystrybutor: Lidl sp. z o.o. sp.k., ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne
Działania podjęte przez przedsiębiorcę i organy urzędowej kontroli:
Producent Gdańskie Młyny Sp. z o.o. niezwłocznie podjął działanie w celu wycofania z obrotu partii, w której stwierdzono przekroczenie oraz prewencyjnie zdecydował się wycofać z rynku dodatkowo dwie partie, które były produkowane w tym samym czasie: 31485/24, 31495/24.
Firma Lidl sp. z o.o. sp.k. w momencie otrzymania informacji o niezgodnych wynikach badań natychmiast, tj. w dniu 2.10.2024 r. wycofała produkty ze wskazanych partii z rynku i poinformowała klientów w swoich sklepach oraz na stronie internetowej o niezgodności produktu z wymaganiami i zaleciła, aby zaprzestać spożywania produktów ze wskazanych partii. Artykuł o podanych powyżej numerach partii można zwrócić w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanych partii produktów.
Zalecenia dla konsumentów:
Nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktu.
Nic nie informować niech polacy odczują na sobie co za patałachów wybrali do rządzenia polską.
A co to za różnica napisać "Pochodzenie: UA" czy "Pochodzenie UE". Przecież połowa i tak nie czyta co jest w składzie, a 90% z tej połowy nie zauważy różnicy
@ Obywatelka26
To pewne. Do naszego kraju trafiło masa kiepskiej jakości zboża. Producenci mąki oraz produktów zawierających mąkę nawet nie piszą że jest to MIESZANKA zbóż pochodzących z UE ORAZ SPOZA UE.
Czyżby ze zboża technicznego?