Raciborzanin Ryszard Paurowski stworzył mural we Wrocławiu jako podziękowanie za walkę z powodzią
Stolica Dolnego Śląska zyskała mural stworzony przez raciborzanina, który jest hołdem dla służb i wolontariuszy zaangażowanych w działania pomocowe podczas powodzi we wrześniu 2024 roku.
Mural, jak podaje Urząd Miasta w Raciborzu, ma powierzchnię 264 m². Jego autorem jest artysta Ryszard Paurowski, twórca wielu dzieł w mieście. - Wybór artysty z Raciborza jest o tyle istotny, że to właśnie u nas znajduje się Zbiornik Racibórz Dolny, który w tym roku uchronił, od katastrofalnych skutków powodzi, nadodrzańskie miasta - napisano w komunikacie urzędu.
Grafikę odsłonięto w piątek, 18 października, na budynku należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, przy ul. Krynickiej 2. Pozostanie tam do lutego 2025 roku.
Urząd Miejski Wrocławia poinformował, że grafika Ryszarda Paurowskiego opowiada o mocy, jaką daje świadomość, że można liczyć na drugą, pomocną dłoń, szczególnie podczas wspólnego dźwigania ciężaru.
- Motyw podnoszenia ciężaru, jakim jest worek z piaskiem, stanowi nie tylko dosłowną czynność, którą obserwowaliśmy, ale także uchwycenie ciężaru obowiązku – przysięgi, jaką składają służby, aby pomagać ludziom nie tylko w krytycznych sytuacjach, ale również na co dzień - mówi Ryszard Paurowski, którego cytuje wrocławski urząd.
- Współpraca służb i wolontariatu prowadzi nas do przezwyciężenia tragedii. Gest zwycięstwa, choć trochę teatralny, daje nadzieję na przyszłość. Patrzymy na świat jako jedna osoba, ale w momentach kryzysowych potrafimy dwoić się i troić dla wyższych celów. Wartość stanowi tutaj siła, odwaga, pomoc i ciężar związany z odpowiedzialnością za innych ludzi - wyjaśnia artysta.
Zobacz również:
- Ryszard Paurowski stworzył następny mural w Raciborzu. "Mocno podkręcony aspekt historyczny"
- Muralowa synagoga narodziła się w Boże Ciało. Dzieło Ryszarda Paurowskiego zdobi ścianę na Szewskiej
- Dlaczego mural przy Szewskiej zaskoczył jego twórcę? [3 PYTANIA do Ryszarda Paurowskiego]
- Murale przykryją beton. Przystań nad Odrą pięknieje w oczach [ZDJĘCIA]