Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po węgiersku o Henryku Sławiku [ZDJĘCIA]

Kolejne spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum było poświęcone Henrykowi Sławikowi, a właściwie historii szkoły dla polskich uchodźców wojennych w Balatonboglar na Węgrzech w latach 1939-1944. Z tej okazji do Jastrzębia przyjechał jej autor Laszlo Szentes.

Po węgiersku o Henryku Sławiku [ZDJĘCIA]
Tym razem rozmawiano o liceum polskim w Balatonboglar. Fot. KaBa

Rok 2024 to 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Henryka Sławika, który przyszedł na świat w Szerokiej, obecnie części Jastrzębia-Zdroju.  Z tej przyczyny w mieście odbywają się różne wydarzenia przypominające postać tego wybitnego Polaka. Jednym z nich było to zorganizowane w Galerii Historii Miasta.

Do Jastrzębia-Zdroju przybył autor książki pt. „Skrawek nieba”, opowiadającej historię szkoły dla polskich uchodźców wojennych w Balatonboglar na Węgrzech w latach 1939-1944.

- Mogę powiedzieć, że bardziej jestem redaktorem tej książki, niż autorem. Pierwszoplanową rolę odgrywają w niej uczniowie liceum, młodzi Polacy, którzy znaleźli się na Węgrzech po wybuchu II wojny światowej. To oni właśnie prowadzili dziennik, w którym opisywali swoje życie na obczyźnie. Mamy więc relacje z pierwszej ręki, ukazaną oczami młodych uczestników tamtych wydarzeń - mówił Laszlo Szentes.

Pamiętniki, napisane przez uczniów polskiego liceum są bardzo cennym źródłem historycznym. Z ich kart odczytujemy prozę życia młodzieży uchodźczej na Węgrzech, ich problemy, rozterki, radości dnia codziennego, ale też smutek za rodziną, która pozostała w okupowanym kraju.

- Utworzenie tego liceum i przeprowadzenie egzaminów maturalnych było wielkim dziełem Henryka Sławika, który przy współpracy z Józefem Antallem, podjął się tego niełatwego zadania. Dzięki temu młodzież z Polski mogła zdobyć maturę, realizując polski program nauczania, poszerzony o język węgierski i historię tego kraju - podkreślał autor.

Książka nosi wymowny tytuł  „Skrawek nieba”, gdyż Sławik wraz ze swoim współpracownikiem i przyjacielem Józefem Antallem robili wszystko, aby zapewnić młodzieży jak najlepsze warunki nauki, ale też i życia. Młodzi Polacy zakładali zespoły muzyczne, taneczne, teatralne i chóry. Pozwoliło im to, chociaż na chwilę, zapomnieć o okropnościach wojennych.

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~cvxz (188.137. * .108) 25.10.2024 05:54

Węgrzy przyjechali z tak daleka, wypadałoby żeby jacyś oficjele się pokazali.

~perfektmen (46.134. * .55) 24.10.2024 06:45

Pamiętajcie że NIKT! nie zabroni nam świętować dnia niepodległości w stolicy naszego własnego kraju.

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 24.10.2024 06:38

Galeria Historii Mista, Instytut Dziedzictwa, Carbonarium, MOK...
Miejsc kulturowych powinno być dokładnie tyle, ile jest uczelni wyższych w tej upadającej osadzie.