Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To dopiero koniec początku walki ze smogiem. Wiceminister klimatu przyjechał do Rybnika na konferencję antysmogową

Goście chwalili Rybnik za zdecydowaną walkę ze smogiem. Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska, zapowiedział zmiany w programie "Czyste Powietrze" oraz wprowadzenie nowych norm jakości węgla.

To dopiero koniec początku walki ze smogiem. Wiceminister klimatu przyjechał do Rybnika na konferencję antysmogową
Konferencja "Polska na drodze do czystego powietrza - sukcesy i wyzwania". Rybnik, 28.10.2024 r.

Edukacja, działania naprawcze i kontrola - to trzy elementy systemu walki ze smogiem, który wprowadzono w Rybniku. Opowiedział o nich pokrótce prezydent Piotr Kuczera, otwierając konferencję "Polska na drodze do czystego powietrza - sukcesy i wyzwania".

Konferencję zorganizowano w Zabytkowej Kopalni Ignacy, 28 października 2024 r. Wzięli w nim udział m.in.: Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, Joanna Bojczuk z Zarządu Województwa Śląskiego, Robert Gajda, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy radny sejmiku Grzegorz Wolnik.

Kochać i sprawdzać

Prezydent Rybnika przyznał, że zdecydowane działania samorządu spotykały się z głosami sprzeciwu. Tak było z niektórymi kampaniami informacyjnymi urzędu, przede wszystkim akcją "Gańba". - Padały pytania, czy nie za ostro? Czy nie za bardzo? - powiedział Piotr Kuczera i podkreślił, że najważniejszy był efekt, a tym był wzrost zainteresowania mieszkańców możliwością modernizacji źródeł ogrzewania. Od 2015 roku w Rybniku zainwestowano w takie przedsięwzięcia ogromne środki - ponad 130 mln zł dotacji i dofinansowań dla miasta oraz mieszkańców, m.in. z programu "Czyste Powietrze".

Elementem systemu są również kontrole, które przeprowadza Straż Miejska. Tych, według słów prezydenta, jest tygodniowo około stu. W tej liczbie kilka kończy się wystawieniem mandatu. - Wszystko to w myśl zasady: "bardzo was kocham, ale też bardzo was sprawdzam" - dodał P. Kuczera.

Państwo musi interweniować

Podczas otwarcia konferencji głos zabrał również Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Przypomniał, że Rybnik jeszcze kilka lat temu znajdował się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. - Nastąpiła spektakularna poprawa - powiedział A. Guła i dodał, że jest to zasługą samorządu oraz społeczników, w tym Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem Andrzeja Guły obecnie, w toku dyskusji o kosztach energii oraz w obliczu kryzysu energetycznego, państwo powinno wspierać obywateli w procesie modernizacji źródeł ogrzewania, tak by mieli oni zapewnione dostawy ciepła w akceptowanych cenach. Zdaniem A. Guły walkę ze smogiem trzeba zaostrzyć, tak aby zwiększyć liczbę obywateli, którzy oddychają czystym powietrzem z 2 mln obecnie do 30 mln w perspektywie do 2030 roku, czego skutkiem będzie również zmniejszenie liczby nadmiarowych zgonów powiązanych z zanieczyszczonym powietrzem o 30 tys. rocznie.

Nowe normy jakości węgla i strefy czystego transportu

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta zapowiedział reformę programu "Czyste Powietrze", wprowadzenie nowych norm jakości węgla (w perspektywie kilku tygodni), wprowadzenie nowych norm biomasy, obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w miastach pow. 100 tys. mieszkańców, w których dochodzi do przekroczeń dopuszczalnego stężenia dwutlenku azotu. Wspomniał też o dopłatach do samochodów oraz autobusów elektrycznych. Wszystko w celu poprawy jakości powietrza. - To jeszcze nie jest koniec, to nie jest początek końca, to dopiero koniec początku walki ze smogiem - powiedział, nawiązując do słynnych słów Winstona Churchilla.

Konferencja jest dwudniowa. Przewidziano dyskusje m.in.: programie "Czyste Powietrze", finansowaniu transformacji energetycznej polskich domów, zmianom świadomości mieszkańców oraz monitoringu jakości powietrza. Dalszy ciąg we wtorek, 29 października.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~nie_bać_Tuska (89.25. * .122) 29.10.2024 09:35

jeszcze chwila zamkną elektrownie kwk chwałowice,jankowice i rybnik sie wyludni a ludzie wróca do węgla tak jak w niemczech wracają do spalinowych aut

~OlaFFFF (217.138. * .226) 28.10.2024 20:57

Za to jest duża szansa na bardzo drogi węgiel tej zimy aby zaspokoić potrzeby setkom związków zawodowych i wypłacić 20 pensji naszym biednym górnikom

~NieJestemRobotem (93.179. * .78) 28.10.2024 20:08

Zaczytane dziś:

"W przyszłym roku rachunki z gazowni mogą spaść, bo jest szansa na obniżkę cen gazu na świecie, a także obniżkę kosztów tranzytu gazu przez Niemcy - przewidują w spółce PGNiG Obrót Detaliczny.

Na progu najbliższej zimy nie widać zagrożeń, które by wywindowały rachunki za ogrzewania domów gazem. Podziemne magazyny gazu w Europie są napełnione w 95,5 proc. - co powinno starczyć na zaspokojenie większego zapotrzebowania zimą. Są też widoki na uniknięcie podwyżek rachunków z gazowni w przyszłym roku. 
- Ceny gazu w 2025 roku mają szansę spaść, jeśli nie nastąpi nic nieprzewidzianego, jeśli chodzi o harmonogram oddawania do użytku terminali skraplających gaz. Wygląda na to, że na rynku będzie dostępna duża ilość LNG - powiedziała w poniedziałek 28 października na konferencji prasowej Jowita Sarna, dyrektor departamentu zakupu i bilansowania gazu i energii w spółce PGNiG Obrót Detaliczny"

~Antykopciuch (86.125. * .155) 28.10.2024 19:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Grażyna z Januszem nagle odkryli że jak wyrzucili kopciucha to nie trzeba codziennie wycierać kurzów, nie śmierdzi w chałupie od pieca i życie jest wygodniejsze. Gdyby nie przymus Śląska Grażyna i Janusz paliliby w piecu do końca życia

~NieJestemRobotem (93.179. * .78) 28.10.2024 19:40

Ja nie palę 6 lat węglem i jestem PRZESZCZĘŚLIWY

~TAJEMNICZY_ (83.10. * .251) 28.10.2024 18:15

Będziesz biedny, będzie ci zimno ale za to będziesz szczęśliwy.

~bobo1 (204.8. * .76) 28.10.2024 18:07

Gdyby pisuar zamiast wydawać pieniądze na księżulka salcesowa zainwestował w energetykę byśmy teraz byli całkowicie w innym miejscu. 8 lat zaniedbań pisuaru

~biker1 (204.8. * .76) 28.10.2024 18:05

ira - Straż Miejska - zgłaszać do skutku

~ira (93.179. * .79) 28.10.2024 17:45

Problem jest w tym jakiego pieca się używa, a nie czym się pali. Ja znam takich ludzi którzy zamiast wymienić piec węglowy na nowy, to zainstalowali piece gazowe, a dalej smrodzą w starych kopciuchach. Wystarczy wymienić ul. Pszowską -dzielnica Szyb Jedłownik ,tam powietrze jest takie zasyfione, bo właśnie palą tam w starych piecach,a gaz to wrazie kontroli jak by była to się zapali.




~Tusk_drożyzna (89.200. * .21) 28.10.2024 17:39
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_trolla_eko (178.218. * .117) 28.10.2024 17:21

powiem ci,ze tylko większe niemoty od ciebie uwierzą w te bzdury, nie ma co komentować

~Adamoburzony (46.134. * .16) 28.10.2024 16:46

U mnie w Żorach są miejsca gdzie ewidentnie śmierdzi wieczorem i w nocy palonymi śmieciami i nikt z tym nic nie robi. Palacze się nie boją bo nie ma straży miejskiej. W Rybniku można walczyć z palaczami śmieci, kilka km dalej już nie

~likwidatorrybnika (188.146. * .5) 28.10.2024 15:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zlikwidować w Rybniku elektrownię do tego 2 kopalnie i git. Odetchniemy

~Eko_terroryści (46.112. * .216) 28.10.2024 15:03
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Po podwyżkach prądu przez PO i kolosalnych opłatach za prąd wróciłem z powrotem do palenia węglem . 3 tony węgla kosztowały mnie 3500 zł a za ogrzewanie pompom ciepła zapłaciłem sezon zimowy 16000 zł . Jest różnica . Tak nas Tusk z PO załatwiło

~Tomasz66 (46.112. * .222) 28.10.2024 14:32
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Ja osobiście nie palę węglem już 8 lat i żałuję tylko tego, że zrobiłem to o 10 lat za późno!
Większej wygody nie można sobie wyobrazić !