Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w sezonie grzewczym?
W sezonie jesienno-zimowym zużycie energii elektrycznej może wzrosnąć nawet kilkukrotnie w porównaniu do miesięcy letnich. Chłodne dni zmuszają do systematycznego zwiększania temperatury w domu, co z kolei prowadzi do dużych wydatków. Jak je ograniczyć? Istnieje wiele sposobów, które pozwolą je zredukować, a jednocześnie nie stracić komfortu cieplnego w swoich czterech ścianach. Przekonaj się, jak niewielkie zmiany są w stanie przynieść znaczne oszczędności!
Niższa temperatura w domu – czy da się pogodzić komfort i oszczędności?
Czy wiesz, że każdy dodatkowy stopień powyżej 20°C zwiększa zużycie energii elektrycznej nawet o kilka procent? Przy zbyt wysokiej temperaturze ogrzewania domu kilka miesięcy może przynieść straty nawet na czterocyfrową sumę. Nie warto więc się przegrzewać, a wręcz przeciwnie. Zgodnie z zaleceniami optymalna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych (np. w salonie, jadalni, bawialni) powinna wynosić nie więcej niż 20°C, a w sypialni – 18°C.
Jeżeli chcesz mocno ograniczyć pobór prądu, zastanów się nad obniżeniem tej temperatury o dodatkowy stopień. Zmiana nie będzie zbytnio odczuwalna.
Nowoczesne rozwiązania grzewcze dla oszczędnego domu
Inteligentne urządzenia, takie jak gniazdka smart czy programowalne termostaty, pomogą zarządzać poborem energii elektrycznej. Dzięki nim łatwo dopasujesz temperaturę w pomieszczeniach do swoich potrzeb oraz do rytmu dnia całej rodziny. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zdalnie sterować ogrzewaniem lub zaprogramować je tak, aby nie działały podczas twojej nieobecności lub samodzielnie obniżały temperaturę na noc. To dobry środek zaradczy na zapominalstwo – gadżety będą oszczędzać za ciebie!
Inwestycja w ciepło to więcej niż wydajny system ogrzewania
Kluczem do efektywnego korzystania z energii elektrycznej jest dobre zabezpieczenie domu przed stratami ciepła. Aby je zminimalizować, zainwestuj w dobrą izolację ścian, podłóg i dachu, a przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdź też szczelność okien i w razie potrzeby zabezpiecz je uszczelkami. Rozważ także zakup rolet typu „termo”, które zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczeń.
Nie zapominaj jednak o najważniejszym, czyli o regularnym serwisowaniu systemu grzewczego. Tuż przed sezonem sprawdź stan kotła, grzejników oraz systemu rozprowadzania ciepła. Nawet niewielkie nieprawidłowości w ich działaniu mogą prowadzić do zwiększonego zużycia energii nawet o kilkanaście procent. Zwróć też szczególną uwagę na działanie ogrzewania już w trakcie sezonu i reaguj natychmiast, jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwa od normy.
Naturalne źródło ciepła – sposób na większe oszczędności
Słońce to twój sprzymierzeniec również zimą, nawet jeśli poziom nasłonecznienia jest niewielki. Jak to wykorzystać? W ciągu dnia otwieraj rolety i żaluzje, aby wpuścić jak najwięcej światła do domu. Dzięki temu pomieszczenie będzie się stopniowo nagrzewać, nawet jeśli aktualnie nie przebywasz w domu. Zmniejszysz przy tym potrzebę korzystania z grzejników. Pamiętaj jednak, aby na noc zaciągnąć rolety lub kotary – w ten sposób zatrzymasz ciepło w domu.
Małe zmiany dają wielkie efekty – zmniejsz rachunki za prąd, wprowadzając kilka prostych zasad
Pobór energii elektrycznej ograniczysz nie tylko poprzez rozsądne korzystanie z ogrzewania. Jeśli chcesz zoptymalizować swoje oszczędności, zmień również nawyki korzystania z urządzeń elektrycznych.
Aby nakreślić rozsądny plan działania, który nie będzie cię zmuszał do radykalnej zmiany trybu życia, wykorzystaj kalkulator zużycia prądu. To proste urządzenie pokaże najbardziej energochłonne urządzenia, a także wskaże obszary, w których prąd „ucieka”. Zyskasz świadomość tego, ile energii jesteś w stanie realnie zaoszczędzić.
Pomogą w tym również poniższe wskazówki:
- wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne LEDy,
- wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz,
- odłączaj od zasilania urządzenia, których nie używasz,
- zamykaj drzwi w domu, aby nie tracić ciepła,
- pierz w zimnej wodzie, kiedy to tylko możliwe,
- susz pranie poza suszarką, jeśli nie musisz – w ten sposób nawilżysz też wysuszone ogrzewaniem powietrze,
- zminimalizuj czas korzystania z piekarnika, a po jego użyciu pozostaw otwarte drzwiczki, aby ciepło wydostało się do pomieszczenia,
- używaj pokrywek do garnków i patelni, aby skrócić czas gotowania,
- włączaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne,
- nie wstawiaj gorących potraw do lodówki,
- używaj trybu oszczędzania energii w komputerze oraz innych urządzeniach elektrycznych,
- zainstaluj oświetlenie z czujnikami ruchu w korytarzach i pomieszczeniach, które nie są regularnie używane (np. w piwnicy lub w garażu).
Wprowadzenie tych zasad pomoże znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w codziennym życiu, a nie wymaga zbyt wiele wysiłku. To dobry sposób na start – dzięki ich łatwości nie zniechęcisz się do oszczędzania i szybko zauważysz pożądane efekty.
Każda zmiana ma znaczenie!
Sposobów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest wiele. Możesz je wprowadzać łącznie lub – jeśli potrzebujesz trochę czasu do adaptacji – osobno. Już kilka z nich przyniesie widoczne rezultaty w najbliższym okresie rozliczeniowym i będzie stanowić motywację do dalszego oszczędzania. Dzięki prostym zmianom codziennych nawyków nieznacznemu zmniejszeniu temperatury, a także dbałości o izolację domu i konserwację systemu grzewczego na pewno ci się uda!
Materiał zewnętrzny