Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zespół badający wstrząsy i tąpania w kopalniach PGG rozpoczął prace

Prace zespołu specjalistów z zakresu geomechaniki i geofizyki górniczej zainaugurowano, z udziałem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w minionym tygodniu.

Zespół badający wstrząsy i tąpania w kopalniach PGG rozpoczął praceBożena Sieja /PGG S.A.
Skład zespołu specjalistów z zakresu geomechaniki i geofizyki górniczej w PGG S.A. może w przyszłości ewoluować w miarę potrzeb.

W skład zespołu powołanego uchwałą zarządu PGG S.A. wchodzą najwybitniejsi w kraju eksperci ds. sejsmologii górniczej i tąpań, naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa – PIB, Politechniki Śląskiej, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz specjaliści PGG. Ich zadaniem będzie ponowne zbadanie prawidłowości rozwiązań stosowanych przy eksploatacji w kopalniach PGG. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy można zrobić coś więcej m.in. w zakresie używanych technik i prewencji tąpaniowej, aby jeszcze bardziej chronić pracowników kopalń.

Prezes PGG S.A. Leszek Pietraszek przypomniał, że idea powołania zespołu wynika ze zwiększenia liczby groźnych wstrząsów i tąpań, które wystąpiły w ostatnich miesiącach w zakładach górniczych spółki (zwłaszcza w ruchach Wesoła i Rydułtowy, gdzie zginęli górnicy).

- Obserwujemy wyraźny wzrost energii sejsmicznej generowanej prowadzonymi robotami górniczymi, pomimo wykonywania prognozy stanu zagrożenia tąpaniami, a także szeroko pojętej profilaktyki. Zależy nam na obiektywnym zrozumieniu przyczyn. Chcemy, na ile to możliwe, lepiej przewidywać zdarzenia, które mają wpływ na funkcjonowanie naszych kopalń i zabezpieczać przed skutkami zdrowie i życie ludzi. Bezpieczeństwo pracowników zawsze jest dla nas najważniejsze i nigdy nie będziemy na nie szczędzić środków – podkreślił prezes Leszek Pietraszek.

Prezes WUG Piotr Litwa potwierdził niepokojący trend, w którym częstotliwość silnych wstrząsów rośnie z głębokością i stopniem wyeksploatowania złóż węgla. Wyraził nadzieję, że zarówno szczegółowe jak i kompleksowe analizy specjalistów pomogą przeprojektować i skorygować eksploatację węgla w taki sposób, by stała się bezpieczniejsza. Piotr Litwa zaznaczył, że w Polsce szybko zmniejsza się akceptacja społeczna dla szkód górniczych i wstrząsów, a każdy tragiczny wypadek w kopalniach dodatkowo zaczernia i tak już negatywny wizerunek sektora.

Od strony organizacyjnej i rzeczowej prace zespołu zabezpieczy Biuro Zarządu i Relacji Korporacyjnych oraz Biuro Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych spółki. Wiceprezes ds. produkcji PGG S.A. Marek Skuza zaproponował, aby pierwszym z obszarów, jakim dokładniej przyjrzą się eksperci, był ruch wydobywczy Wesoła, gdzie rozpoznano niepokojącą aktywność sejsmiczną górotworu.

- Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa. Nie podejmowałbym się zadania, gdyby było inaczej. Zdajemy sobie sprawę, że niełatwo jest zmieniać projekt górniczy w trakcie eksploatacji. Wiadomo jednak, że niewielkie niekiedy zmiany technik, monitoringu, parametrów ścian wydobywczych, czasowej koordynacji robót pozwalają istotnie mitygować ryzyko. Naukowe interpretacje przyczyn wstrząsów górniczych zmieniają się bardzo szybko, a kluczową rolę odgrywa wieloletnie praktyczne doświadczenie – powiedział przewodniczący zespołu dr hab. inż. Sylwester Rajwa z Zakładu Technologii Eksploatacji, Tąpań i Oceny Ryzyka GIG w Katowicach. Dodał, że gremium naukowców będzie zarówno wspierać, jak i korzystać z doświadczeń kopalnianych zespołów ds. tąpań, które dobrze wykonują ważną pracę bezpośrednio po zdarzeniach sejsmicznych w kopalniach.

Skład zespołu specjalistów z zakresu geomechaniki i geofizyki górniczej w PGG S.A. może w przyszłości ewoluować w miarę potrzeb. Obecnie zespół tworzą: przewodniczący - dr hab. inż. Sylwester Rajwa (GIG), prof. dr hab. inż. Andrzej Zorychta (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH), prof. dr hab. inż. Józef Kabiesz (PŚ, GIG, PAN), prof. dr hab. inż. Grzegorz Mutke (Zakład Geologii, Geofizyki i Ochrony Powierzchni GIG), dr hab. inż. Piotr Bańka, prof. PŚ (Katedra Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców PŚ), dr hab. inż. Dariusz Chlebowski, prof. AGH (Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy), dr inż. Andrzej Walentek (Zakład Technologii Eksploatacji, Tąpań i Oceny Ryzyka GIG), dr inż. Aleksandra Pierzyna i mgr inż. Adam Barański (Biuro Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG S.A.).

źr. PGG

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].