Pijany rowerzysta zarysował samochód i chciał odjechać. Zatrzymali go świadkowie
Rowerzyści, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, mają prawo czuć się bezpiecznie, jednak sami również mają obowiązek przestrzegania przepisów. Za ich naruszenie przed sądem będzie odpowiadał 53-latek, który jechał na rowerze będąc pod wpływem alkoholu.
Piłeś? Nie jedź!
W poniedziałek (4.11.) dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie, że na ulicy Opawskiej dwóch mężczyzn zatrzymało kierującego rowerem, który jest najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu. Co więcej, rowerzysta zarysował zaparkowany samochód, za co nie zamierzał wziąć odpowiedzialności i próbował djechać. Został jednak zatrzymany przez świadków zdarzenia.
Dyżurny natychmiast na miejsce wysłał patrol ruchu drogowego. Mundurowi przebadali 35-latka, okazało się, że miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.
Ponadto na ulicy Pocztowej w Wojnowicach policjanci zatrzymali 53-latka, który jechał na rowerze, mając w organizmie blisko 1,5 promila. Kierowca jednośladu za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.
Przepisy są surowe
Policja przypomina, że od 1 stycznia 2022 r. jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila grozi mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila, to grzywna w wysokości 2500 złotych.
Sąd może orzec też zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku kiedy rowerzysta, w okresie trwania sądowego zakazu jazdy na rowerze, wsiądzie ponownie na jednoślad, będą groziły mu 3 lata więzienia. Bez znaczenia będzie czy jest pijany czy trzeźwy.
źr. KPP Racibórz, o. sqx
Właściciel powinien wystąpić o odszkodowanie za uszkodzenia auta - a w zasadzie to powinno być z automatu ściągane przez komornika.