Miejskie obchody święta niepodległości w Raciborzu bez mszy świętej. Prawicowi radni: "To powrót do gomułkowskiej komuny"
Radni Klubu Silny Racibórz są oburzeni "jednoosobową decyzją Jacka Wojciechowicza o wykreśleniu tradycyjnej Mszy Świętej za Ojczyznę z programu miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada". W specjalnym oświadczeniu oskarżają oni prezydenta Raciborza o wprowadzanie zamętu i "powrót do gomułkowskiej komuny".
Pytanie o brak mszy świętej w programie oficjalnych miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu po raz pierwszy wybrzmiało w trakcie obrad tamtejszej rady miasta 30 października. Radne Justyna Poznakowska i Magdalena Kusy pytały wówczas prezydenta Raciborza o przyczyny podjęcia takiej decyzji.
Radni Klubu Silny Racibórz zdecydowali się wydać w tej sprawie oficjalne stanowisko. Zwracają w nim uwagę, ze od 1990 roku obchody 11 listopada rozpoczynały się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w raciborskim kościele farnym, skąd uczestnicy wspólnie maszerowali do miejsca składania kwiatów.
Jednoosobowa decyzja prezydenta Wojciechowicza wprowadza zamęt, chaos organizacyjny i niszczy tę dobrze zakorzenioną i pozytywnie przyjmowaną przez wszystkie strony tradycję. Nie jest tajemnicą, że środowiska patriotyczne są w bardzo znacznej mierze związane w kościołem, stąd ważne jest dla nich rozpoczęcie obchodów tego dnia od elementu religijnego. Nikt nigdy nie zmuszał do uczestnictwa w tej części ani prezydentów, ani radnych, ani pracowników samorządu, ani żadnych organizacji. Nikt też nie miał za złe nikomu, że dołącza do pochodu po Mszy Świętej. Wprowadzanie zamętu i – nazwijmy to wprost – wyrzucanie mszy świętej z programu obchodów święta miejskiego - budzi niesmak i zażenowanie - piszą radni w swoim stanowisku.
W dokumencie pada też kilka pytań skierowanych bezpośrednio do prezydenta Jacka Wojciechowicza. Radni pytają m.in. o obecność na mszy i w trakcie przemarszu pocztów sztandarowych i slużb miejskich oraz o oprawę samego przemarszu. Pytają również, czy prezydent zaczeka ze swoim przemówieniem pod pomnikiem Matki Polki na "spóźnionych", którzy po drodze z kościoła zatrzymają się by złożyć kwiaty pod pomnikiem arcybiskupa Józefa Gawliny.
Trudno interpretować działania prezydenta Wojciechowicza inaczej niż powrót do gomułkowskiej komuny, w której „każdy może sobie wierzyć, ale prywatnie, nie na ulicy, tylko u siebie w domu”. Jest to w istocie policzek wymierzony w liczne środowiska patriotyczne, dla których rozpoczęcie obchodów Święta Niepodległości 11 listopada jest czymś oczywistym.
Pod stanowiskiem podpisali się wspomniana wcześniej radna Magdalena Kusy, a także Katarzyna Dutkiewicz, Dominik Konieczny, Dawid Wacławczyk, Roman Walach, i były prezydent Raciborza, Dariusz Polowy.
Jako radni Rady Miasta Racibórz apelujemy do mieszkańców: nie dajmy sobie odbierać naszej tradycji, nie poddawajmy się politycznej i ideologicznej presji i nie pozwólmy się skłócić bez żadnego powodu! Świętujmy zgodnie ze swoimi zwyczajami i potrzebami duchowymi!
W załączniku do pobrania pełny tekst stanowiska klubu Silny Racibórz.
Pobierz Stanowisko klubu Silny Racibórz ws wykreślenia Mszy Świętej za Ojczyznę z programu miejskich obchodów.pdf (format pdf, rozmiar ~36.55 k)Poniżej przedstawiamy program miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodlełości:
- 10:00 - X Turniej Brydżowy Pamięci E. Olbrota i L. Przygody, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, ul. Klasztorna 9
- 10:00 Turniej Strzelecki „11-11-11” o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza, Strzelnica IPA Regionu Racibórz (dawna Rafako), ul. Łąkowa 33
- 12:15 - oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości przy pomniku Matki Polki
- 15:00 – 19:00 - piknik "Niepodległa" na rynku (dioramy i wystawy historyczne, warsztaty kotylionowe, gra terenowa, malowanie buziek w patriotyczne barwy, punkt foto - historyczny, kontyngent iracki GRH PKW IRAK, krótkie widowisko historyczne - przejęcie pruskiego posterunku przez Polaków, stanowisko wystawiennicze: Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Klub Łączności Radiowej SP9KJU)
- 17:00 – 18:30 - piosenki przy ognisku
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik
Radna Miasta Racibórz
Ja rozumiem, że komuś decyzja prezydenta może się nie podobać (choć mnie ona ani ziębi ani parzy i rozumiem intencje Wojciechowicza), to nazywanie tego "powrotem do gomułkowskiej komuny" jest stwierdzeniem po prostu głupim. Oddzielenie mszy od oficjalnych obchodów ma sens, bo państwo jest a-wyznaniowe. A na mszę nikt nikomu pójść nie zabroni. Państwo z PiS po prostu histeryzyją. I jeżeli ktoś tu kogoś dzieli, to raczej oni a nie prezydent.
A czego spodziewaliscie się po lewaku ja wam prezydenta nie wybieralem przecież za chwilę będziecie mogli zrobić referendum o owolanie i wywózkę do Wawy skąd spadachroniarz przybyl
Wie ktoś może, co to za tajemnicze "środowiska patriotyczne"?
Najpierw rezygnacja z mszy świętej, za rok tęczowe biegi i parady LGTB...
Eeee tam, jak chcą Mszy, to kto im broni taką zamówić!? Zresztą, po co komu święta państwowe? Element państwowej indoktrynacji....
Prawicowi radni?