Wszystkie rowy melioracyjne w Kuźni Raciborskiej wymagają konserwacji
O potrzebie konserwacji nie tylko wszystkich rowów, ale także cieków wodnych będących własnością gminy pisze burmistrz Kuźni Raciborskiej, Wojciech Gdesz, w odpowiedzi na interpelację przewodniczącego rady miejskiej, Tomasza Sokołowskiego, złożoną po ostatniej powodzi. Sokołowski, będący również sołtysem Rud, apeluje m.in. o budowę nowych zabezpieczeń wzdłuż rzeki Rudy w miejscowościach zagrożonych podtopieniami.
T. Sokołowski w interpelacji podkreślił, że mając na uwadze niedawne zagrożenie powodziowe w gminie oraz tragiczne skutki zalania wielu miejscowości w Polsce, gdzie straty sięgają miliardów złotych, zwraca się z prośbą o działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy Kuźnia Raciborska w obliczu zagrożenia powodziowego.
- Należyte utrzymanie wałów przeciwpowodziowych, utrzymanie oraz systematyczne wykonywanie przeglądów rowów melioracyjnych, cieków wodnych, przepustów oraz innych instalacji odprowadzających wody opadowe z terenów należących do Gminy Kuźnia Raciborska ma na celu ochronę mienia mieszkańców na wypadek kolejnych zagrożeń związanych z lokalnymi podtopieniami lub większymi wezbraniami rzeki Rudy na terenie naszej gminy - zwraca uwagę przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.
W interpelacji stawia pytania, które, jak zaznacza, mają na celu zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń mogących wystąpić w przyszłości w związku z gwałtownymi opadami deszczu i podnoszeniem się poziomu rzeki Rudy na terenie gminy. Pytania publikujemy poniżej wraz z odpowiedziami burmistrza, Wojciecha Gdesza.
- Czy gmina posiada aktualne mapy zagrożenia przeciwpowodziowego?
- Gmina Kuźnia Raciborska w listopadzie 2020 roku otrzymała od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie mapy dot. zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody dla obszarów, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest niskie i wynosi raz na 500 lat (Q 0,2%), średnie i wynosi raz na 100 lat (Q 1%) oraz wysokie i wynosi raz na 10 lat (Q10%). Mapy obejmują cały obszar gminy.
Otrzymane mapy zagrożenia powodziowego zostały wprowadzone do portalu mapowego Gminy Kuźnia Raciborska pod linkiem - https://sip.gison.pl/kuzniaraciborska, jak również dane można przeglądać i pobierać bezpośrednio ze strony prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie pod linkiem: https://wody.isok.gov.pl/imap_kzgw/?gpmap=gpPDF.
- Czy gmina posiada aktualne mapy cieków wodnych, rowów melioracyjnych, przepustów będących własnością Gminy Kuźnia Raciborska z opisem ich stanu technicznego oraz wskazaniem konieczności przeprowadzenia prac związanych z pogłębianiem, czyszczeniem oraz utrzymaniem w należytej drożności tych urządzeń?
- Na gminnym portalu mapowym wskazanym w pkt 1, jest również dostęp do ewidencji gruntów i budynków na podstawie których pozyskiwane są dane m.in. o ciekach wodnych i rowach melioracyjnych stanowiących własność Gminy Kuźnia Raciborska. Wszystkie cieki wodne rowy melioracyjne stanowiące własność Gminy Kuźnia Raciborska wymagają bieżących prac konserwacyjnych. Cieki wodne oraz rowy melioracyjne na terenie Gminy Kuźnia Raciborska były utrzymywane przez Miejską Spółkę Wodną Kuźnia Raciborska w likwidacji, która w dniu 23.10.2024 r. zakończyła postępowanie likwidacyjne i została rozwiązana uchwałą nr 11 z dnia 23.10.2024 r. Walnego Zgromadzenia Delegatów.
- Czy na terenie gminy są prowadzone okresowe przeglądy drożności kratek oraz rur kanalizacji deszczowej?
- Gmina w sposób ciągły monitoruje drożność kratek oraz rur kanalizacji deszczowej znajdujących się na jej terenie. Ponadto przy zgłoszeniach od mieszkańców nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, dokonuje na bieżąco napraw i konserwacji.
Tomasz Sokołowski w interpelacji wnioskuje również o podjęcie działań mających na celu ocenę stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych oraz potrzebę budowy nowych zabezpieczeń wzdłuż rzeki Rudy w miejscowościach zagrożonych podtopieniami. Postuluje o przegląd rowów melioracyjnych, cieków wodnych i przepustów należących do gminy pod kątem skutecznego odprowadzania wód opadowych, a także ich konserwację. Wnioskuje o współpracę z Wodami Polskimi w sprawie usunięcia zatorów z powalonych drzew w korycie rzeki oraz o rozmowy z zarządcami dróg i Lasami Państwowymi w kwestii utrzymania systemów melioracyjnych na terenie gminy.
Gdesz odpowiedział krótko na wnioski radnego, informując, że „są realizowane, zostaną przekazane do właściwych instytucji, celem rozpoznania, przeanalizowania i podjęcia jak najtrafniejszych i prawidłowych decyzji, celem poprawy bezpieczeństwa dla mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska”.
Ludzie
Przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
Burmistrz Kuźni Raciborskiej
Najpierw zlikwidował spółkę teraz jest zatroskany . To jest fikołek brawa dla akrobaty