W Kuźni Raciborskiej zagrała orkiestra policyjna. Tak uczczono Adama Kocura [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Wiedzą i podziwiają. Mają też świadomość, że mimo pochodzenia z małej miejscowości mogą wiele osiągnąć w życiu - mówi Sabina Chroboczek-Wierzchowska o doświadczeniach, które uczniowie miejscowej podstawówki zdobyli w ramach projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, koła w Kuźni Raciborskiej (TMZR). Dzięki inicjatywie, uczniowie poznali sylwetkę księdza dr. majora Adama Kocura, wywodzącego się z ich gminy.
W czwartek, 14 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyło się wydarzenie podsumowujące projekt TMZR-u – rok Adama Kocura, zorganizowany z okazji 130. rocznicy jego urodzin (1 maja 1894 r.). Uroczystość uświetniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdyż Adam Kocur, były komendant śląskiej policji, jest obecnie patronem tego garnizonu. Jego biografia jest jednak znacznie bogatsza: brał udział w powstaniu wielkopolskim i powstaniach śląskich, pełnił funkcję prezydenta Katowic, a później został katolickim duchownym. Od 1957 roku pełnił obowiązki kanclerza kurii dla Polaków w Niemczech, lecz jego działalność duszpasterską przerwała choroba – zmarł na białaczkę 12 stycznia 1965 roku. Spoczywa we Frankfurcie nad Menem.
- To ważny dla nas projekt. Adam Kocur to postać o wielu talentach, niezwykłej aktywności, ogromnej pracowitości i obowiązkowości, a jego zasługi dla naszego regionu są niezaprzeczalne - podkreśla Rita Serafin, przewodnicząca TMZR Koło w Kuźni Raciborskiej. Zaznacza, że celem projektu było przybliżenie mieszkańcom sylwetki tego wybitnego kuźnianina.
- To postać, którą należy pamiętać i która powinna być inspirującym wzorem - zauważa.
W ramach projektu Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej zrealizowała inicjatywę edukacyjną pod kierunkiem Sabiny Chroboczek-Wierzchowskiej. Jednym z jej elementów była gra miejska z udziałem kocurów – wizerunków kotów rozwieszonych w różnych miejscach Kuźni, które, jak zauważa przewodnicząca Rita Serafin, wzbudziły duże zainteresowanie. Uczniowie, odnajdując te symbole, poznawali ciekawostki o Adamie Kocurze. Projekt obejmował również konkurs wiedzy o tej postaci oraz konkurs plastyczny. - Wprowadziliśmy kilka elementów, które miały przypomnieć mieszkańcom o znaczeniu Adama Kocura i ukazać jego wszechstronność - dodaje Serafin.
Sabina Chroboczek-Wierzchowska podkreśla, że dzięki projektowi mieszkańcom przybliżono sylwetkę Adama Kocura, co pozwoliło im zrozumieć, że mimo pochodzenia z małej miejscowości mogą osiągnąć wiele. - Mogą zdobywać szczyty, tak jak on je zdobywał; mogą uczyć się języków, bo dziś mają ku temu możliwości. Mogą wyruszać w świat z wiedzą i służyć drugiemu człowiekowi – bo o to właśnie chodzi, aby służyć innym - zaznaczyła.
Uczestniczący w wydarzeniu burmistrz Wojciech Gdesz zauważył, że w okresie Narodowego Święta Niepodległości zwykle mówi się o ojcach niepodległości, jednak w kontekście tej gminy można mówić zarówno o ojcach niepodległości, jak i o panteonie ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili drugiemu człowiekowi. Adam Kocur został przez niego określony jako wielki syn ziemi raciborskiej i Kuźni Raciborskiej, wielki Polak, patriota, ale także Europejczyk. Podkreślił, że jego zasługi i testament są realizowane na terenie gminy przez wolontariuszy, harcerzy, strażaków, samorządowców oraz wszystkich ludzi dobrej woli.
- Niech żyje wielki bohater w naszej pamięci, przechowujmy ten wspaniały testament ku chwale naszej małej i wielkiej Ojczyzny - powiedział ze sceny burmistrz.
Czytaj także:
Ludzie
Była burmistrz Kuźni Raciborskiej, od maja 2014 r. do stycznia 2018 r. sekretarz Urzędu Miejskiego w Krzanowicach, radna powiatu raciborskiego, członek zarządu powiatu raciborskiego
Była przewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
Burmistrz Kuźni Raciborskiej