Prawie 29 mln zł na rewitalizację szybu Chrobry w Pszowie
Prawie 29 milionów złotych pozyskało Miasto Pszów na kolejny etap rewitalizacji byłej kopalni Anna. Zagospodarowanie zostaną pogórnicze budynki wraz z przyległym terenem przy ul. ks. Pawła Skwary, w tym zabytkowy budynek maszyny wyciągowej szybu Chrobry I.
Prawie 29 mln zł na rewitalizację szybu Chrobry w Pszowie
Otrzymane przez Miasto Pszów unijne dofinansowanie pokryje koszty realizacji projektu pn. „Zagospodarowanie budynków po zlikwidowanej KWK Anna w Pszowie wraz z przyległym terenem”. Na zdewastowanym terenie byłego zakładu górniczego przy ul. ks. Pawła Skwary do końca 2027 roku ma powstać wielofunkcyjny kompleks o charakterze gospodarczym, społecznym, edukacyjnym i kulturalnym. Jego funkcjonowanie przyczyni się do szeroko pojętego rozwoju miasta i integracji społecznej. Uwzględnione zostaną również działania proekologiczne oraz potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 36 milionów złotych.
Przebudowany zostanie zabytkowy budynek maszyny wyciągowej szybu Chrobry I, którego projektantem jest wybitny architekt niemieckiego modernizmu, Hans Poelzig. Obiekt przeznaczony zostanie na działania edukacyjne oraz wystawę stałą poświęconą tematyce energii elektrycznej. Planowane jest tam uruchomienie przestrzeni do demonstracji mających charakter doświadczeń i prezentacji multimedialnych. Budynek szybowej maszyny wyciągowej wraz z otoczeniem służyć będzie również organizacji wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych oraz wpisze się w strefę wypoczynku z ciągami komunikacyjnymi i zielenią.
W byłym budynku zaopatrzenia kopalni uruchomiony zostanie miejski żłobek, centrum organizacji pozarządowych oraz lokale „na start” dla początkujących lokalnych przedsiębiorców. Urządzona zostanie zieleń wraz z dojściami do budynku i powstanie parking dla obsługi obiektu.
Powstanie też ogólnodostępny parking wraz instalacją fotowoltaiczną z magazynem energii służącej do zasilania instalacji oświetlenia zewnętrznego całego kompleksu oraz ścieżka edukacyjna z zielenią, elementami małej architektury i stanowiskami poświęconymi zagadnieniom zielonej energii. Istniejąca droga przebudowana zostanie na ciąg komunikacji wewnętrznej pieszo-drogowej. Powstanie strefa integracji społecznej z placami zabaw oraz miejscami do spotkań integracyjnych w sąsiedztwie zieleni.
Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę ocenionych projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) - działanie „10.09. Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu”. Do dofinansowania wybrano osiem projektów z województwa, z których pszowski uzyskał największą liczbę rankingowych punktów.
Jest większy problem w Pszowie,zapaliła się hałda i nikt ztym nic nie robi,a śmierdzi w całej okolicy
lulu- Obecny burmistrz pszowa, był byłem kierownikiem ZGK w pszowie. ZGK doprowadził do bankructwa, ale już o tym nowiny nie napiszą, czemu burmistrz doprowadził ZGK do bankructwa.
Do lulu - za to jest widok na sąsiedni teren gdzie jest setki tysięcy ton odpadów w postaci czarnego syfu. Projekt zagospodarowania terenu po kopalni jest piękny, ale w sąsiedztwie przedsiębiorcy, którzy urządził sobie w centrum miasta składowisko odpadów pokopalnianych, to jest jak malowanie gówna farbą. Z góry będzie ładne, ale pod spodem nadal będzie śmierdzieć
Takie miasto jak Pszów ,to i taka wieża widokowa. Tym sposobem Pszów zyska rozgłos w całej polsce ,bo nikt inny nie zrobił wieży widokowej w dolinie tak jak w Pszowie. To tylko świadczy o chorych umysłach ludzi decyzyjnych [czytaj z urzędu miasta] aby wieża widokowa powstała w dolinie, bo ten teren po kopalni właśnie jest w takim miejscu .Wystarczyło tylko udostępnić jedną z wież kościoła[bazyliki],po małym oczywiście liftingu jako wieże widokową ,a efekt był by przepiękny. Przecież czasami przy dobrej widoczności ze schodów kościoła widać beskidy tzn.góry. Bazylika w Rybniku jedną z wież przystosowała do celów widokowych. Ta wieża widokowa na szybie w Pszowie co stoi w dolinie to chyba będzie symbol nieudacznictwa tego miasta. Żenada- jak można być tak głupim ,aby wieże widokową lokalizować w takim miejscu gdzie nie ma widoku większego niż 500m.
Julka widac ze troche jestes na bakier,a co twoi przodkowie z twojej rodziny robili w Pszowie?moze byli baronami gospodarczymi skoro twierdzisz iz gornictwo to syf,te gornictwo sprawilo ze byla praca i wychowalo sie wiele pokolen i ty sama dzieki weglu mialas cieplo zima w swoje 4 litery,wiec troche pokory co do gornictwa
obwodnica ???
To jest robione za unijną kasę na naprawę pogórniczego syfu, który nam towarzyszył przez ostatnie 100 lat
Lepiej naprawić szkody i przeznaczyć te obiekty dla nas wszystkich niż przez kolejne lata dopłacać do górnictwa czyli worka bez dna
Mało kto to łyka że to jest rozwój gospodarczy. Ogromny koszt z budżetu państwa. Lepiej jakby do obwodnicy te miliony dołożyli.
Kto to będzie utrzymywał w biednym Pszowie?! A autem przejechać nie można takie korki. Pszów chce obwodnicy !
Teraz co druga miejscowość będzie mieć muzeum górnictwa i łaźnie przerobione na biblioteki dla żuli. Kolejne muzeum szykuje się w Rydułtowach.
A ogrzeją was panele co w listopadzie nie działają i elektrownie atomowe ...co w Niemczech stoją.
A w sąsiedztwie tych proekologicznych przedsięwzięć, setki ton odpadów składowanych tam przez przedsiębiorcę, a burmistrz z tym nic nie robi mimo, że to w jego gestii jest wydanie nakazu usunięcia tych odpadów. Zresztą taki nakaz już kiedyś był wydany, tylko burmistrz go nie egzekwuje, a rada nie rozlicza burzmistrza z braku działań w tym zakresie. Wszędzie dookoła jest z tego tytułu pełno czarnego pyłu, co wdychają mieszkańcy, a w przyszłości będą wdychać dzieci z projektowanego obok żłobka
A skrzyżowanie Traugutta Pszowska wieczny korek