Program wymiany oprogramowania SolidWorks dla firm produkcyjnych
Dokładna liczba przedsiębiorstw korzystających z oprogramowania SolidWorks w Polsce i na Śląsku nie jest oficjalnie znana. Cząstkowe dane posiadają dystrybutorzy tego oprogramowania oraz firma Dassault Systèmes, producent SolidWorks. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem założyć, że oprócz takiego oprogramowania CAD jak Autodesk Inventor, Fusion 360 czy Solid Edge, popularny na świecie SolidWorks także u nas zajmuje mocną pozycję.
Jedno możemy powiedzieć na pewno: większość firm korzysta obecnie z SolidWorks na licencji wieczystej. Podobnie było przez wiele lat z innymi rodzajami oprogramowania wykorzystywanego w biznesie.
Oprogramowania CAD jak samochodu nie wymieniamy co roku
Tak się przyjęło wśród przedsiębiorstw, że raz nabyte specjalistyczne oprogramowanie CAD wykorzystywane jest jak najdłużej. Wynika to ze względów ekonomicznych, ale też z przyzwyczajenia projektantów CAD i braku zainteresowania zarządów zmienianiem czegoś, co działa.
Efekty uboczne takiej sytuacji to sukcesywny spadek konkurencyjności firm, na których pozycję rynkową wpływa między innymi czas, w jakim są w stanie wypuścić nowy produkt. Zmiany w oprogramowaniu CAD przez ostatnie lata szły w kierunku skrócenia tego czasu, jak również w kierunku optymalizacji zużycia materiałów.
Samochód sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat tak samo jak ten najnowszy dowiezie nas i nasz towar z punktu A do punktu B. Różnić będzie się tylko awaryjnością, zużyciem paliwa i bezpieczeństwem jazdy. Czasem nie robi to różnicy, a czasem ta różnica decyduje o wszystkim.
Gdy terminowość i radykalna redukcja błędów decydują o wyborze kontrahenta, sięgnięcie zawczasu po nowe oprogramowanie, które uzbraja firmę w takie walory, może się okazać decydujące.
Jakie przeszkody stoją na drodze do zmiany oprogramowania na nowsze
Jak już wspomniano na wstępie, decyzję o wymianie SolidWorks na nowszą wersję mogą odwlec w czasie czynniki czysto ludzkie, organizacyjne oraz ekonomiczne.
Nowe wersje oprogramowania SolidWorks już od 2017 roku są dostępne nie tylko na licencji wieczystej, ale też czasowej, która jednak niekoniecznie odpowiada firmom, gdyż oznacza stały, cykliczny wydatek. W zamian za to firma zyskuje stałe wsparcie techniczne i dostęp do nowych funkcji. A co w sytuacji, gdy dotąd doskonale radziła sobie bez tych udogodnień? Impulsem do zmian może być z jednej strony dział projektowy, a z drugiej zarząd. Zarząd musi dostrzec i policzyć przyszłe korzyści, a dział projektowy musi widzieć plusy w usprawnieniu swojej pracy. Nie zawsze tak się dzieje.
Stosunkowo najłatwiej jest przezwyciężyć przeszkody ekonomiczne, które maleją, gdy firma ma możliwość skorzystania z ulgi B+R lub dotacji na cyfryzację, albo sięgnie po program wymiany SolidWorks na nowszy, oferowany obecnie przez Visiativ Poland, firmę dedykowaną wsparciu przedsiębiorstw w transformacji cyfrowej.
Program wymiany oprogramowania SolidWorks
Program wymiany oprogramowania SolidWorks prowadzony przez Visiativ Poland ruszył w czwartym kwartale 2024 roku i będzie trwał do wyczerpania ofert w tym zakresie. Jest on szczególnie atrakcyjny dla firm, które od wielu lat nie zmieniały SolidWorks na nowszą wersję. To właśnie te firmy mogą liczyć na największe zniżki.
Co ciekawe, program ten nie ogranicza się do wymiany licencji wieczystej na czasową, i respektuje przyzwyczajenia polskich przedsiębiorców. Są w nim dostępne również licencje wieczyste. Można mieć nadzieję, że tak skrojony program przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskich firm produkcyjnych, także na Śląsku.
Co nowego w SolidWorks 2025
SolidWorks 2025 wprowadza wiele usprawnień, które przyspieszają i ułatwiają pracę inżynierów i projektantów CAD, a także współpracującego z nimi działu produkcji, sprzedaży czy nawet marketingu.
Przykładowo, nowa funkcja przewidywania poleceń wykorzystuje sztuczną inteligencję, sugerując kolejne kroki podczas modelowania, co znacznie skraca czas pracy. Natomiast ulepszone zarządzanie dużymi złożeniami pozwala na bardziej płynne operacje na skomplikowanych modelach. Zwraca uwagę również usprawnione zaokrąglanie krawędzi, które umożliwia tworzenie bardziej naturalnych i estetycznych kształtów, zgodnych z aktualnymi trendami w designie.
Dodatkowo, nowe opcje kopiowania z wiązaniami oraz wykrywanie przenikania w trybie przeglądania dużego projektu ułatwiają zarządzanie nawet bardzo złożonymi projektami. Więcej porządku w projekcie, to mniej błędów oraz łatwiejsze przekazywanie pracy do nowych projektantów. SolidWorks 2025 wprowadza również ulepszenia w zakresie wymiarowania oraz nową funkcję defeature, która pozwala na tworzenie uproszczonych wersji części.
Po bliższym zapoznaniu się w nowymi funkcjami SolidWorks może się okazać, że zmiana oprogramowania naprawdę pozytywnie zmieni ofertę firmy, a co za tym idzie – jej pozycję rynkową.
Materiał partnera