Odnowiona ambona, ołtarze i malowidła. Odrestaurowano elementy XV-wiecznego kościoła w Łaziskach
Prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach realizowane w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład, zostały zakończone.
- W ramach zadania całkowicie odnowiono dwa boczne ołtarze, które datowane są na przełom XIX i XX wieku - ołtarz św. Antoniego oraz św. Barbary. Odrestaurowano również, pochodzącą z pierwszej połowy XVIII w., niezwykle cenną ambonę z dekoracyjnym koszem i baldachimem. Na stropie odnowione zostały malowidła, przedstawiające m.in. postacie świętych: Wojciech i Józefa oraz Jadwigi i Agnieszki. Malowidła te powstały w 1949 r. Prace te zostały zrealizowane na zlecenie parafii w Łaziskach, a sfinansowano je dzięki pozyskaniu przez Gminę dla parafii w Łaziskach kwoty 500 tys. zł (i przekazaniu z budżetu gminy kolejnych 10 tys. zł) z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład - informuje urzad gminy w Godowie.
- Kościół w Łaziskach jest niewątpliwie naszą perłą i chlubą, choć myślę, że nie tylko naszą. To, że znajduje się w tak dobrym stanie, jest zasługą głównie mieszkańców Łazisk i tutejszej parafii. Jako gmina, rozumiejąc jak cennym elementem naszej kultury materialnej jest ten kościół i jak ważny jest on dla społeczności Łazisk, również staramy wspierać się wszelkie prace związane z jego utrzymaniem w należytym stanie, chociażby, jak tym konkretnym przypadku, poprzez pozyskiwanie środków dla parafii - podkreśla Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk.
- Prace w kościele zrealizowała, pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, firma DKK - Konserwacja Zabytków sp.z.o.o. Wiosną zrealizowane zostaną jeszcze prace restauratorskie filaru podtrzymującego strop, których - ze względu na niską obecnie temperaturę panującą w kościele - nie można było dokończyć teraz. Prace dotyczące filaru nie będą realizowane w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład. Powstanie kościoła pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach datowane jest na 1467 r. To jeden z najstarszych, wciąż czynnych, drewnianych kościołów na Śląsku i w Polsce - czytamy w komunikacie UG Godów.
Źródło UG Godów.