Uczniowie z gminy Godów świetnie zaprezentowali śląską gwarę [ZDJĘCIA]
21 listopada na deskach sceny widowiskowej Ośrodka Kultury w Gołkowicach rozstrzygnięta została siódma już edycja Konkursu Gwarowego im. Eugeniusza Tomasa pod patronatem wójta gminy Godów. Tym razem odbył się on pod hasłem "Nasza śląsko ojczyzna".
- Warto dodać, że w tym roku konkurs otrzymał dotację dzięki aktywności KGW Gołkowice. Członkinie Koła: Aniela Jarząbek-Kubica, Krystyna Majzner i Rita Czyż pozyskały bowiem środki w ramach konkursu inicjatywy lokalnej finansowanej ze środków Unii Europejskiej w projekcie „Pod skrzydłami Jastrzębia". Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się aż 40 uczestników. To rekord, który świadczy o tym, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem i prestiżem. Występy zostały podzielone na cztery kategorie wiekowe: przedszkolaków, uczniów klas I-III, uczniów klas IV-V i uczniów klas VI-VIII. Oceny dokonało jury w składzie: Krystyna Majzner - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Gołkowic, Piotr Wrodarczyk - sołtys Gołkowic i Jacek Kołek - Przewodniczący Rady Gminy w Godowie, który został zarazem przewodniczącym jury konkursowego. Konkurs poprowadziła Emilia Szwarc, która ciepłym słowem wspierała uczestników konkursu - informuje gmina Godów.
- Jury miało w tym roku niezwykle trudne zadanie, bo nie tylko liczba uczestników była spora, ale zarazem jakość większości występów była bardzo wysoka. - Cieszymy się, że uczestników konkursu jest tak wielu. Wasze występy były bardzo dobre, ich poziom był bardzo wysoki, stąd nasze zadanie było niezwykle trudne - powiedział, tuż przed ogłoszeniem wyników, Jacek Kołek, który podkreślił również wspaniałe przygotowanie wizualne uczestników konkursu. Niemal wszystkie dzieci zaprezentowały się na scenie w strojach ludowych, bądź w strojach dopasowanych do treści gawędy. To również miało wpływ na ocenę występu -czytamy w komunikacie prasowym.
- Już w najmłodszej grupie, występy były po prostu świetne. Przedszkolaki nie czuły tremy i rewelacyjnie radziły sobie z dość długimi gawędami lub wierszami, przełożonymi na gwarę śląską. Również w innych grupach poziom był bardzo wysoki, a już w najstarszej, wskazanie faworyta po zakończeniu występów, było zadaniem iście karkołomnym. Wysoki poziom uczestników podkreślała Sekretarz Gminy Brygida Dobisz, która zachęcała uczestników do dbania o śląską gwarę. - Kiedyś pójdziecie w świat. Nie wstydźcie się wówczas gwary, ale pielęgnujcie ją i jej używajcie - zaapelowała do uczestników konkursu - informuje urząd gminy.
Kategoria dzieci przedszkolne
- miejsce: Iga Jęczmionka z PP Bajkowe Wzgórze w Skrzyszowie, która zaprezentowała tekst własny "Zdrowi je najważniejsze", przygotowała ją Kamila Sitek.
- miejsce: Eliza Łukaszczyk z ZSP Łaziska, która zaprezentowała wierszyk śląski "Godani je fajne", przygotowała ją Michalina Wija.
- miejsce: Łucja Kiełbasa z PP Bajkowe Wzgórze, która zaprezentowała tekst własny "Wyspa dobrych ludzi", przygotowała ją Monika Grzonka.
- Wyróżnienie: Amelia Kijonka z ZSP Skrbeńsko, która zaprezentowała śląską wersję wierszyka "Samochwała", przygotowała ją Magdalena Krześ.
Kategoria dzieci klas I-III
- miejsca: Laura Falkowicz z SP Gołkowice, która zaprezentowała tekst "Ślonzoki i gorole. Przipowieść o miłosiernym gorolu", przygotowała ją Aneta Domagała.
- miejsce: Martyna Przybyła z SP Skrzyszów, która zaprezentowała tekst własny "Czerwony kapturek", przygotowała ją Małgorzata Oślizło.
- miejsce: Oliwia Rogoń z SP Gołkowice, która zaprezentowała wiersz "Grudzień".
- Wyróżnienie: Alicja Ciuraj z SP Skrzyszów, która zaprezentowała tekst własny "Ala, kiero już tu u wos była", przygotowała ją Mirela Kołodziej.
Kategoria dzieci klas IV-V
- miejsce: Milena Wojtek z ZSP Łaziska, która zaprezentowała tekst własny "Jordki z Łazisk", przygotowała ją Anna Studzińska.
- miejsce: Rafał Stabla z SP Gołkowice, który zaprezentował wiersz "Łobiod", przygotowała go Ewa Chmiel.
- miejsce: Julia Warło z SP Gołkowice, która zaprezentowała utwór "Ropucha", przygotowała ją Beata Bienia.
- Wyróżnienie: Marta Krzystała z ZSP Godów, która zaprezentowała utwór "O muzykantach z Bremy", przygotowała ją Kamila Pasoń.
Kategoria dzieci z klas VI-VIII
- miejsce: Julia Śliwa z SP Gołkowice, która zaprezentowała wiersz "Antek i Francek zolytniki", przygotowała ją Beata Bienia.
- miejsce: Szymon Ochojski z SP Skrzyszów, który zaprezentował tekst własny "Moja familijo", przygotowała go Maryla Marcol.
- miejsce: Jakub Kiełbasa z SP Skrzyszów, który zaprezentował tekst własny "Ach te sny", przygotowała ją Maryla Marcol.
- Wyróżnienie: Paulina Wolny z ZSP Łaziska, która zaprezentowała tekst własny "Stareczka", przygotowała ją Anna Studzińska.
Kilka słów o Eugeniuszu Tomasie
- Eugeniusz Tomas przez wiele lat był radnym gminy Godów, wybieranym z miejscowości Gołkowice. Po raz ostatni zasiadał w radzie w kadencji 2010-2014. W latach 2002-2006 pełnił funkcję przewodniczącego rady. Znany był ze swojej działalności społecznej, m.in. w OSP Gołkowice. Współdziałał z Orkiestrą Dętą Gminy Godów, wielokrotnie pełniąc funkcję konferansjera na jej koncertach. Był lubianym i cenionym gawędziarzem, m.in. w 2009 r. wygrał konkurs gawędziarski w Siewierzu, który odbył się w ramach Artystycznej Biesiady Złotego Wieku - Seniorada 2009. Zmarł nagle 5 lutego 2016 r. - informuje urząd.
Źródło: UG Godów