Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podpalili panele fotowoltaiczne. Nietypowe szkolenie strażaków w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]

W wodzisławskiej dzielnicy Turzyczka odbyło się szkolenie, na którym strażacy z trzech gmin uczyli się gasić panele fotowoltaiczne. 

Podpalili panele fotowoltaiczne. Nietypowe szkolenie strażaków w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]Fryderyk Kamczyk
Na końcu strażacy przeprowadzili test palności paneli fotowoltaicznych.

Pierwsza część szkolenia była teoretyczna. Szkolenie rozpoczęło się prelekcją Adama Barteczko z firmy AB Energy, który mówił z czego składają się tego typu instalacje.

- Przekazałem informacje o tym, jak są wykonane panele fotowoltaiczne, pod względem technicznym i pod względem zabezpieczeń przeciwpożarowych po to, aby strażacy w przypadku akcji gaśniczej wiedzieli, jak się zachować, aby wiedzieli gdzie i jakie napięcia występują. Mówiłem również o tym, w jaki sposób bezpiecznie odłączać te urządzenia. Przyniosłem falownik, magazyn energii, moduł sterujący, skrzynki rozdzielcze, po to aby pokazać, co mogą spotkać na miejscu, aby wiedzieli jak się zachować i zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo na miejscu - mówił Nowinom Adam Barteczko.

Następnie głos zabrał st.kpt. Sebastian Bauer z Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, który mówił o tym, jak bezpiecznie prowadzić działania w przypadku pożarów i uszkodzeń instalacji, bo do takich akcji również mogą być wezwani strażacy. Bauer podał również konkretne przykłady z akcji, które miały miejsce np. w USA, gdzie zginął strażak porażony prądem podczas działań nocnych. Podczas akcji panele zaczęły pracować ze względu na światło, które padało z oświetlania wozów strażackich. Kapitan mówił również o  sprzęcie używanym przez strażaków z Polski i Czech oraz odległości, która musi być zachowana przy gaszeniu. Ważnym tematem poruszonym podczas spotkania było gaszenie magazynów energii.

- Głównym założeniem tego spotkania było przygotowanie strażaków OSP do działań w obrębie instalacji fotowoltaicznych. Chodzi tu o zagrożenie porażenia prądem, nie tylko stałym ale i zmiennym. Ewentualnych działań w przypadku miejscowych zagrożeń czyli uszkodzeń np. budynków czy konstrukcji samych instalacji ale również i w przypadku pożarów tych instalacji. Przekazałem też informacje dotyczącą gaszenia pożarów magazynów energii, które również w tych instalacjach są montowane, aby przygotować strażaków do ewentualnych działań również w tym zakresie - mówił Nowinom Sebastian Bauer

Szkolenie odbyło się na terenie OSP Turzyczka i zostało zorganizowane przez zarząd miejsko-gminny ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim, do którego należą jednostki OSP z Wodzisławia Śląskiego, Marklowic i Radlina. - Jest to temat bardzo ważny i chcieliśmy przedstawić to strażakom, którzy należą do oddziału miejsko-gminnego. St.kpt.Sebastian Bauer zgodził się poprowadzić to szkolenie od strony przeciwpożarowej, zaś Adam Barteczko poprowadził je od strony technicznej. Mowa była o instalacjach, magazynach energii, o tym jak to funkcjonuje, na jakiej zasadzie się je montuje i jakie są zagrożenia. Na końcu przeprowadziliśmy test palności paneli - mówił Nowinom Dawid Fortuna, prezes OSP Turzycka i wiceprezes zarządu miejsko-gminnego.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_niżej (46.134. * .149) 27.11.2024 12:05

Ty chyba widziałeś moduł PV, ale na YT. ,,Pleksi z frontu" :))

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .24) 27.11.2024 11:39

@ Panel
Panele się palą (nieekologicznie) - toż to kupa plastiku (podłoże i pleksi z frontu), masy silikonopodobne, trochę kabli, plastikowe przepusty. Jedynie szkielet (rama jest metalowa). Większość instalacji jest zamontowana nieoporawnie - za mały odstęp od dachu. Do tego firmy montujące też czasami oszczędzają na kablach, złączkach, falownikach. Nie zapomnijmy o 'Januszach" którzy podkręcają falowniki aby "cisły ile wlezie" (a inni którzy mają prawidłowo ustawione narzekają że im nie idzie bo jest za wysokie przez "Janusza") - co prowadzi do przeciążeń wszystkiego - paneli, falowników, instalacji (potem się dziwią czemu sprzęt wysiada jak w sieci masz często nawet 255 czy 260V).

~XDpanel (31.0. * .69) 27.11.2024 10:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Murowany budynek też się nie pali, tylko meble, firanki, ubrania, drewniane podłogi itp.

~Panel (94.42. * .194) 27.11.2024 08:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panele się nie pala, jedynie kable, złączki plastikowe a od tego łapie się dach i cała konstrukcja.